طراحی سایت و گرافیکمطالب مرتبط:

آخرین روز کاری مدیرکل سابق ورزش و جوانان خراسان رضوی

دکتر هاشمی جواهری

چهارم آذرماه سال ۱۳۹۰، افشین داوری پس از پنج سال حضور در راس ورزش خراسان  رضوی، کلید اتاق مدیریت ورزش استان را به مردی داد که پیش از این فضای  دانشگاهی را تجربه کرده بود و با هدف علمی کردن ورزش پا به این میدان  پرحاشیه گذاشت و حالا بعد از حدود ۲۷ ماه، دکتر سید علی  اکبر هاشمی جواهری، ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۲ اتاق انتهای طبقه دوم  اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی را ترک خواهد کرد و دوباره به دانشگاه و به شغل معلمی  که همیشه آن را وظیفه اصلی خود می‌دانست، باز خواهد گشت.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه خراسان، در آخرین روز کاری مدیر کل سابق ورزش و جوانان استان به اتاق وی رفتیم تا  گپ و گفتی کوتاه از آن چه در این دو سال و چند ماهی که گذشت از زبان شخص  اول ورزش استان بشنویم.

ساعت ۱۰ صبح، می شد از حال و هوای اداره ورزش و جوانان استان این را فهمید که تغییری صورت گرفته است با این حال امور  اداری در حال انجام بود. پس از هماهنگی وارد اتاق ریاست می شویم. هاشمی  جواهری که گویا با میز ریاستش خداحافظی کرده است، پشت میز جلسات نشسته و در حال امضا کردن نامه ها است. این را می شد از سیستم رایانه خاموش و میز  مرتب یک مدیر فهمید.

حس خداحافظی همیشه سخت است، چه از یک انسان  باشد، چه از یک خانه، چه از یک شهر و چه از یک صندلی! این را می شد از چهره دکتر هاشمی جواهری خواند.

اولین سوالم از او این است که این دو سال چطور گذشت؟

هاشمی می‌گوید در ابتدای ورود چالش‌های روزمره و عادی بسیار زیاد است ولی در سطح کلان متوجه شدم دلیل آن دوری ورزش از علم بود.

یکی از مشکلات نبود آیین‌نامه‌ها و مقررات ثابت و مشخص در زمینه‌های مختلف از جمله باشگاه و باشگاه‌داری، نحوه ارتباط  اداره کل با دیگر سازمان‌های درگیر با ورزش، مانند شهرداری و آموزش و  پرورش، همچنین نبود آئین‌نامه‌های روشن و نحوه و چگونگی نظارت از جمله این  مشکلات بود.

*ورزش عادت نکرده روی پای خودش بایستد

پس از چند ماه نیز متوجه مشکلات مالی اداره کل  شدم متاسفانه ورزش عادت نکرده است روی پای خودش بایستد و به شدت وابسته به  دولت است به همین دلیل مدیریت در چنین فضایی فوق‌العاده نیاز به  برنامه‌ریزی‌های خاص خودش داشت.

علی‌رغم تمام مشکلات به نظرم در این دو سال به  اهدافی که با توجه به امکانات هدف‌چینی کرده بودیم، رسیده‌ایم. که می‌توان  به نهادینه کردن اخلاق در ورزش اشاره کرد. در این زمینه رشد بسیار قابل  توجهی داشتیم از اداره کل گرفته تا رسانه‌ها و باشگاه‌ها. البته نمی‌توان  گفت به صورت ۱۰۰ درصد موفق بودیم ولی شاهد حاکمیت اخلاق در بیشتر عرصه‌ها  بودیم.

تعامل با سازمان‌های درگیر همچون شهرداری یکی  از موفقیت‌های اداره کل بود که در این خصوص کارهای مشترک زیادی انجام گرفت  همچنین با همکاری دستگاه قضائی استان، شورای سیاست‌گذاری پیشگیری از  آسیب‌های اجتماعی که در نوع خود جدید بود را راه‌اندازی کردیم که شامل سه  کمیته حل اختلاف، آموزش و تبلیغات و نیز سلامت و تندرستی بود.

*موفقیت‌های ورزشی خوبی رقم خورد

در این دو سال شاهد موفقیت‌های ورزشی نیز بودیم همان‌طور که شاهد هستیم دو تیم از فوتبال استان در آستانه صعود به لیگ  برتر هستند، والیبال نیز در شرایط بسیار خوبی به سر می‌برد و دیگر ورزش‌ها  همچون هندبال، جودو، بسکتبال بانوان و کشتی پهلوانی رشد خوبی داشته و نیز  ورزشی همچون کشتی وضعیت آن کاملا مشخص شده و اختلافات اولیه به شدت کاهش  یافته است.

در بخش جوانان نیز به عنوان متولی کارهای خوبی  انجام شد با اینکه ادغام جوانان با ورزش کار جدیدی بود، متاسفانه خیلی  کارشناسی نشده بود اما در نوع خودش اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی  نمونه بود و توانست جشنواره‌هایی همچون زوج خوشبخت، جشنواره جوان  علی‌اکبر(ع) و نیز هماهنگی با سمن‌ها را داشته باشد.

*به خودم نمره قابل قبولی می‌دهم

صحبت‌های دکتر هاشمی نشان می‌داد در  حال دفاع از عملکرد خودش است، به همین دلیل پرسیدم به با این اوصاف به  عملکرد خودتان چه نمره‌ای می‌دهید؟

پس از کمی فکر گفت: از آنجایی که معلم هستم و  نمره دادن جزو وظایفم است ولی ممکن است همیشه ملاک درستی در دست نباشد، در  نمره دادن باید امکانات موجود با انتظارات موجود سنجیده شود اما در اینجا  امکانات و انتظارات خیلی مشخص نیست. اما اگر بخواهیم ببینیم که آیا پیش  وجدان خودم راضی هستم یا خیر باید بگویم با توجه به شرایطی که وجود داشت،  نمره قابل قبولی به خودم می‌دهم.

به ورزش استان چطور؟

استان برای رسیدن به ظرفیت‌های خودش خیلی راه دارد و اگر بودجه آن تامین شود، با کمی تلاش بیشتر می‌تواند به نمره خوبی دست یابد.

البته راه سخت و پرچالشی پشت سر گذاشتیم و  امروز شرایط برای دیگران بسیار هموارتر از زمانی است که وارد اداره کل شدم  به طور مثال حواشی‌های زیاد هیئت‌های ورزشی به طور تقریبی کنترل شده و  همدلی بیشتری بین جامعه ورزشی به وجود آمده است.

افشین داوری نیز در روز خداحافظی خود  با ورزش استان به عملکرد خودش نمره‌ای نداد اما به عملکرد هیات‌های ورزشی  استان نمره‌ای کمتر از ۲۰ نداد. انتخاب او در دوسال پیش کمی جامعه ورزشی  استان را متعجب کرد از او در خصوص دلیل قبول کردن سمت مدیر کلی ورزش استان  را جویا شدم.

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد دوباره  یادآوری می‌کند: همان‌طور که می‌دانید کار اصلی من معلمی دانشگاه است و  همیشه در مصاحبه‌هایم گفته بودم که دوست ندارم از کار اصلی خود دور شوم اما در سال ۹۰ احساس کردم می‌توانم فراتر از دانشگاه موثر واقع بشوم و هر چه  مفاهیم علمی با مسائل بیرونی ورزش تلفیق شود، اتفاقات بهتری می‌افتد به  همین دلیل سکان ورزش خراسان را به دست گرفتم.

می‌پرسم پشیمان نیستید؟!

پاسخ می دهد: مدیریت ورزش استان تجربه خوبی  برای من بود و اگر امروز به دانشگاه بازگردم افق دیدم متفاوت‌تر از گذشته  شده است، دغدغه من ورزش و امور جوانان است و مطمئنا اگر مدیر کل جدید نیاز  به همکاری داشته باشد به وی کمک خواهم کرد.

*فکر نمی‌کردم تا این حد بین ورزش و علم فاصله باشد

فکر می کردید تا این حد بحث ورزش استان پیچیده و پرحاشیه باشد؟

حقیقتش این است که می‌دانستم ورزش از علم و دانشگاه و تحقیق فاصله دارد اما فکر نمی‌کردم این فاصله تا این حد زیاد باشد و چنین مشکلاتی را به بار آورده باشد. در واقع اصول علمی ورزش عملیاتی و قابل اجرا نیست و از سوی دیگر اصولی که در جامعه ورزش رعایت می‌شود علمی نیست که فکر می‌کنم با حضور دکتر گودرزی وزیر ورزش و جوانان این فاصله کمتر شود و بالطبع مشکلات نیز کمرنگ تر شوند.

*بدترین و بهترین تصمیمم در مورد ابومسلم بود

اگر بخواهید از بهترین تصمیمتان در این دوسال نام ببرید، آن کدام تصمیم خواهد بود؟

هاشمی جواهری با کمی مکث می‌‌گوید: تصمیمات  خیلی زیادی بود اما تصمیمی که توانست دغدغه استان که شبیه به یک چالش شده  بود را حل کند و آن موضوع تصمیمی بود که برای تیم ابومسلم در مقابل تیم  وفایی در پیش از شروع فصل گرفتیم. با وجود تمام حواشی، این سختی را قبول  کردیم تا این تیم قدیمی را از سقوط حتمی نجات دهیم و تصمیم ما منجر به حیات دوباره ابومسلم در لیگ دسته یک شد.

و بدترین تصمیم

در واقع بدترین و سخت‌ترین تصمیم هم همین موضوع بود و باید بین بد و بدتر انتخاب می‌کردم و مجبور شدم بد را انتخاب کنم.  با اینکه می‌دانستم انتهایش چه اتفاقی می‌افتد مجبور به گرفتن چنین تصمیمی  شدم. اگر بر روی نظرات درست و صحیح و کارشناسی شده خود پافشاری می‌کردم  ابومسلم از صحنه روزگار حذف می‌شد چون از لیگ یک کنار گذاشته می‌شد. مجبور  شدم تا از نظر خود عدول کرده و چنین تصمیمی را بگیرم و تیم ابومسلم با گروه وفایی وارد لیگ دسته یک شود.

در روز آخری کاری مدیر کل سابق ورزش و جوانان  بازهم نامه هایی برای امضا شدن وجود داشت و تعدادی نامه توسط دفتردار او  آورده شد تا امضا مدیرکل پای آن بخورد.

*ابومسلم فقط مدعی دارد

بعد از امضاء نامه‌ها می‌گویم ظاهرا وفایی هم می‌خواست ابومسلم را نجات دهد ولی شرایط امروز رقم خورد.

دکتر هاشمی جواهری گفت اگر همه کسانی که واقعا  خود را دلسوز ابومسلم می‌دانند دست مسئولین را باز بگذارند، تا یک تصمیم  شجاعانه یک بار برای همیشه گرفته شود و ابومسلم نجات یابد، دیگر شاهد چنین  اتفاقاتی نخواهیم بود، البته اگر بخواند ابومسلم نجات یابد. در واقع پدر و  مادری که دلسوز بچه هستند به دلیل بیماری کودک و سلامتی او راضی به جراحی  کودک می‌شوند.

متاسفانه سوء مدیریت‌های چندین و چند ساله و  منفعت‌طلبی‌ها ابومسلم را به جایگاه امروزش رساند و نمی‌شود این مشکلات را  که برای این تیم رقم خورده در چارچوب قوانین مشخص کرد.

با توجه به مدعیان زیادی که این تیم دارد،  اعتقاد دارم که آن‌ها فقط مدعی هستند و دلشان به حال ابومسلم نمی‌سوزد.  زمانی که بحث پول خرج کردن برای این تیم می‌رسد دولت و اداره کل را موظف  می‌دانند و زمانی که نام مالکیت برده می‌شود همگی در صحنه حاضر می‌شوند.

اوضاع بودجه در این دوسال مدیریت شما چطور بود؟

غیر از ابتدا ورودم که حدود ۶ ماه بود، بعد از  آن هر چه جلو رفتیم اوضاع سخت‌تر و سخت‌تر شد به طوری که به برهوت مالی  رسیدیم، یعنی خشکسالی تمام. هیچ بودجه‌ای نه از وزارت می‌آمد و  نه برای  فدراسیون‌ها واریز می‍شد و شاید خیلی محدود که حتی بعضی اوقات حقوق پرسنل  نیز با مشکل پرداخت می‌کردم در چنین شرایط از هیات‌هایی که کار را تعطیل  نکردند و حتی موفقیت های ورزشی خوبی را به دست آوردند، سپاسگزارم.

به عنوان کسی که دو سال مدیریت ورزش به همراه جوانان استان را بر عهده داشتید، نظرتان درمورد ادغام این دو حوزه متفاوت چیست؟

در خصوص ادغام جوانان با بحث ورزش، کار  کارشناسی دقیقی نشده بود و بیشتر یک تصمیم سیاسی بود اما کارهای خوبی بعد  از این ادغام صورت گرفت. با این حال پیشنهاد من این است که با توجه به  زیرساخت‌های ورزش و حواشی و جذابیت‌های آن برای اینکه جوانان تحت‌الشعاع  این موضوعات قرار نگیرد، حوزه جوانان و ورزش جدا شده و در دو اداره مجزا  مدیریت شوند.

سوال دیگرم این بود که آیا کاری بوده است که دوست داشتید انجام دهید ولی شرایط این اجازه را نداده باشد؟

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی می گوید :  بارها و بارها و بارها این اتافق افتاده است. من در دانشگاه مدرس اصول و  مبانی هستم و هر چه مبانی علمی و تئوریک در ورزش وجود دارد را کامل  می‌دانم. در عالم اجرا نیز یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های من فاصله زیاد بین ایده‌آل و واقعیت است. چیزی که باید باشد و چیزی که هست و اینکه پیاده  کردن این مبانی علمی در ورزش غیرممکن است مرا رنج می‌دهد. امیدوارم هرچه  زودتر این فاصله از بین رود.

در دنیای ورزش همه نوع انسان از هر قشری و با  هر سلیقه و سطحی از تحصیلت حضور دارند به همین دلیل مدیریت چنین جمعیتی با  چالش رو به رو خواهد بود.

کاری بود که از پیش دوست داشتید انجام دهید و به ثمر رسید و آیا کاری مانده است که دوست داشتید انجام دهید؟

هاشمی جواهری با علاقه به راه اندازی دانشگاه  علمی کاربردی اداره کل ورزش و جوانان اشاره می کند و ادامه می دهد: یکی از  کارهای بزرگی که علاقه داشتم انجام شود، راه‌اندازی دانشگاه علمی کاربردی  ورزش و جوانان استان بود که در حال حاضر در ۱۲ رشته مختلف دانشجو می‌پذیرد.  من نیز دلبسته به فارغ‌التحصیلان این دانشگاه شدم و مطمئن هستم که افراد  خوبی تربیت خواهند شد چون در کنار تحصیل علم ورزش، تجربه حضور در جامعه  ورزش نیز تجربه می‌کنند و تبدیل به یک انسان تمام عیار در این تخصص  می‌شوند.

از آنجایی که ثمر دادن و تربیت نیروی انسانی زمان‌بر است دوست دارم حاصل این دانشگاه و دانش‌آموختگان آن را ببینم.

*افسوس نبود صداقت و اخلاق را در ورزش می‌خورم

می‌پرسم چیزی وجود داشته که افسوس آن را خورده باشید، دوست داشتید آن را در ورزش ما تغییر دهید ولی نتوانستید؟

 ۱۰۰ درصد. صداقت، راستگویی، زلالیت و اخلاق  بیش از این باید در ورزش ما وجود داشته باشد، قبلا جوانمردی و راستی جزء  ماهیت ورزش ما بود اما متخصصان حاشیه‌های امروز ورزش را جزئی از ماهیت  طبیعی آن می‌دانند اما من این موضوع را قبول ندارم و مطمئن هستم که عکس این است و الان هم افسوس نداشتن اخلاق در ورزش را می‌خورم، خراسان در این مورد از کشور جلوتر است ولی توقع من بیش از این است.

*از رسانه‌ها رضایت قلبی ندارم

با توجه به اختلافاتی که در این مدت بین هاشمی جواهری و رسانه ها اتفاق افتاد، از او درمورد رسانه های ورزشی استان پرسیدم.

مدیرکل سابق ورزش و جوانان خراسان رضوی با مکثی طولانی بعد از خواندن پیامکی که به گوشیش زده شد گفت: از فضای رسانه‌های  ورزشی به عنوان یک کارشناس و مدیر مجموعا رضایت قلبی ندارم البته از زمانی  که آمدم، رسانه‌ها رشد خیلی خوبی حتی از نظر اخلاقی داشتند اما مجموعا بعضی از آنها مطالبی را عنوان می‌کنند که وجود خارجی ندارد و دوست دارند با  خیال‌پردازی، حاشیه‌سازی انجام دهند.

خیلی تلاش کردم صنف خبرنگاران ورزشی تشکیل شود  اما خودشان نخواستند، حتی امکانات و مکانی را برای این موضوع حاضر شدیم در  اختیارشان قرار دهیم اما هر کدام به دلایلی نیامدند. با این حال هنوز  اعتقاد دارم که صنف خبرنگاران ورزشی باید تشکیل شود و خودشان از حقوق  خودشان صیانت کنند.

در این مدت از کسی بوده است که گله و دلگیری داشته باشید؟

طبیعتا بوده و پیش آمده که گاهی اوقات دل انسان بگیرد اما نمی‌توان رسانه‌ای گفت که از چه کسی دلگیری دارم اما وجود  داشته، به خصوص از کسانی که قبلا آن‌ها را می‌شناخته و با یکدیگر دوست و  همراه بوده و چون در این مسیر آن توقعی که آن‌ها داشته را برآورده نکرده‌ای و یا شرایطی که در آن بوده‌ای را درک نکرده‌اند دلگیری‌هایی به وجود آمده.   *آمادگی روحی پذیرش مسوولیت جدید را ندارم

بعد از مدیریت ورزش و جوانان استان چه تصمیمی می‌گیرد؟ به دانشگاه برمی‌گردید؟

تصمیم خاصی هنوز نگرفته‌ام. پیشنهاداتی از قبل  بوده است، الان نیز از روز گذشته پیشنهادات دیگری آغاز شده اما فعلا از نظر روحی آمادگی پذیرش مسئولیت جدید را در خودم نمی‌بینم. می‌خواهم سنگر معلمی را که بسیار مقدس است حفظ کنم و مطمئنا دانشجویان تحصیلات تکمیلی که درگیر پایان نامه‌های خود هستند از شنیدن خبر کنار رفتن من از سمت مدیریت ورزش و جوانان استان خوشحال خواهند شد چون می‌توانم وقت بیشتری برای آن‌ها داشته  باشم و به دانشگاه بازمی‌گردم.

و توصیه شما به مدیرکل جدید

توصیه من به مدیر کل ورزش و جوانان جدید استان  این است که از تمام ظرفیت‌های استان استفاده کند و خدایی نکرده این  ظرفیت‌ها خنثی نشوند تا حرکتی رو به جلو وجود داشته باشد.

همچنین همدلی ۱۰۰ درصد غیر ممکن است اما  می‌توان این همدلی را به طور نسبی داشت، برای وی آرزوی موفقیت می‌کنم و از  آنجایی که وی از بدنه اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی است و با تمام  افراد چه در سازمان و چه در هیئت‌ها آشنایی دارد امیدوارم بتواند کارهای  خوبی انجام دهد.

چند کلمه را برای دکتر نام بردم و از وی خواستم تا کلمه یا جمله‌ای را در مورد آن‌ها بگوید.

صندلی مدیر کلی: کار سخت، حساس و بزرگ

ابومسلم: حاشیه‌های جمع نشدنی

لیگ برتر: حتما امسال خراسان در آن حضور خواهد داشت

جوانان: مغفول واقع شده در وزارت پس از ادغام

رسانه: ماهیت و هویت ورزش که خوب به آن پرداخته نمی‌شود

دانشگاه: مادری که پرورش‌دهنده نیروهای کارآمد در تمام عرصه‌ها است

مجموعه ورزشی ثامن‌الائمه(ع): باید برای آن انشاء گفت!   حیف است که ۴۲۰ هکتار به این شکل نامناسب وجود دارد که نیاز به حضور بخش خصوصی برای تکمیل آن است. در حال حاضر در مسائل حداقلی نیز دچار چالش است با این حال یک سالن ۶۰۰۰ نفری و خوابگاه ورزشکاران که دارای هتلینگ بالایی است،  به همراه چند پروژه دیگر در حال احداث است. البته این مجموعه بیشتر تحت  مدیریت سازمان توسعه و تجهیز ورزش است و اداره کل دخالت زیادی در آن ندارد  ولی به دلیل محدودیت‌های عمرانی چند سال است که پروژه‌های عمرانی آن با  کندی رو به رو شده است.

*منتقدان بی‌انصاف استغفار کنند

در این مدت دوسال عده زیادی به تصمیمات، عملکرد و انتخاب‌های شما انتقاد داشتند و خواهند داشت، پاسخ‌تان به آن‌ها چیست؟

انتقاداتی که از سر دلسوزی بود را به دیده منت  قبول می‌کنم و تمامی این انتقادها را بر روی چشم خود می‌گذارم و تشکر  می‌کنم، بالاخره در حوزه مدیریت باید گاهی تصمیماتی گرفته شود که نمی‌توان  همه افراد را راضی نگه داشت. ولی از آن‌هایی که از روی بی‌انصافی، نفسانیت و غیردلسوزی انتقاد کردند باید از عملکرد خودشان استغفار کنند.

و صحبت آخر شما در آخرین روز کاری در اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی

هدفم از آمدن به ورزش استان چیزی جز اعتلای  ورزش استان نبود و امیدوارم که به این هدف رسیده باشم. امیدوارم نفرات بعدی کارهای خوب انجام شده را دنبال کنند و اگر نقطه ضعفی بوده با برطرف کردن  آن با تلاش بیشتر به راهشان ادامه دهند.

گفت‌وگو از خبرنگار ورزشی ایسنا – منطقه خراسان، مژده رنگیان

 

برچسب ها

یک دیدگاه در “آخرین روز کاری مدیرکل سابق ورزش و جوانان خراسان رضوی”

  1. کاظم صحابی فرد گفت:

    دکتر هاشمی جواهری بهترین و سالمترین مدیر کل ورزش استان از آغاز ورزش تاکنون بود. اما افسوس که قدرش را ندانستند و این ورزش استان است که از رفتن او زیان خواهد دید وگرنه او به جایگاهی برتر از مدیر کلی که استادی دانشگاه است و شغل مقدس معلمی اش برگشت. آقای دکتر هاشمی برایتان آرزوی موفقیت در سنگر دانش دارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi