طراحی سایت و گرافیکمطالب مرتبط:

رکورد دوومیدانی‌کاران ایران در چین شکسته می‌شود؟

ملی پوشان دوومیدانی‌کار ایران در شرایطی ۲۶ و ۲۷ بهمن با حریفان خود در مسابقات داخل سالن قهرمانی آسیا در چین مسابقه می‌دهند که بیشتر تمرینات خود را روی بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ کره‌جنوبی متمرکز کرده‌اند. البته آنها می‌خواهند رکوردهایشان را در این رقابت‌ها بهبود بخشند یا حتی آخرین شانس خود را برای کسب ورودی مسابقات جهانی امتحان کنند.

 تیم ملی دوومیدانی ایران در حالی ۲۳ بهمن ماه با ۱۱ورزشکار برای حضور در مسابقات قهرمانی داخل سالن قهرمانی آسیا به “هانگ ژو” چین اعزام می شود که در سال گذشته با کسب ۳ طلا ، یک نقره و دو برنز مقام سومی این رقابت ها را به خود اختصاص داده بود.

ایران در سال ۲۰۱۲ هم با ۱۱ ورزشکار در ۱۲ ماده این رقابت ها حضور داشت اما در ماده های ۸۰۰متر، ۱۵۰۰ متر ، ۳هزارمتر، پرش ارتفاع، پرش سه گام، هفت گانه مردان و ۶۰ متر زنان غایب بود. در این دوره از رقابت ها رضا قاسمی که سال گذشته طلای این مسابقات را در ۶۰ متر به دست آورد برای کسب ورودی جهانی در خط مسابقه قرار می گیرد و تلاش دارد تا عنوان قهرمانی خود را تکرار کند.

اما میلاد سیار که با ورودی هفت ثانیه و ۸۸ صدم ثانیه ای خود به مسابقات قهرمانی آسیا داخل سالن رسیده در ماده ۶۰ متر مانع مسابقه خواهد داد. دوره پیش روح الله عسگری نماینده ایران در این ماده بود که با رکورد ۸ ثانیه و یک صدم ثانیه عنوان پنجمی را به دست آورد.

رضا بوعذار در ماده ۴۰۰ متر مردان با رکورد ۴۸ ثانیه و ۹ صدم ثانیه طلا این رقابت ها را در دوره پیش به دست آورد وامین قلیچی هم با زمان ۴۸ ثانیه و ۶۴ صدم ثانیه به مدال برنز رسید.امسال مهدی زمانی با رکورد ۴۷ثانیه و ۶۲ صدم ثانیه و مهدی رحیمی با ۴۸ ثانیه و ۳۴ صدم ثانیه ورودی این ماده را برای مسابقات قهرمانی آسیا به دست آورند که با توجه به رکورد ثبت شده شانس زمانی برای کسب مدال در این ماده بیشتر است.

اما علی فهیمی و حسین کیهانی در ماده ۱۵۰۰ متر نمایندهای ایران در این مسابقات خواهند بود. کیهانی که رکورد سه دقیقه و ۴۹ ثانیه و ۶۵ صدم ثانیه را ثبت کرده است ، در تلاش است تا در این مسابقات رکورد حمید سجادی را بشکند. ایران دوره پیش در این ماده نماینده ای نداشت.

محمد ارزنده هم که دوره قبل با رکورد ۷ متر و ۴۳ سانتی‌متر عنوانی بهتر از نهمی را به دست نیاورده بود، این بار با ارتقای رکودش یعنی هفت متر و ۶۷ سانتی متر به مسابقات داخل سالن قهرمانی آسیا رسیده و اگر مصدومیتی که هنوز به صورت کامل برطرف نشده برایش مشکل ساز نشود، امیدوار است نتیجه بهتری را در این دوره از رقابت ها بگیرد. هر چند “ایگور” به عنوان مربی در اردوهای او حضور داشته اما قرار نیست او ارزنده را در این رقابت ها همراهی کند.

یکی دیگر از ماده هایی که ایران در دوره پیش این رقابت ها در آن نماینده ای نداشت، ماده هفت گانه مردان بود. امسال هادی سپهرزاد پس از مدتی دوری از صحنه رقابت ها در مسابقات جام فجر با رقیبانش روبرو شد و با ۵۳۵۶ امتیاز عنوان قهرمانی را به دست آورد و ورودی این مسابقات را کسب کرد. عبدالجلیل توماج هم با امتیاز ۵۳۱۰ به مسابقات قهرمانی آسیا رسید تا آن ها شانس مدال را برابر حریفان خود داشته باشند. توماج مدتی هم در اردوی آمادگی دبی حضور داشت.

اما دربخش بانوان برخلاف دوره پیش که چهار ملی پوش از ایران ماده های ۱۵۰۰، سه هزار، ۶۰متر مانع ، ۴۰۰ متر و پرتاب وزنه حضور داشتند امسال تنها مریم طوسی و سپیده توکلی عازم این مسابقات می شوند. مریم طوسی که طلای ۴۰۰ متر این مسابقات را در دوره قبل به دست آورده بود؛ این بار در ۶۰ متر با حریفانی که البته تا کنون با آن ها مسابقه نداده است، روبرو می شود. او که با شکستن رکورد ایران و ثبت زمان هفت ثانیه و ۴۳ صدم ثانیه ورودی این مسابقات را به دست آورد، چندی است که تمرینات خود را در دوهای سرعت ادامه می دهد و امیدوار است همچون دوره قبل خوشرنگ ترین مدال را بگیرد و شانس کسب ورودی جهانی را هم دارد؛ هر چند می داند که کار آسانی در پیش ندارد.

سپیده توکلی هم که دارنده مدال برنز پنجگانه زنان در مسابقات داخل سالن قهرمانی آسیا سال ۲۰۱۲ است، با امتیاز ۳۷۴۲ ورودی این دوره از رقابت ها را کسب کرد. هر چند او با امتیاز دوره قبل خود یعنی ۳۷۷۵ فاصله دارد اما با توجه به تمریناتی که داشته، شانس کسب مدال در این مسابقات محسوب می‌شود.

شاید بزرگترین غایب کاروان ایران در این مسابقات لیلا رجبی باشد که دوره پیش مدال نقره پرتاب وزنه را به دست آورد. رجبی هر چند در مسابقات جام فجر قهرمان شد اما به دلیل مصدومیتی که در آشیل پایش داشت، زیاد به خود فشار نیاورد و ورودی مسابقات پیش رو را نگرفت. او که حتی ورودی مسابقات جهانی داخل سالن را دارد به دلیل مصدومیتش از حضوردر رقابت های جهانی هم انصراف داده است.

همچنین الناز کمپانی که در دوره پیش مسابقات داخل سالن قهرمانی آسیا، در ماده ۶۰ متر مانع در مرحله نیمه نهایی از دور رقابت ها کنار رفته بود ، امسال هم شانس خود را برای کسب ورودی امتحان کرد که تنها با ۴ صدم ثانیه از رسیدن به این رقابت ها بازماند.

محسن ربانی در پرش با نیزه ، کیوان قنبرزاده در پرش ارتفاع، برادران مرادی در ۱۵۰۰ و حتی سجاد هاشمی آهنگرانی در ۴۰۰ متر از جمله غایبانی هستند که یا در مسابقات ورودی این رقابت ها حضور نداشتند یا نتوانستند ورودی مورد نظر را به دست آورند.

هر چند رییس فدراسیون دوومیدانی اعلام کرده که ایران در این رقابت ها به دنبال عنوان تیمی نیست و اگر ملی پوشان رکوردهای خود را تکرار کنند، نتیجه مطلوبی خواهد بود؛ اما باید منتظر ماند و دید که عملکرد ملی پوشان در این دوره از رقابت ها چگونه رقم می خورد و آیا آن ها رکوردهایی بهتر از دوره پیش را به دست می آورند؟

دوومیدانی داخل سالن آسیا

نتایج کاروان دوومیدانی ایران در مسابقات داخل سالن قهرمانی آسیا ۲۰۱۲ به شرح زیر است:

۶۰ متر

۱- رضا قاسمی (ایران) ، ۶ ثانیه و ۶۸ صدم ثانیه (طلا)

۲-لای چون هو (هنگ‌کنگ)، ۶ ثانیه و ۷۸ صدم ثانیه

۳-حسن حیدرپور (ایران)، ۶ ثانیه و ۷۸ صدم ثانیه

۴۰۰ متر

۱- رضا بوعذار (ایران)، ۴۸ ثانیه و ۹ صدم ثانیه(طلا)

۲-چانگ پنگبن (چین)، ۴۸ ثانیه و ۴۷ صدم ثانیه

۳- امین قلیچی (ایران)، ۴۸ ثانیه و ۶۴ صدم ثانیه(برنز)

۶۰ متر بامانع

۱- ژیانگ فان (چین)، ۷ ثانیه و ۷۴ صدم ثانیه

۲- عبدالعزیز المندیل (کویت)، ۷ ثانیه و ۸۲ صدم ثانیه

۳- ژی وی (چین)، ۷ ثانیه و ۸۵ صدم ثانیه

۵- روح الله عسگری (ایران)، ۸ ثانیه و یک صدم ثانیه

پرش طول

۱- لی ژین ژه (چین)، ۷ متر و ۹۸ سانتی‌متر

۲- ریکیا سارویاما (ژاپن)، ۷ متر و ۶۳ سانتی‌متر

۳- کومار کوماراول (هند)، ۷ متر و ۶۲ سانتی‌متر

۹- محمد ارزنده (ایران)، ۷ متر و ۴۳ سانتی‌متر

پرش با نیزه

۱- یانگ یانشنگ (چین)، ۵ متر و ۵۰ سانتی‌متر

۲- ژانگ وی (چین)، ۵ متر و ۴۰ سانتی‌متر

۳- یونیا ناگاتا (ژاپن)، ۵ متر و ۳۰ سانتی‌متر

۴- محسن ربانی (ایران)، ۵ متر

پرتاب وزنه

۱- ژانگ جون (چین)، ۱۹ متر و ۷۸ سانتی‌متر

۲- وانگ گوانگفو (چین)، ۱۹ متر و ۴۰ سانتی‌متر

۳- وانگ لایک (چین)، ۱۹ متر و ۹ سانتی‌متر

۵- محمدحسین اسکندری(ایران)، ۱۷ متر و ۸۸ سانتی‌متر

۴۰۰ متر زنان

۱- مریم طوسی (ایران)، ۵۳ ثانیه و ۸۳ صدم ثانیه(طلا)

۲- چن جینگ ون (چین)، ۵۴ ثانیه و ۱۷ صدم ثانیه

۳- تانگ ژیائویین (چین)، ۵۵ ثانیه و ۶ صدم ثانیه

۱۵۰۰ مترزنان

۱- شومی ریگاسا‌ (بحرین)، ۴ دقیقه و ۱۵ ثانیه ۸۵ صدم ثانیه

۲- بلاینه بطلهم (امارات)، ۴ دقیقه و ۱۶ ثانیه و ۹۷ صدم ثانیه

۳- لیو فانگ (چین)، ۴ دقیقه و ۱۸ ثانیه و ۳۲ صدم ثانیه

۹- لیلا ابراهیمی (ایران)، ۴ دقیقه و ۳۱ ثانیه و ۴۳ صدم ثانیه

۳ هزار مترزنان

۱- ایشت شیطایه (بحرین)، ۸ دقیقه و ۴۹ ثانیه و ۲۷ صدم ثانیه

۲- بلاینه بطلهم (امارات)، ۸ دقیقه و ۵۳ ثانیه و ۵۶ صدم ثانیه

۳- دابا چالچی سا (بحرین)، ۸ دقیقه و ۵۳ ثانیه و ۷۵ صدم ثانیه

۹- لیلا ابراهیمی (ایران)، ۹ دقیقه و ۵۸ ثانیه و ۶۳ صدم ثانیه

۶۰ متر مانع زنان

۱- وو شوئی جیائو (چین)، ۸ ثانیه و ۲۴ صدم ثانیه

۳- ناتالیا ایوونینسکایا (قزاقستان)، ۸ ثانیه و ۲۹ صدم ثانیه

۳- سان یاوی (چین)، ۸ ثانیه و ۳۵ صدم ثانیه

الناز کمپانی در مرحله گروهی با ۹ ثانیه و ۱۵ صدم ثانیه هفتم شد و نتوانست به فینال برسد.

پرتاب وزنه زنان

۱- لیو ژیانگ رونگ (چین)، ۱۸ متر و ۳۷ سانتی‌متر

۲- لیلا رجبی (ایران)، ۱۷ متر و ۵۱ سانتی‌متر (نقره)

۳-منگ کیان کیان(چین)، ۱۶ متر و ۱۳ سانتی‌متر

پنج گانه زنان

۱- ایرینا کارپووا (قزاقستان)، ۴۰۵۰ امتیاز

۲- دونگ تای ویت آنه (ویتنام)، ۳۸۱۲ امتیاز

۳- سپیده توکلی (ایران)، ۳۷۷۵ امتیاز (برنز)

 

برچسب ها

0 دیدگاه در “رکورد دوومیدانی‌کاران ایران در چین شکسته می‌شود؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi