مطالب مرتبط:

احسان حدادی: با این امکانات دوومیدانی نمی‌تواند پیشرفت کند.

احسان حدادی با این امکانات دوومیدانی نمی تواند پیشرفت کند

به گزارش سایت دوومیدانی ایران، احسان حدادی گفت: به دلیل این که دوومیدانی ورزش مادر است اگر سرمایه‌گذاری‌ لازم روی این رشته صورت بگیرد ما قطعا شاهد پیشرفت کل ورزش خواهیم بود.

احسان حدادی درباره شرایط خود قبل از مسابقات قهرمانی آسیا در چین، تصریح کرد: برنامه‌های تمرینی خودم را انجام می‌دهم و فعلا منتظر مشخص شدن مربی‌ام هستم. چند مربی را مدنظر دارم که امیدوارم قبل از پایان سال همه چیز مشخص شود و با آمادگی کامل به مسابقات بروم.

وی افزود: برنامه‌ریزی اصلی من برای المپیک است تا بتوانم در آن رقابت‌ها رکورد خوبی بر جای بگذارم. در سال ۲۰۱۵ باید رکورد نسبتا خوبی ثبت کنم تا با آمادگی به المپیک بروم. شرایط باید طوری باشد که بتوانم تمام تمرکزم را روی تمریناتم بگذارم. یک ورزشکار باید از همه لحاظ آماده شود. امیدوارم وضعیت به شکلی باشد که در طول تمرینات به دنبال حل کردن مشکلات نباشم و با فراغ بال به تمرینات بپردازم.

نایب قهرمان پرتاب دیسک المپیک درباره توجه مسئولان به رشته دوومیدانی، گفت: حقیقتا ما باید نگاهی باز نسبت به رشته‌های پایه مثل دوومیدانی و ژیمناستیک داشته باشیم. اگر این نگاه وجود داشته باشد در آینده می‌توانیم در رشته‌های مختلف مدال کسب کنیم، اما اگر به این موضوعات مقطعی نگاه کنیم مثلا بگوییم فقط می‌خواهیم برای بازی‌های آسیایی هزینه کنیم و مدال بگیریم هیچ وقت نمی‌توانیم در دوومیدانی و دیگر رشته‌ها موفق شویم.

او درباره بودجه فدراسیون دوومیدانی گفت: برای این رشته باید بودجه‌ای اساسی تعیین شود. دوومیدانی خودش را در المپیک، بازی‌های آسیایی و جهانی ثابت کرده است. شاید در رشته‌های پایه‌ای دیگر مدال نگرفتیم، اما دوومیدانی موفق بوده و باید بر همین اساس هم بودجه مناسبی برای این رشته در نظر بگیرند به دلیل این که استعدادهای بسیار زیادی در کشور وجود دارند و می توانم بگویم میلیون‌ها احسان حدادی در ایران هستند. من خودم حاضرم بررسی‌های لازم را روی افراد انجام بدهم و بگویم چه کسانی می‌توانند موفق باشند. با توجه به این که مسئولان وزارت ورزش و جوانان از اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها هستند و اشراف کامل به مسایل دارند باید بودجه خوبی را به دوومیدانی اختصاص بدهند. در این راه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی هم می‌توانند کمک کنند.

حدادی ادامه داد: متاسفانه به خاطر کمبود مربی و امکانات سخت‌افزاری دوومیدانی نمی‌تواند پیشرفت کند. ما هم باید کار پایه‌ای مانند والیبال انجام دهیم. من در کشتی هم نظم و برنامه‌های خوبی را دیدم. در واقع از آن سیستم باید قهرمان المپیک بیرون بیاید که این گونه هم می شود. واقعا برنامه‌های کشتی بسیار حرفه‌ای است. متاسفانه در دوومیدانی این شرایط حاکم نیست. دلیلش هم این است که شرایط دوومیدانی در گذشته هم این گونه بوده است و اگر می خواهیم رو به جلو حرکت کنیم باید تغییراتی را انجام بدهیم. اگر دوومیدانی قوی باشد ۱۰۰ درصد در آینده در رشته‌هایی مثل فوتبال هم می توانیم موفق باشیم و به راحتی قهرمان آسیا شویم و همه رشته‌ها بهترین باشند، ولی اگر دوومیدانی را درست نکنیم همه چیز خراب می شود. همان طور که اطلاع داریم روسیه و آمریکا در دوومیدانی قدرتمند هستند و ۱۰ مدال المپیک را در هر دوره به دست می‌آورند و در راستای همین موضوع رشته‌های دیگر این کشورها نیز قدرتمند هستند.

او درباره لزوم استعدادیابی در دوومیدانی، تصریح کرد: هر کاری که بخواهیم انجام بدهیم احتیاج به پول است. وقتی به فدراسیون در طول سال حدود یک میلیارد بودجه می‌دهند، آنها نمی توانند برای ورزشکار بزرگسالشان خرج کنند چه برسد به جوانان و نوجوانان. هر کدام از دوومیدانی کاران نوجوان احتیاج به یک مربی اختصاصی دارند که هزینه هر کدام از این مربیان حدود ۱۵۰۰ دلار است و در مقاطع بالا برای آوردن مربیان باید پنج یا شش هزار دلار هزینه شود که این رقم قابل توجهی است و اگر این مقدار پول برای رده‌های سنی خرج شود، فدراسیون برای ورزشکاران حرفه‌ای دچار مشکلات مالی می شود. بنابراین استعدادیابی هم به مقدار بودجه فدراسیون بر می‌گردد.

او ادامه داد: دوومیدانی کاران با تجربه زیادی هستند که می‌توانند در این راه کمک کنند و می‌دانند که باید چه کاری صورت بگیرد چرا که اگر برنامه‌ریزی ها به همین شکل ادامه پیدا کند قاعدتا نمی‌توانیم مدال المپیک بگیریم، اما اگر برنامه صحیح باشد مدال دور از دسترس نیست. این نکته هم باید مدنظر باشد که دوومیدانی در طولانی مدت نتیجه می دهد. یک شخص بعد از پنج سال تمرین نمی‌تواند مدال جهانی یا المپیک را به دست آورد، حتی اگر هم امکانات مثل مربی، دکتر اردو و مسابقات تدارکاتی فراهم باشد. این موضوع در دیگر رشته‌ها این گونه نیست و شاید بتوان با چند سال تمرین بهترین مدال را گرفت اما شرایط دوومیدانی به این شکل نیست.

حدادی با تاکید بر این که برای پیشرفت باید از مربیان دوومیدانی مطرح جهان استفاده کنیم، اظهار کرد: در ایران مربیان شایسته ای داریم که ورزشکاران خوبی را پرورش می‌دهند، اما تا به امروز مربی نداشتیم که ورزشکاری را پرورش بدهد که در بازی‌های آسیایی طلا بگیرد و در المپیک مدالی را به دست آورد. با احترامی که برای همه مربیان ایرانی قائل هستم باید بگویم که این مساله نشان می‌دهد که دوومیدانی برای ایران نیست و برای کشورهای غربی و آمریکا است. به همین دلیل باید از مربیان این کشورها استفاده کنیم، چرا که اگر تکنیک‌های پایه دوومیدانی اشتباه آموزش داده شود نمی‌توان دیگر آن را اصلاح کرد. این تکنیک‌ها به مانند پی ساختمان می‌ماند که اگر پایه آن را درست نگذاریم کج می‌شود. در واقع به همین دلیل دوومیدانی ورزش‌ مادر است. اگر ورزشکار پایه‌ای آموزش نبیند در آینده هم نمی‌تواند آن را اصلاح کند. خو‌شبختا‌نه من در دورانی که ورزش را شروع کردم با کمک دوستان توانستم مدال المپیک بگیرم. من سه سه ماه اول با مربی ایرانی کار کردم و بعد با مربی خارجی ادامه دادم که توانستیم با به کارگیری تکنیک‌های صحیح و برنامه‌ریزی درست به مدال المپیک برسم و امیدوارم در آینده به مدال خوش رنگ‌تر برسم.

رکورددار پرتاب دیسک آسیا درباره نقش وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک در موفقیت ورزشکاران، گفت: اگر وزارت ورزش و جوانان و کمیته المپیک شرایط را برای ورزشکار مهیا کنند او می‌تواند بدون این که فکرش درگیر باشد به تمرین و مسابقه بپردازد. دوومیدانی کار در تمرینات باید شب و روز سختی‌های زیادی را تحمل کند و لازمه اش این است که ذهن او آزاد باشد و همه چیز دست به دست هم بدهند تا با پشتکار زیاد به نتیجه خوب در المپیک برسد. در واقع موفقیت زمانی به دست می‌آید که شرایط فراهم باشد و ورزشکار فقط به کار خودش فکر نکند نه این که نگران تمرینات یا محل اردو باشد.

حدادی درباره مطلوب نبودن لیگ برتر دوومیدانی، اظهار کرد: مردم علاقه‌ای به ورزش دوومیدانی نشان نمی دهند و به نظر من هم این رشته در ایران جذابیتی ندارد. در واقع مسابقاتی که برگزار می شود جذابیتی برای تماشاگر ندارد. در واقع چیزی نیست که جذب آن شود. در لیگ الماس حدود دو هزار مسابقه برگزار می شود و کارهای تبلیغاتی زیادی برای تماشاگر انجام می شود که باعث جذب مخاطب می‌شود به همین دلیل هم در المپیک‌ها دوومیدانی پر بیننده‌ترین ورزش دنیاست. از لحاظ تصویربرداری هم ضعیف هستیم. با یک یا دو دوربین نمی‌توان دوومیدانی را به طور مطلوب پوشش تصویری داد.

او در پایان با تاکید بر این که اگر اسپانسر در لیگ نباشد بهتر است لیگ را تعطیل کنیم، گفت: اگر موضوع تصویربرداری و تبلیغات حل شود اسپانسر هم به سمت حمایت از دوومیدانی می‌آید که اگر این شرایط ایجاد نشود بهتر است لیگ را تعطیل کنیم و به جای آن مسابقات جایزه بزرگ خوب و با کیفیت برگزار کنیم. حتی این شرایط به دوومیدانی کار هم کمک می کند تا در مسابقات بیشتری شرکت کند و آمادگی بهتری را هم به دست آورد. امیدوارم همه مسایل حل شود و دوومیدانی نیز در ایران جزو رشته‌های پر بیننده شود.

برچسب ها

0 دیدگاه در “احسان حدادی: با این امکانات دوومیدانی نمی‌تواند پیشرفت کند.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi