مطالب مرتبط:

کدام دوومیدانی‌کاران مجوز حضور در بازی های آسیایی دارند؟ / وزنه‌بردار نوجوان در فکر طلای نانجینگ!

* کدام دوومیدانی‌کاران مجوز حضور در بازی های آسیایی دارند؟

در حالی که تکلیف هفت ماده دوومیدانی برای حضور در بازی های آسیایی مشخص شده است، به نظر می رسد مرحله دوم لیگ برتر آخرین فرصتی است که دوومیدانی کاران می توانند ورودی تعیین شده از سوی کمیته ملی المپیک و فدراسیون برای بازی های آسیایی را کسب کنند.

کدام دوومیدانی‌کاران مجوز حضور در بازی های آسیایی دارند؟

دوومیدانی که در سبد مدال آوری کاروان ایران به عنوان یکی ازشانس های کسب مدال محسوب می شود، تکلیف هفت رشته تخصصی اش در فاصله دوماه مانده به بازی های آسیایی مشخص شده اما هنوز معلوم نیست ورزشکارانی همچون محسن ربانی، سجاد مرادی، محمد ارزنده و هادی سپهرزاد می‌توانند در مدت باقی مانده مجوز بازی های آسیایی را بدست آورند یا خیر.

ماده پرتاب دیسک

این ماده که یکی از شانس های قطعی مدال ایران در بازی های آسیایی محسوب می شود، مشخص ترین وضعیت را تا بازی های آسیایی دارد. احسان حدادی نایب قهرمان المپیک لندن در مرحله نخست مسابقات لیگ الماس، دیسک خود را ۶۵ متر و ۲۳ سانتی متر پرتاب کرد و توانست ورودی بازی های آسیایی را در مسابقات لیگ الماس به دست آورد.

محمد صمیمی هم در مسابقات جام کازانف قزاقستان با رکورد ۶۲ متر و ۱۰ سانتی متر مجوز حضور در اینچئون را بدست آورد و محمود صمیمی نیز در مسابقات آغاز فصل ۶۲متر و ۵۹ سانتی متر را به دست آورد . حدنصاب در نظر گرفته شده برای این ماده، رکورد ۶۲ متری بود.

اما نکته مهم دراین ماده این است که از بین سه پرتابگر برتر این رشته تنها دو نفر به اینچئون اعزام می شوند.

دوهای سرعتی

دوندگان سرعتی چند سالی است که خود را یکی از شانس های مدال در مسابقات بین المللی مطرح کرده اند. اما ورودی در نظر گرفته شده برای دوی ۱۰۰ متر از سوی کمیته ملی المپیک و فدراسیون دوومیدانی ۱۰ثانیه و ۲۵ صدم ثانیه و برای ماده ۲۰۰ متر ۲۰ثانیه و۶۴ صدم ثانیه بود.

گفته می شود رضا قاسمی در ماده ۱۰۰ متر مسابقات آلمان زمان ۱۰ثانیه و ۲۰صدم ثانیه را ثبت کرده و مجوز حضور در اینچئون را به دست آورده هر چند هنوز مشخص نیست او دقیقا در چه مسابقاتی شرکت کرده است. به نظر می رسد که او در بازی های آسیایی در دوی ۲۰۰ متر مسابقه خواهد داد و حتی احتمال دارد در ترکیب تیم ۴ در ۱۰۰ متر امدادی نیز بدود.

اما حسن تفتیان هم در ۱۰۰ متر زمان ۱۰ ثانیه و ۲۲ صدم ثانیه را در جام کازانف قزاقستان به دست آورد و مسافر اینچئون شد. محمد حسین ابارقی پدیده دوومیدانی ایران بود که در مسابقات قهرمانی جوانان آسیا در دوی ۲۰۰ متر با رکورد ۲۰ ثانیه و ۶۳ صدم ثانیه رکورد جوانان ایران را شکست و مجوز حضور در بازی های آسیایی را به دست آورد.

مریم طوسی نیز تنها بانوی دونده ایران است که توانسته ورودی بازی های آسیایی را به دست آورد. او در دوی ۱۰۰متر رکورد ۱۱ ثانیه و ۴۵ صدم ثانیه را لیگ بانوان کسب کرد . ورودی پیش بینی شده برای این ماده ۱۱ ثانیه و ۵۹ صدم ثانیه بود.

پرتاب چکش

گزینه اصلی این رشته برای حضور در بازی های آسیایی کاوه موسوی است که در مسابقات انتخابی تیم ملی، چکش خود را ۷۱متر و ۵۶ سانتی مترپرتاب کرد و ورودی این رشته که ۷۱ متر و ۵۰ سانتی متر بود را بدست آورد. رضا مقدم هم دیگر پرتابگری بود که با رکورد ۷۱متر و ۷۲ سانتی متر در رقابت های آغاز فصل مجوز حضور در اینچئون را بدست آورد.

پرتاب وزنه

این رشته دو پرتابگر المپیکی دارد که هر دو مجوز حضور در بازهای آسیایی را کسب کرده اند. لیلا رجبی در مسابقات بلاروس با رکورد ۱۷ متر و ۹۹ سانتی متری ورودی بازی های آسیایی را بدست آورد و امین نیکفر نیز در مرحله اول مسابقات لیگ پرتاب ۱۹ متر و ۵۱ سانتی متر را ثبت کرد و مجوز حضور در بازی های آسیایی را گرفت.

ورودی پرتاب وزنه مردان ۱۹ متر و ۱۹ سانتی متر و ورودی در نظر گرفته شده برای زنان هم ۱۷ متر و ۴۸ سانتی متر بود.

پرش ارتفاع

کیوان قنبرزاده در مرحله نخست لیگ دوومیدانی پرش ۲ متر و ۲۲ سانتی متری داشت و موفق شد، مجوز حضور در بازی های آسیایی را بدست آورد. رکورد ورودی این ماده برای بازی های آسیایی ۲ متر و ۲۲ سانتی متر بود.

۴ در ۱۰۰ متر امدادی

تیم ملی دوومیدانی قرار است دوندگان سرعتی خود را در این ماده هم قرار دهد تا شانس خود را برای گرفتن مدال امتحان کند. رضا قاسمی، محمدحسین ابارقی و حسن تفتیان از گزینه هایی هستند که احتمالا در این ماده مسابقه می دهند. البته نفر چهارم این ماده نیز مشخص نشده است.

۴ در ۴۰۰ متر

وضعیت در ماده ۴ در ۴۰۰ متر امدادی هم تا حدودی مشخص شده است. مهدی زمانی، سجاد هاشمی آهنگر و سینا روحانی نفراتی هستند که حضورشان در این تیم حتمی شده اما هنوز دونده چهارم انتخاب نشده است.

سجاد مرادی دونده نیمه استقامت ایران، مهاجر شجاعی و مهدی رحیمی از جمله دوندگانی هستند که احتمال دارد به عنوان گزینه چهارم در این تیم قرار بگیرند.

دوومیدانی کارانی که هنوز پشت خط مانده‌اند

دوهای نیمه استقامت

ماده های ۸۰۰ و ۱۵۰۰ متر، از جمله ماده هایی هستند که هنوز مجوز حضور در بازی های آسیایی را به دست نیاورده اند و هنوز هم مشخص نیست که در فرصت باقی مانده می توانند به اینچئون برسند یا خیر.

سجاد مرادی که ماه هاست، با مصدومیت دسته و پنجه نرم می کند، پس از بازگشت خدار مربی الجزایری خود به کشورش، تمریناتش را در بروجن ادامه می دهد و هنوز ورودی بازی های آسیایی را به دست نیاورده است. امیر مردای نیز وضعیتی مشابه با برادرش دارد هر چند او فرصت دارد تا در مرحله دوم لیگ ورودی بازی های آسیایی را به دست آورد تا ایران در اینچئون در ماده های ۸۰۰ و ۱۵۰۰ هم نماینده داشته باشد.

دهگانه

گزینه اصلی فدراسیون دوومیدانی برای این ماده، هادی سپهرزاد است که چند وقتی است اردوهای خود را آغاز کرده و به گفته خود با آمدن مربی اش و تمریناتی که داشته مشکل چندانی ندارد. اما او هنوز نتوانسته ورودی بازی های آسیایی را به دست آورد. او که به بلاروس سفر کرده امیدوار است در فرصت باقی مانده تا رقابت های اینچئون ورودی مورد نظر را کسب کند.

پرش طول

محمد ارزنده که یکی از مصدومان جدی دوومیدانی در آستانه بازی های آسیایی است، هر چند تمرینات خود را تعطیل نکرده اما به دلیل مصدومیت در مسابقات لیگ حضور نداشت و تا کنون هم ورودی لازم برای رفتن به اینچئون را به دست نیاورده است.

هر چند مسوولان فدراسیون اعلام می کنند که وضعیت مصدومیت ارزنده رو به بهبود است اما باید منتظر بود و دید که آیا این پرنده می تواند بلیط حضور در بازی های آسیایی را بدست آورد؟

اما میلاد دریساوی و سبحان طاهرخانی هم دیگر پرندگانی هستند که شانس کسب ورودی در ماده پرش طول را دارند.

پرش با نیزه

فاصله رکورد محسن ربانی با رقیبانش در کشور آنقدر هست که به تنها گزینه برای اعزام احتمالی به بازی های آسیایی تبدیل شده اما او در آخرین مسابقه خود که در بلاروس برگزار شد رکورد ۴ متر و ۸۰ سانتی متر را ثبت کرد. او هنوز موفق نشده ورودی ۵ متر و ۳۵ سانتی متری را به دست آورد و فاصله چشم گیری نیز با این رکورد دارد.

هفتگانه

سپیده توکلی که رکورددار پرش ارتفاع بانوان است، در مسابقات قهرمانی کشور امتیاز ۵۳۲۵ را در این رشته بدست آورد اما براساس ورودی های اعلام شده در سایت فدراسیون دوومیدانی، رکورد در نظر گرفته شده برای این ماده ۵۳۹۳ امتیاز است.

مرحله دوم لیگ که در ۱۷ مرداد امسال برگزار می شود، احتمالا آخرین فرصتی است که دوومیدانی کاران می توانند برای کسب ورودی اقدام کنند. حال باید منتظر بود و دید که آیا دوومیدانی ایران با ۷ ماده در بازی های آسیایی حاضر می شود یا این که ورزشکاران جا مانده در نهایت مسافر اینچئون خواهند شد؟

 

* وزنه‌بردار نوجوان در فکر طلای نانجینگ!

وزنه‌بردار نوجوان المپیکی ایران می‌گوید که تاکنون ۱۰ کیلوگرم افزایش رکورد داشته اما برای کسب طلای المپیک نانجینگ باید باز هم رکوردهایش را افزایش دهد.

وزنه‌بردار نوجوان در فکر طلای نانجینگ!

در میان حاشیه‌هایی که تیم ملی وزنه‌برداری نوجوانان با آن درگیر بود، سعید رضازاده و رضا بیرالوند، دو ملی‌پوش اعزامی به المپیک نانچینگ چین، با اضافه شدن به اردوی بزرگسالان زیر نظر بهمن زارع تمرینات خود را پیگیری کردند اما با سفر بزرگسالان به مجارستان مسئولیت تمرین این دو وزنه‌بردار بر عهده مهدی پانزوان گذاشته شد تا خود را برای المپیک نوجوانان آماده کنند.

رضا بیرالوند قهرمان دسته‌ی ۸۵ کیلوگرم آسیا از نفراتی است که جزو شانس‌های کسب مدال کاروان ایران محسوب می‌شود.

وی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره‌ی آخرین وضعیت اظهار کرد: تمرینات فعلاً خوب است و زیر نظر مهدی پانزوان مشغول تمرین هستیم. در این مدت رکوردهای خود را در یک ضرب به ۱۵۰ کیلوگرم و در دو ضرب به ۱۸۰ کیلوگرم رسانده‌ام اما برای کسب مدال طلا باید باز هم افزایش رکورد داشته باشم به طوری که در دو ضرب به ۱۸۲ تا ۱۸۵ کیلوگرم باید برسم.

بیرالوند در پاسخ به این پرسش که به حمله به رکورد جهان نیز فکر می‌کند یا خیر؟ گفت: به شکستن رکورد ایران فکر می‌کنم. این رکورد در حال حاضر در دست علیرضا دهقانی است (رکورد یک ضرب و مجموع ایران با ۱۴۶ و ۳۱۹ کیلوگرم در اختیار علیرضا دهقانی است و سعید محمدپور با ۱۷۴ کیلوگرم رکورد دو ضرب را در اختیار دارد).

وی با اشاره به نحوه‌ی تمرینات مهدی پانزوان، بیان کرد: تفاوتی میان نحوه‌ی تمرینات مهدی پانزوان و حسین توکلی وجود ندارد و حتی خود پانزوان نیز همین را می‌گفت. در حال حاضر فشار تمرینات بالاست اما نزیک بازی‌ها تمرینات سبک‌تر می‌شود و تا روز اعزام نیز در اردو باقی خواهیم ماند. در حال حاضر نیز خودم از شرایط راضی هستم اما قول مدال نمی‌دهم چون در مسابقه‌ی وزنه‌برداری هیچ چیز را نمی‌توان پیش‌بینی کرد. با این حال تمام تلاشم را می‌کنم.

به گزارش ایسنا، بیرالوند در جریان مسابقات قهرمانی آسیا با ثبت رکورد ۱۴۲ کیلوگرم در یک ضرب، ۱۷۱ کیلوگرم در دو ضرب در مجموع ۳۱۳ کیلوگرم به مقام قهرمانی دسته‌ی ۸۵ کیلوگرم رسید.

یک دیدگاه در “کدام دوومیدانی‌کاران مجوز حضور در بازی های آسیایی دارند؟ / وزنه‌بردار نوجوان در فکر طلای نانجینگ!”

  1. رضا گفت:

    در ماده دوهای نیمه استقامت همان گونه که حتما استحضار دارید آقای احسان مهاجرشجاعی که برنز آسیایی را در کارنامه خود دارد در حال حاضر به همراه امیر مرادی در اردوی بلاروس شرکت کرده که شانس کسب ورودی ایشان در ماده ۸۰۰ متر بسیار زیاد است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi