مطالب مرتبط:

غیبت روسیه برای ایران فرصت است یا تهدید؟/نصف مال من، نصف مال تو!

حذف روسیه از بازی‌های المپیک برای برخی کشورها از نظر دریافت نشان مزایا و معایبی دارد اما سوال اصلی این است که حذف یک کشور از میدان مهمی مانند المپیک منطقی است؟

خبر داغ این‌ روزهای المپیک مربوط به حضور یا عدم حضور روسیه در بازی‌های ریو ۲۰۱۶ است؛ شرایطی سخت که کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) هنوز نتوانسته تصمیم جدی در این باره بگیرد. اگرچه فشارهای خیلی از کشورها مانند آمریکا، آلمان و … برای حذف روس‌ها از المپیک زیاد بوده، اما IOC اعلام کرده تا پایان هفته تصمیم نهایی را در این باره خواهد گرفت.

در کنار همه حاشیه‌های رخ داده و رسوایی‌های روسیه در دوپینگ المپیک سوچی، حذف این کشور از المپیک ۲۰۱۶ مزیت‌ها و معایبی برای همه کشورها از جمله ایران دارد.

روس‌ها همیشه یکی از کشورهای قدرتمند در ادوار مختلف المپیک بوده‌اند و بزرگترین کاروان‌ها را داشته‌اند. به عنوان مثال این کشور در المپیک ۲۰۱۲ لندن از ۴۳۶ ورزشکاری که داشت توانست ۸۰ مدال به دست آورد که ۲۲ مدال طلا بوده است.

این کشور بیشترین مدال‌ها را در دوومیدانی (۱۶ مدال)، ژیمناستیک (۱۲ مدال) و کشتی (۱۱ مدال) به دست آورده که حذف این کشور قطعا برای تعداد زیادی از کشورها فوایدی دارد. جامائیکا یکی از کشورهایی است که تعداد زیادی شرکت کننده در دوومیدانی دارد. غیر از یوسین بولت که مدعی ۳ طلا در ریو به شمار می‌رود، دوومیدانی‌کاران دیگری هستند که بعد از روسیه در المپیک لندن موفق به کسب مدال نقره و برنز شدند و تعلیق دوومیدانی‌کاران روس از المپیک ریو به موفقیت جامائیکا در جدول رده‌بندی مدال‌ها کمک می‌کند که در المپیک لندن بعد از ایران با یک مدال نقره کمتر در رده هجدهم قرار گرفت.

%image_alt%

بنابراین جامائیکا یکی از کشورهایی است که ما را برای تکرار عنوان هفدهمی در لندن تهدید می‌کند. برزیل از دیگر کشورهایی است که از عدم حضور روس‌ها سود می‌برد. در جودو روس‌ها ۵ مدال کسب کردند و برزیل نیز صاحب یک طلا و ۳ برنز شد که این امکان وجود دارد در صورت عدم حضور روسیه، مدال‌های بیشتری در سبد برزیل جای بگیرد. برزیل با یک طلا کمتر از ایران در لندن در رده بیست و دوم قرار گرفت و میزبانی این کشور در بازی‌های ۲۰۱۶ قطعا به کسب مدال بیشتر کمک می‌کند.

البته در مقابل، حذف این کشور برای ایران علاوه بر تهدید، فرصت هم محسوب می‌شود چرا که ۱۱ مدال روسیه در کشتی کسب شده است. در المپیک لندن در کشتی آزاد ۶۰ کیلو اسماعیل‌پور به یک رقیب روسی باخت و از کسب مدال بازماند. در وزن ۸۶ کیلو اگر روسیه نتواند در المپیک شرکت کند، ایران (علیرضا کریمی) شانس بالایی برای کسب مدال طلا خواهد داشت.

در سایر اوزان هم از جمله ۵۷، ۶۵، ۷۴، ۹۷ و ۱۲۵ کیلو در صورت حذف کشتی‌گیران روسی، ایران شانس زیادی برای کسب مدال خواهد داشت.

در وزنه‌برداری نیز آرتم اوکولوف که در مسابقات جهانی ۲۰۱۵ آمریکا به مدال طلا رسید یکی از حریفان کیانوش رستمی در المپیک ریو خواهد بود که نبود او می‌تواند به نفع وزنه‌بردار کشورمان برای رسیدن به سکوی قهرمانی باشد. در سنگین‌وزن نیز حضور روسیه می‌تواند برای ایران تهدید باشد.

* همه در انتظار تصمیم بزرگ!

شاید در درجه اول عدم حضور روس‌ها این خوشحالی را برای ورزش ایران به وجود بیاورد که با کسب مدال‌های کشتی می‌توانیم رتبه‌مان را نسبت به المپیک لندن ارتقا دهیم، اما بررسی اجمالی دوری نتایج و مدال‌های روسیه نشان می‌دهد کشورهای دیگر هم از عدم حضور روسیه سود می‌برند و شاید همین موضوع یک خطر برای سقوط ایران در جدول رده‌بندی باشد، اما در حالت کلی به نظر می‌رسد حذف یک کشور از بازی‌های مهمی مانند المپیک منطقی به نظر نمی‌رسد. همان طور که وزیر ورزش برزیل نیز روز گذشته اعلام کرده بود المپیک میدانی برای حضور همه ورزشکاران است و کشورها در جایگاهی نیستند که برای حضور یا عدم حضور یک ورزشکار در این میدان تصمیم بگیرند. حالا باید تا روز یکشنبه صبر کرد و دید IOC چه تصمیمی می‌گیرد و در المپیک ریو با توجه به حذف دوومیدانی‌کاران روس، کدام کشورها می‌تواند مدال‌های طلا را تصاحب کنند؟

برچسب ها

0 دیدگاه در “غیبت روسیه برای ایران فرصت است یا تهدید؟/نصف مال من، نصف مال تو!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi