طراحی سایت و گرافیکمطالب مرتبط:

هاشمی: ورزشکاران نباید دغدغه فکری داشته باشند/ داوری: نیاز به حمایت های مالی داریم / هادی سپهرزاد: مسوولان ورزش هیچ اهمیتی به دوومیدانی نمی دهند

* هاشمی: ورزشکاران نباید دغدغه فکری داشته باشند/ داوری: نیاز به حمایت های مالی داریم

مسئولان کمیته ملی المپیک صبح روز دوشنبه با حضور در محل فدراسیون دو و میدانی با مسئولان این فدراسیون دیدار کردند و در جریان مسائل و مشکلات ملی‌پوشان دوومیدانی برای حضور در بازی‌های آسیایی قرار گرفتند.

هاشمی: ورزشکاران نباید دغدغه فکری داشته باشند/ داوری: نیاز به حمایت های مالی داریم

به گزارش روابط عمومی فدراسیون دوومیدانی، کیومرث هاشمی و شاهرخ شهنازی رئیس و دبیر کل کمیته ملی المپیک صبح روز (دوشنبه) با حضور در ورزشگاه شهید کشوری با مسئولان فدراسیون دوومیدانی دیدار کردند و طی آن در جریان آخرین وضعیت ورزشکاران اعزامی به بازی‌های اینچئون و همچنین مسائل و مشکلات آنها قرار گرفتند.

در این جلسه که افشین داوری و حسین رشیدیان رئیس و دبیر فدراسیون دو و میدانی، تیمور غیاثی مدیر تیم‌های ملی، پریسا بهزادی نایب رئیس بانوان این فدراسیون حضور داشتند، کیومرث هاشمی طی سخنانی با بیان اینکه وضعیت تیم‌های دو و میدانی ایرانی نسبت به بازی های آسیایی گوانگجو شرایط بهتری دارد این پیشرفت را حاصل زحمات مربیان و کادر فنی تیم‌های ملی و مربیان استانی دانست و افزود: این تلاش ها باید تا بازیهای آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون کره جنوبی به طور مستمر ادامه پیدا کند و ورزشکاران از نظر روحی در بالاترین سطح آرامش فکری قرار بگیرند.

رئیس کمیته ملی المپیک با تاکید بر اینکه بازی های آسیایی مهمترین رویداد قاره است، ادامه داد: بهترین نکته دور بودن ورزشکاران از دغدغه های ذهنی است و امیدواریم فدراسیون بتواند با تدابیر انجام شده احساس آرامش را به تک تک ملی پوشان انتقال دهد تا تمرکز آنها تنها برروی بازیهای آسیایی باشد.

وی با بیان اینکه در سبد مدالی ایران در بازی‌‌های آسیایی اینچوئن دوومیدانی جایگاه ویژه‌ای خواهد داشت تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا نسبت به بازی‌های دور گذشته تعداد مدال‌های دو و میدانی در بازی‌های آسیایی افزایش یابد و در این راه کمیته ملی المپیک آماده است تا همه گونه امکانات را در اختیار ملی‌پوشان قرار دهد.

وی با اشاره به اینکه در این نشست مشکلات مالی فدراسیون‌ها مد نظر قرار ندارد و تنها مساله فنی تیم‌های دو و میدانی بررسی می‌شود، تصریح کرد: امیدواریم به زودی اعتبارات ویژه‌ای نیز به فدراسیون اختصاص یابد تا برای بازی‌های آسیایی مشکل تدارکات و آماده‌سازی وجود نداشته باشد.

هاشمی با بیان اینکه همواره علاقه‌مندم تا از اردوی تیم‌های ملی دو و میدانی بازدید کنم، یادآور شد: تاکنون تنها موفق شدم از تمرینات احسان حدادی در جزیره کیش بازدید کنم اما از آنجایی که نمی‌خواهم این شائبه به وجود بیاید که ما صرفا به یک ورزشکار خاص توجه داریم و از آنجا که اردوهای دوومیدانی پراکنده است، تلاش می‌کنیم تا در برخی از اردوهای تیم‌های ملی حاضر شویم و در روند آماده‌سازی ملی‌پوشان قرار بگیریم.

در ادامه این نشست افشین داوری رئیس فدراسیون دو و میدانی با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت تیم‌های ملی، اظهار داشت: برنامه ریزی ما برای بازی‌های آسیایی اینچئون از آبان ماه سال ۹۲ به طور جدی آغاز شد و برنامه‌ریزی کاملی را برای حضور در این مسابقات آغاز کردیم و به رغم مشکلات مالی اجازه ندادیم تا اردوهای تیم ملی متوقف شود و در حال حاضر ملی‌پوشان در کشورهای بلاروس، ترکیه، مجارستان، روسیه و آلمان اردوهای خود را برای بازی‌های آسیایی پیگیری می‌کنند.

وی با بیان اینکه دوومیدانی یک رشته هزینه بر است و نیاز به حمایت‌های مالی دارد، تصریح کرد: برنامه ریزی‌های خوبی برای آماده‌سازی ملی‌پوشان در نظر گرفته و امیدواریم با حمایت‌های مالی وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک بتوانیم بهترین شرایط را برای ملی‌پوشان تا پیش از مسابقات آسیایی فراهم کنیم.

رئیس فدراسیون دوومیدانی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت آماده‌سازی تیم‌های ملی شرایط مطلوبی دارد، اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی کمیته فنی فدراسیون دوومیدانی برای حضور در بازی‌های آسیایی رکوردهای ورودی تعیین کرد که در حال حاضر برخی از دوومیدانی‌کاران به رکوردهای ورودی دست یافتند و تعدادی نیز هنوز به رکوردهای لازم نرسیدند و به همین دلیل هنوز نمی‌توانیم به طور دقیق تعداد نفرات اعزامی به بازی‌های آسیایی را اعلام کنیم.

در بخش پایانی این نشست نیز شاهرخ شهنازی دبیر کل کمیته ملی المپیک در سخنانی اظهار داشت: این کمیته تلاش دارد تا با پشتیبانی و حمایت‌های لازم از برنامه‌های فدراسیون زمینه حضور قدرتمند تیم‌های ملی دوومیدانی را در بازی‌های آسیایی فراهم کند.

وی اظهار داشت: با توجه به تنوع رشته‌های دوومیدانی سعی داریم با حرکت در جهت بررسی بهتر وضعیت ملی پوشان حاضر در اردو به نقطه ای برسیم که بتوانیم اسامی دقیق وزرشکاران اعزامی را هر چه زودتر اعلام کنیم.

 

* هادی سپهرزاد: مسوولان ورزش هیچ اهمیتی به دوومیدانی نمی دهند

ملی‌پوش ده گانه ایران می‌گوید: مهم‌ترین مشکلی که دوومیدانی‌کاران با آن مواجه هستند این است که مسئولان ورزش هیچ اهمیتی به این رشته نمی‌دهند.

هادی سپهرزاد: مسوولان ورزش هیچ اهمیتی به دوومیدانی نمی دهند

هادی سپهرزاد درباره غیبتش در لیگ دوومیدانی اظهار کرد: متاسفانه لیگ امسال مانند سال گذشته مافیای دوومیدانی است و به همین دلیل تیمی من را نخواست. شاید از من خوششان نمی‌آید!

وی ادامه داد: مهم‌ترین مشکلی که دوومیدانی‌کاران با آن مواجه هستند این است که مسئولان ورزش هیچ اهمیتی به این رشته نمی‌دهند و حتی وقتی وزیر به مسابقات دوومیدانی می‌آید عنوان می‌کند که من دوومیدانی را دوست دارم اما دیگر حمایتی از سوی او صورت نمی‌گیرد.

ده‌گانه‌کار ایران با بیان اینکه از سال ۷۹ وارد این رشته شده، افزود: در گذشته وقتی ورزشکار خارجی به رقابت‌های دهه فجر می‌آمد دیگر دوومیدانی‌کاران ایران نمی‌توانستند مدالی در رشته‌های مختلف کسب کنند اما حالا دوومیدانی به سطحی رسیده که نه تنها در آسیا بلکه در المپیک مدال آور است ولی آیا حق این رشته است که تا این اندازه به آن کم توجهی شود؟

سپهرزاد ادامه داد: از یک سو مشکلات سخت‌افزاری و مربی است که ورزشکاران با آن روبرو هستند و از سوی دیگر بی‌پولی واقعا دوومیدانی‌کاران را اذیت می‌کند. چون بالاخره ورزشکاران این رشته از قشر متوسط یا پایین جامعه هستند و این رشته به شکلی است که ورزشکار باید تمام وقتش را بگذارد. به جرات می‌گویم سخت‌ترین رشته ورزشی را در ایران انجام می‌دهم و حاضرم این مساله را ثابت کنم. برای آنکه بتوانم نتیجه بگیرم صبح و بعد از ظهر تمرین می‌کنم اما دو سال است که هیچ باشگاهی در لیگ ندارم یا اگر باشگاهی هم بخواهد ما را به خدمت بگیرد، آن قدر پول کمی به ما می‌دهد که دیگر حاضر نیستیم به خاطر این پول مسابقه دهیم.

این ملی‌پوش دوومیدانی ایران گفت: خاطرم هست که از سال ۲۰۰۲ تا به امروز که عضو تیم ملی هستم، همین مشکلات وجود دارد و ما در این سالها با مصاحبه‌های مختلف به وضعیت خود اعتراض کرده‌ایم اما اصلا کسی برایش مهم نیست. من کاری به رشته‌های دیگر ندارم که چرا دغدغه مسئولان ما رشته‌های دیگر است، ولی آیا درست است که رئیس فدراسیون دوومیدانی برود و با یک موسسه مالی چانه‌زنی کند تا این موسسه به لیگ دوومیدانی بیاید؟‌ چرا وقتی باشگاه پیکان قهرمان لیگ می‌شود در فصل بعد دیگر به این لیگ نمی‌آید اما با یک فوتبالیست مبلغ قابل توجهی قرارداد می‌بندد و منابع مالی خود را در رشته های دیگر قطع می‌کند؟ منظورم از مسئولان، وزیر ورزش است. چون دیگر داوری زورش نمی‌رسد که بخواهد بیش از این برای دوومیدانی تلاش کند. او هر چه توان داشته برای آوردن باشگاه‌ها گذاشته است.

وی ادامه داد: من جزو ۱۰ ورزشکار برتر دوومیدانی هستم که بیشترین مدال و افتخار را کسب کرده‌ام اما اگر نگاه کنید نه من نه احسان حدادی و نه سجاد مرادی هیچ کدام تیمی در لیگ نداریم. شنیده‌ام سجاد مرادی هم بدون قرارداد می‌خواهد برای ذوب آهن در لیگ مسابقه دهد اما چرا باید چنین اتفاقی بیفتد و قهرمانان ما مورد حمایت باشگاه‌ها قرار نمی‌گیرند. من که زن و بچه دارم و از زندگی خود زده‌ام تا برای کشورم افتخارآفرینی کنم چون این رشته پولی برای دوومیدانی‌کاران ندارد، اما چرا مسئولان حق ما را نمی‌گیرند و چرا کسی پیگیر نمی‌شود تا پولی که چند سال پیش ذوب آهن به ما نداد بازگردانده شود؟ چرا وقتی ورودی المپیک را کسب کردم، به ۴ ورزشکار پاداش دادند اما به من و امین نیکفر پاداشی تعلق نگرفت. این‌ها برای من سوال شده و پاسخی برای آن‌ها ندارم.

سپهرزاد افزود: چرا نفر دوم و سوم کشور در رشته ۱۰ گانه تیم دارند اما باشگاه‌ها من را به عنوان نفر اول این رشته برنمی‌دارند؟ آیا به غیر از آن است که آن‌ها مشکل شخصی با ورزشکار دارند؟ چرا این گونه شده است که باشگاه عنوان می‌کند تیم ماست و ما هر که را دوست داریم به خدمت می‌گیریم؟ من متاسفم که این باشگاه‌ها احسان حدادی را در ترکیب خود قرار نمی‌دهند. بالاخره وقتی باشگاه‌های زیادی در لیگ نباشند چنین اتفاقاتی هم می‌افتد.

این ملی‌پوش ۱۰ گانه ایران در ادامه به وضعیت تمرینی خود اشاره کرد و گفت: تمرین‌هایم را زیر نظر مربی‌ام در شیراز انجام می‌دهم و به ۷۵ درصد از آمادگی رسیده‌ام. در این مدت هم داوری، رییس فدراسیون، همکاری خوبی با ما داشته و هرچه که خواستم در اختیارم قرار داده است. اما به هر حال مشکلات مالی تاثیرگذار است و باعث می‌شود تمرکزم به هم بریزد.

سپهرزاد گفت: مشکلات مالی ما را بی‌انگیزه می‌کند و باعث می‌شود به این نتیجه برسم که از آمدنم به دوومیدانی پشیمانم. البته این پشیمانی به دلیل کمبود امکانات نیست بلکه متاثر می‌شوم وقتی این همه افتخار در این رشته به دست آورده‌ایم و برای اولین بار در ماده‌های مختلف مدال‌آوری کرده‌ایم اما این رشته را کم‌اهمیت جلوه می‌دهند. کمتر رشته‌ای در سطح رشته ما در دنیا با چنین مشکلاتی روبه‌روست و نباید مسئولان ورزش این همه نسبت به دوومیدانی بی‌تفاوت باشند. اگر در سال دو ساعت به مشکلات دوومیدانی اختصاص داده شود بسیاری از مسائل مربوط به این رشته حل می‌شود. حرف ما این است که حداقل باشگاه‌های دولتی یک تیم دوومیدانی داشته باشند تا این موضوع انگیزه‌ای برای دوومیدانی‌کاران در لیگ شود. وقتی باشگاهی در لیگ وجود نداشته باشد، جوانان این رشته با چه امیدی در لیگ حضور پیدا کنند؟

0 دیدگاه در “هاشمی: ورزشکاران نباید دغدغه فکری داشته باشند/ داوری: نیاز به حمایت های مالی داریم / هادی سپهرزاد: مسوولان ورزش هیچ اهمیتی به دوومیدانی نمی دهند”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi