طراحی سایت و گرافیکمطالب مرتبط:

از ناکامی در آسیا و لیگ پرحاشیه تا موفقیت در کشورهای اسلامی/ سر و کله دوپینگ هم پیدا شد

 

دوومیدانی ایران در سال ۹۲ برخلاف سال ۹۱ ناکامی های بیشتری را آن هم به دلیل مشکلاتی که داشت، تجربه کرد.

فصل مسابقات دوومیدانی به دلیل شرایط آب و هوایی در ۶ ماه اول سال است و به همین دلیل در ۶ ماه دوم ورزشکاران به کارهای بدنسازی خود می پردازند.

 

دوومیدانی در سال ۹۲ تحت تاثیر کسب مدال نقره در المپیک ۲۰۱۲ لندن قرار داشت و همگان انتظار داشتند تا این موفقیت ها همچنان ادامه داشته باشد،  اما در عمل چنین چیزی را شاهد نبودیم و ورزشکاران کشورمان در مسابقات  قهرمانی آسیا و جهان با افت هایی مواجه شدند.

مسابقه ندادن احسان حدادی برای ایران در مسابقات قهرمانی آسیا و جهان  نکته تلخی بود که دوومیدانی ایران امسال شاهد آن بود و می توان گفت دو مدال خوشرنگ از ویترین مدال ها دور ماند.

*ناکامی در مسابقات قهرمانی آسیا با کاهش مدال ها

بیستمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا در حالی تیرماه در شهر پونای هند به پایان رسید که تیم ایران در مجموع ۳ مدال نقره را کسب کرد که نسبت به دوره گذشته که ملی پوشان کشورمان ۶ مدال (۲ طلا، ۲ نقره و ۲ برنز) را از آن خود کردند، نتیجه ضعیفی محسوب می شود. با وجود تمرینات و اردوهایی که در  کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی برگزار کرده بودند انتظار می رفت دوومیدانی ایران عملکرد بهتری داشته باشد که این اتفاق نیفتاد.

در مجموع مواد برگزار شده نمایندگان ایران در فینال ۱۵ ماده حاضر بودند که کسب تنها ۳ مدال نقره نمی تواند برای ورزشی که نخستین مدال خود را در  المپیک ۲۰۱۲ لندن کسب کرد و سیر صعودی پیدا کرده است، قابل قبول باشد و  کارشناسان معتقدند که باید برنامه ریزی بهتری برای اردوها، مسابقات و  مربیان در نظر گرفته شده برای ورزشکاران صورت بگیرد تا این مسابقات و  اردوها سفری توریستی برای ورزشکاران نباشد.

کیوان قنبرزاده، محمد صمیمی و لیلا رجبی سه ورزشکاری بودند که به مدال رسیدند.

دوومیدانی داخل سالن

* مسابقات جهانی و کمبودهایی که احساس شد

مسابقات جهانی دوومیدانی امسال در کشور روسیه برگزار شد. جایی که  کشورمان ۶ سهمیه برای حضور در آن داشت، اما در نهایت با ۴ ورزشکار عازم شد.  لیلا رجبی در روزهای پایانی به دلیل مصدومیت انصراف داد و احسان حدادی هم  به دلیل مشکلاتی که داشت و دلخوری هایی که پس از المپیک برای او به وجود  آمده بود، اعلام کرد تا حل نشدن مشکلات برای ایران مبارزه نمی کند.

در این رقابت ها رضا قاسمی با زمان ۱۰ ثانیه و ۴۶ صدم ثانیه در گروه خود بین هفت دونده ششم شد.

حسن تفتیان، دیگر نماینده ۱۰۰ متر کشورمان با ثبت زمان ۱۰ ثانیه و ۵۷ صدم ثانیه درگروه هشت نفره خود آخر شد.

در پرتاب دیسک و در غیاب احسان حدادی انتظار چندانی از محمود صمیمی  برای کسب مدال نمی رفت و در نهایت این پرتابگر کشورمان با پرتابی به طول ۵۷ متر و ۷۷ سانتی متر در گروه A بین ۱۵ شرکت کننده در پله آخر قرار بگیرد؛  هرچند وی در مسابقات قهرمانی آسیایی و دانشجویان نیز رکوردهای پایینی را  ثبت کرد.

رحیمیان هم به عنوان اولین دوومیدانی کار جواز حضور گرفته بود در نهایت با زمان یک ساعت و ۳۵ دقیقه و ۴۶ ثانیه در رتبه ۵۲ قرار گرفت که این زمان  ۱۴ دقیقه با رکورد شخصی اش فاصله داشت.

* پای دوپینگ به دوومیدانی هم باز شد

در رشته های دیگر ورزشی کشورمان دوپینگ صورت گرفته بود و این اتفاق  متاسفانه در دوومیدانی هم رخ داد. علاوه بر ناکامی که ملی پوشان ایران در  مسابقات جهانی داشتند، اتفاق بدتری هم رخ داد و آن هم مثبت شدن شدن دوپینگ  ابراهیم رحیمیان بود. رحیمیان که خیلی زود در دوومیدانی ایران نام خود را  مطرح کرد، خیلی زود هم محو شد.  او که در المپیک لندن هم حضور داشت پس از  این اتفاق دو سال محروم شد.

*عملکرد موفق احسان حدادی در لیگ الماس با کسب مقام چهارم

نایب قهرمان المپیک ۲۰۱۲ لندن در پایان ۶ مرحله از لیگ الماس توانست با کسب ۹ امتیاز و پس از رابرت هارتینگ اصلی ترین رقیب خود در مکان چهارم  بایستد.

حدادی تنها دوومیدانی کار ایرانی است که در این رقابت ها شرکت کرده بود.

این تنها مدال آور تاریخ دوومیدانی ایران در المپیک پس از این رقابت ها به صورت انفرادی تمرین می کرد و گلایه هایش از مسئولان ورزش کشور به دلیل  بی توجهی در صدر اخبار دوومیدانی قرار داشت.

* دوومیدانی ایران پرمدال در بازی های کشورهای اسلامی

بازی های کشورهای اسلامی برای دوومیدانی ایران دستاورد خوبی داشت.  هرچند رقیبان اصلی ملی پوشان کشورمان در آسیا در آن حضور نداشتند، اما  برای کشورمان که پرچمدار اسلام در جهان است، واکنش های خوبی داشت.

در این مسابقات ملی پوشان کشورمان توانستند در مجموع ۹ مدال (۵ طلا، ۳  نقره و یک برنز) را کسب کند و تاثیر زیادی در نایب قهرمانی کشورمان در این  رقابت ها داشته باشند.

* لیگ دوومیدانی و حاشیه های فراوان

لیگ دوومیدانی ایران امسال حاشیه های زیادی داشت. مسابقاتی که قهرمان  آن با حرف و حدیث فراوان مشخص شد و ورزشکاران هم به خصوص ملی پوشان و  المپیکی از قراردادهای پایین و نبود تیم های خوب گلایه های زیادی داشتند.

پیکان و نفت که رقابت نزدیکی برای قهرمانی با یکدیگر داشتند، در روز  پایانی قهرمانی هیچکدام تایید نشد و مسئولان فدراسیون اعلام کردند قهرمان  در جلسه کمیته فنی معرفی خواهد شد.

پیکانی ها معتقد بودند نفتی ها از نفراتی استفاده کرده اند که در سهمیه اعلام شده از سوی فدراسیون نبودند و غیر مجاز شرکت کرده اند.

در نهایت کمیته فنی پس از بررسی رای به قهرمانی پیکان داد. این در حالی بود که در آخرین روز و طبق امتیازات نفت قهرمانی را باید از آن خود می  کرد.

*جام فجر، بدون خارجی ها

جام فجر امسال بدون حضور تیم های خارجی و شرکت استان ها برگزار شد. این رقابت ها انتخابی تیم ملی برای حضور در مسابقات داخل سالن آسیا بود که در  نهایت با قهرمانی تیم تهران به پایان رسید. از نکات جالب توجه شکستن رکورد  دوی ۶۰ متر بانوان بود.

این رقابت ها بیشتر به سود استان هایی بود که به دنبال مسابقه ای بودند تا خودشان را نشان دهند.

*داخل سالن آسیا/تصاحب ۵ مدال، بدون کسب سهمیه

تیم ملی دوومیدانی ایران با ۱۰ ورزشکار راهی چین، محل برگزاری ششمین  دوره مسابقات داخل سالن آسیا شد. رقابت هایی که انتخابی مسابقات جهانی داخل سالن لهستان هم محسوب می شد.

رضا قاسمی و مریم طوسی استارت مدال آوری ایران را در روز نخست این  رقابت ها زدند و دو برنز را در ۶۰ متر کسب کردند. پس از آن طوسی که روزهای  خوبی را در دوومیدانی بانوان پشت سر می گذارد در رشته ۴۰۰ متر طلا گرفت.

مهدی زمانی دیگر دونده ۴۰۰ متر کشورمان هم دومین مدال طلا را در همین  ماده کسب کرد و محمد ارزنده نیز در پرش طول ضمن شکست رکورد ایران به مدال  نقره رسید.

هادی سپهرزاد، عبدالجلیل توماج، سپیده توکلی، علی فهیمی و حسین کیهانی و مهدی رحیمی دیگر نمایندگان ایران بودند که به مدالی دست نیافتند.

*صحرانوردی ایران پس از ۹ سال بر سکوی آسیا ایستاد

در دوازدهمین دوره مسابقات دو صحرانوردی قهرمانی آسیا که سوم اسفند ماه در شهر فوکوئوکا ژاپن برگزار شد، تیم ایران پس از پشت سر گذاشتن سه دوره  بدون دستاورد، طلسم ۹ ساله را شکست و با دستانی پر، با کسب مقام نایب  قهرمانی آسیا در رده تیمی جوانان و جایگاه سومی در رده تیمی بزرگسالان به  کار خود پایان داد تا بار دیگر روی سکو بایستد.

حالا در روزهای پایانی سال ملی پوشان کشورمان در اردوهای خود برای بازی های آسیایی اینچئون هستند و نیاز به حمایت مسئولان ورزش برای موفقیت در  این رقابت ها دارند. سال آینده برای دوومیدانی ایران بسیار مهم است و با  توجه به شرایط ملی پوشان انتظار مدال های خوشرنگی در آسیا وجود دارد.

 

برچسب ها

0 دیدگاه در “از ناکامی در آسیا و لیگ پرحاشیه تا موفقیت در کشورهای اسلامی/ سر و کله دوپینگ هم پیدا شد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi