مطالب مرتبط:

آیا میدانید بانوان از چه دوره ای در بازی‌های المپیک شرکت کردند؟ + عکس

نخستین المپیک مدرن در حالی از سال ۱۸۹۶ آغاز شد که بانوان در این بازی‌ها حضور نداشتند.

به گزارش خبرگزاری فارس، نخستین المپیک تابستانی مدرن به میزبانی یونان از سال ۱۸۹۶ آغاز شد، اما هیچ ورزشکار زنی در این رقابت‌ها حضور نداشت. ۴ سال بعد در المپیک ۱۹۰۰ پاریس، بانوان در حالی که لباس‌های بلند همراه با جوراب بر تن داشتند برای کسب مدال در مسابقات تنیس، گلف و کروکت (نوعی بازی با گوی و حلقه) حضور پیدا کردند.

بعد از آن کم کم بانوان در رقابت‌های دیگری مانند دوومیدانی و شنا هم حضور پیدا کردند تا اینکه در نهایت در المپیک لندن رشته بوکس برای بانوان آزاد اعلام شد و بوکسورهای زن نیز در المپیک همانند مردان به رقابت پرداختند.

در المپیک ریو هم بانوان می‌توانند در رشته‌های گلف و راگبی حضور پیدا کنند و تعداد آنها در المپیک ۲۰۱۶ نزدیک به ۵۰ درصد است.

تعداد بانوان شرکت کننده در نخستین حضورشان در المپیک یعنی دز سال ۱۹۰۰ حدود ۲.۲ درصد بوده در حالی که این تعداد در ۲۰۱۲ لندن به ۴۴.۲ درصد رسید و ۴,۶۷۶ ورزشکار زن در این المپیک به رقابت پرداختند. در کنگره المپیک ۱۹۹۴ پاریس، کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) پیشنهاد کرد تا تعداد حضور بانوان در بازی‌های المپیک گسترش پیدا کرده و فرصت برابری برای آنها در مسابقات کسب سهمیه در نظر گرفته شود.

جدول زیر روند پیشرفت حضور بانوان را در بازی‌های المپیک نشان می‌دهد.

بر اساس این گزارش در بخش بانوان، رشته والیبال از سال ۱۹۶۴ توکیو، بسکتبال و روئینگ از سال ۱۹۷۶ مونترال، تیراندازی و دوچرخه‌سواری از المپیک ۱۹۸۴ لس‌آنجلس، بدمینتون و جودو از المپیک ۱۹۹۲ بارسلون، وزنه‌برداری و پنجگانه از ۲۰۰۰ سیدنی، کشتی از ۲۰۰۸ پکن و بوکس هم از ۲۰۱۲ لندن به این رقابت‌های اضافه شدند.

 

برچسب ها

0 دیدگاه در “آیا میدانید بانوان از چه دوره ای در بازی‌های المپیک شرکت کردند؟ + عکس”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi