مطالب مرتبط:

درخواست کمیته بین المللی المپیک از آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ

درخواست کمیته بین المللی المپیک از آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ

tm.بaspx

کمیته (IOC) از آژانسگ(WADA)خواست نمود که از این تاریخ به بعد تمامی مسئولیت شناسایی ورزشکاران دوپینگی را بر عهده بگیرد و تا این کار از فدراسیون های مربوط به همان ورزشکار سلب گردد.

به دنبال برخی ادعاهای رسانه های غربی مبنی بر شیوع گسترده دوپینگ سازمان یافته در ورزشهایی مثل دوومیدانی حد فاصل سال های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۲ و پنهان کاری فدراسیون بین المللی دوومیدانی در این خصوص، وادا و فدراسیون بین المللی دوومیدانی در حالی تحقیقات گسترده ای را در این زمینه در دستور کار قرار داده اند که به نظر می رسد به تدریج تاثیر این تحقیقات یا حداقل افشاگری رسانه ها در حال نمایان شدن است. در این رابطه در پیش بودن بازی های المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو برزیل نیز باعث شده است که IOC نیز با حساسیت دوچندانی موضوع مبارزه با دوپینگ را در دستور کار خود قرار دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، روز شنبه نشست اعضای هیات اجرایی IOC و برخی مسئولان فدراسیون های بین المللی در لوزان در حالی برگزار شد که محور این نشست مبارزه با دوپینگ بود . نشستی که نتیجه بسیار مهمی در پی داشت. به این ترتیب در حالی که تاکنون نمونه گیری از ورزشکاران در رقابت های مختلف عمدتا توسط فدراسیون های بین المللی و با نظارت محسوس وادا انجام می شد ، در این نشست بر لزوم استقلال بخشی به مبارزه با دوپینگ در رویدادهای مختلف تاکید شد.

در این نشست با اشاره به وجود یک سری تخلفات در نمونه گیری ها ، توماس باخ رئیس IOC از وادا خواست از این پس مسئولیت نمونه گیری از تمامی ورزشکاران را راسا انجام دهد تا دیگر فدراسیون های بین المللی و کشورهای میزبان رقابت های معتبر چنین مسئولیتی نداشته باشند.

با این حال قرار شد در بحث تنبیه و مجازات متخلفان فدراسیون های بین المللی پس از اطلاع از تخلف ورزشکاران رشته مربوطه ، نسبت به مجازات آنها اقدام کنند.

همچنین با توجه به گسترده شدن حوزه فعالیت وادا ، مقرر شد بودجه ای که فدراسیون های بین المللی تا به حال در این زمینه هزینه می کردند در اختیار وادا قرار گیرد. با وجود این وادا پذیرش این مسئولیت را به بررسی جوانب مختلف آن موکول کرده است.

برچسب ها

0 دیدگاه در “درخواست کمیته بین المللی المپیک از آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi