مطالب مرتبط:

نگاهی به رکورد های قهرمان دهگانه المپیک 2012 کندن اشتون ایتون

نگاهی به رکورد های قهرمان دهگانه المپیک 2012 کندن اشتون ایتون

Ashton_Eaton

ماده ی دهگانه (Decathlete) یکی از مواد رشته دو و میدانی است که در آن می توان خلاصه از کلیه رشته های موجود در رشته دو ومیدانی را دید.مسابقات مربوط به این ماده در دو روز برگزار می شود. موادی که در این ماده دو و میدانی کاران به مسابقه در آن ها می پردازند شامل موتد زیر است.

روز اول: دوی ۱۰۰ متر- پرش طول- پرتاب وزنه-پرش ارتفاع و دوی ۴۰۰ متر

روز دوم: دوی ۱۱۰ متر مانع-پرتاب دیسک- پرش با نیزه-پرتاب نیزه و دوی ۱۵۰۰

همانطور که می بینید این ماده ترکیبی از مواد مختلف دو و میدانی است که هر کدام به یک ویژگی خاص فیزیولوژیکی نیازمندند و برای موفقیت در آن ورزشکاران باید بتوانند غالب فاکتور های فیزیولوژیک بدن خود را همچون سرعت استقامت و توان را توسعه دهند که این امر نیازمند صرف زمان طولانی برای تمرینات می باشد، همه ی این موارد باعث شده تا به ورزشکاران این ماده لقب قوی ترین ورزشکاران دو و میدانی داده شود.

اشتون ایتون دو و میدانی کار اهل ایالات متحده آمریکا متولد ۱۹۸۸بوده ۱۸۵ سانتی متر بلندای قامت وی و ۸۴ کیلوگرم وزن اوست. وی از سال ۲۰۰۶ فعالیت در این ماده را آغاز کرده است و اولین مدال خود را در مسابقات قهرمانی جهان سال ۲۰۱۱ در کره جنوبی بدست آورده و موفق شد در این مسابقات با امتیاز ۸۵۰۵در جایگاه دوم قرار گیرد.

وی در المپیک ۲۰۱۲ لندن موفق شد با ثبت رکورد خارق العاده ۹۰۳۹ امتیاز رکورد قبلی این ماده را که ۹۰۰۰امتیاز بود شکسته و در جایگاه نخست این مسابقات قرار گیرد و به مدال طلای این بازی ها دست یابد.

ایتون در روز اول عملکرد بسیار خوبی داشت. وی توانست دوی ۱۰۰ متر را در ۳۵/۱۰ بدود(بهترین رکورد وی در این ماده ۲۱/۱۰ و رکورد ملی ایران ۱۵/۱۰) در ماده پرش طول او توانست ۰۳/۸ متر را برای خود ثبت کند که نزدیک ترین تعقیب کننده های او نیم متر با وی فاصله داشتند.(بهترین رکورد ایتون: ۲۳/۸ و رکورد ایران: ۱۷/۸) در ماده پرتاب وزنه نیز وی با ثبت رکورد ۶۰/۱۴ در جایگاه نخست قرار گرفت( بهترین رکورد ایتون: ۴۰/۱۵ و رکورد ایران: ۰۵/۲۰) . در ماده پرش ارتفاع وی باپرشی به ارتفاع ۰۵/۲ در جایگاه دوم قرار گرفت( بهترین رکورد: ۱۱/۲ و رکورد ملی ایران: ۲۶/۲) و در انتهای روز اول وی با دوی ۴۰۰ متر را با رکورد بسیار خوب ۹۰/۴۶ به پایان رساند. (بهترین رکورد وی: ۶۴/۴۵ و رکورد ایران: ۸۱/۴۵) مجموع امتیازات وی در روز اول به ۴۶۶۱ امتیاز رسید تا ایتون راه خود به سوی مدال طلای بازی ها را هموار تر ببیند.

ایتون روز دوم را با ثبت رکورد ۵۶/۱۳ در دوی ۱۱۰ متر با مانع آغاز کرد.(بهترین رکورد: ۳۵/۱۳ و رکورد ملی ایران: ۵۰/۱۳). ماده بعد پرتاب دیسک بودکه ایتون با پرتابی به طول ۵۳/۴۲ با اختلافی ۶متری از نزدیکترین رقیب خود در جایگاه اول ایستاد. (بهترین رکورد ایتون: ۳۶/۴۷ و رکورد ملی ایران: ۳۲/۶۹). ایتون در ماده پرش با نیزه با رکورد۲۰/۵ در جایگاه سوم این ماده قرار گرفت (بهترین رکورد ایتون: ۳۰/۵ رکورد ملی ایران: ۳۶/۵). در ماده پرتاب نیزه نیز وی با پرتابی به طول ۹۶/۶۱ و کسب مقام اول این ماده خود را به مدال طلای این بازی ها نزدیک تر کرد.( بهترین رکورد وی:۶۴/۶۶ و رکورد ملی ایران: ۰۶/۷۵) در انتها نیز در ماده ی دوی ۱۵۰۰ متر در حالی که مدال طلای ایتون مسجل شده بود وی تنها به فکر پایان رساندن این ماده بود تا مدال خویش را به گردن بیاویزد، وی در این ماده رکورد ۵۹/۳۳/۴ را برای خود به ثبت رساند. (بهترین رکرود ایتون: ۴۸/۱۴/۴ و رکورد ملی ایران:۰۹/۳۷/۳)

بدین ترتیب اشتون ایتون با عملکردی فوق العاده و حیرت انگیز با کسب مجموع امتیاز ۹۰۳۹ با شکستن رکورد ماده دهگانه جهان موفق به کسب طلای این دوره از مسابقات شد.

همانطور که در جدول زیر می بینید با مقایسه ای که بین رکوردهای ایتون و رکورد های ملی کشور ما انجام شده وی در حال حاضر اگر در ایران حضور داشت به تنهایی می توانست رکوردار مواد زیر باشد.

باید توجه داشت که وی یک ورزشکار ماده دهگانه است و برنامه تمرینی وی در تمام مواد این ماده توزیع شده و بنظر می رسد اگر وی اندکی در موادی مثل دوی ۱۰۰ متر، ۲۰۰متر پرش با نیزه نیز بیشتر تمرکز کند براحتی بتواد رکورد های ملی ما را که در دست ورزشکارانی است که تنها تمرینات اختصاصی آن مواد می پردازند، پشت سر بگذارد.

 بهترین رکورد اشتون ایتونرکوردهای ملی موادرکوردهای دهگانه ملی
۱۰۰متر۲۱/۱۰۱۵/۱۰۸۲/۱۰
۲۰۰ متر۷۶/۲۰۶۳/۲۰
۴۰۰متر۶۴/۴۵۸۱/۴۵۸۲/۴۹
۱۵۰۰متر۱۴/۴۳۷/۳۰۹/۵
۱۱۰مانع۳۵/۱۳۵۰/۱۳۸۰/۱۴
۴۰۰مانع۶۹/۴۸۹۶/۵۰
پرش ارتفاع۱۱/۲۲۶/۲۹۴/۱
پرش با نیزه۳۰/۵۳۶/۵۴۰/۴
پرتاب وزنه۴۰/۱۵۲۴/۱۶۰۵/۲۰
پرتاب دیسک۳۶/۴۷۳۲/۶۹۱۱/۴۹
پرش طول ۲۳/۸۱۷/۸۹۴/۶
پرتاب نیزه۶۴/۶۶۰۴/۷۵۶۶/۵۲
دهگانه۹۰۳۹۷۷۲۹

 

قطعا رکوردهای خارق العاده ایتون در دهگانه حاصل استعداد و تمرینات مستمر سخت و طاقت فرسای وی است که با دانش مربیان وی در زمینه برنامه ریزی تمرینی و تغذیه ای همراه شده و وی را به یک ابر ورزشکار در سطح اول جهان رسانیده است.

بدون هیچ شکی در کشور ما استعدادهایی به مراتب بهتر از اشتون ایتون آمریکایی وجود دارند که در صورتی که بصورت درست و علمی تمرین داده شوند و امکانات مناسب برای آن ها فراهم شود می توانند در صدر ورزشکاران این ماده قرار گیرند و باعث به اهتزاز درآمدن پرچم زیبای کشورمان در میادین بین المللی شوند.

به امید آن روز و به امید اندکی توجه بیشتر به دو و میدانی کشورمان.

دوهای خود را با سری بالا، لبخندی بر لب و اشتیاقی برای تکرار دوباره به پایان رسانید باشد که لذت دویدن همیشه در شما جاری باد. (دکتر مظفری پور)

برچسب ها

0 دیدگاه در “نگاهی به رکورد های قهرمان دهگانه المپیک ۲۰۱۲ کندن اشتون ایتون”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi