مطالب مرتبط:

کمبود امکانات، زمان نامناسب و هيئت بدون رئيس

 

استان خراسان رضوی در ورزش دوومیدانی که یکی  از رشته های مدال آور محسوب می شود، دارای استعداد و قهرمانان خوبی است.  اما متأسفانه هیئت دوومیدانی استان مدت ۶ماه است که بدون رئیس اداره می شود و ورزشکاران این رشته از بی توجهی مسئولان و در اختیار نداشتن امکانات در  زمان مناسب برای  تمرین گله مند هستند.

بخشی از این ورزشکاران دوومیدانی کار را بانوان مشهدی تشکیل می دهند که  متأسفانه آن ها نیز از برخی محدودیت ها انتقاد دارند و عنوان می کنند که به ورزش بانوان کمتر توجه می شود. به سراغ چند تن از بانوان دوومیدانی کار  مشهدی رفته ایم که این روزها خود را برای مسابقات کشوری و آسیایی آماده  می کنند.

مشکل ساعت تمرین

«زهرا مرادی» دونده ای که از سال ۸۳  دوومیدانی را آغاز کرده است و در حال حاضر به صورت حرفه ای این ورزش را  ادامه می دهد، درباره فعالیت هایش می گوید: از سال ۸۳ ورزش دوومیدانی را  شروع کردم و تا سال ۸۷ در مسابقات دانش آموزی شرکت می کردم که متأسفانه در  این مقطع آسیب دیدم و مدتی از این ورزش دور شدم.

وی می گوید: از سال ۹۰ با مربی خوبی به نام خانم سیفی آشنا شدم و تمریناتم  را به صورت حرفه ای آغاز کردم که پس از ۳ ماه موفق شدم در مسابقات کشوری در دوی ۴۰۰متر با مانع مقام سوم را از آن خود کنم.

وی با بیان این که همزمان با دوومیدانی ادامه تحصیل هم داده است، افزود:  سال گذشته نیز در یک دوره مسابقات بین المللی در تهران حضور یافتم و در  ماده «پنج گانه» مقام چهارمی را کسب کردم. همچنین ماه گذشته نیز در مسابقات کشوری دانشجویان علوم پزشکی مقام اول ۴۰۰متر با مانع را به دست آوردم.

وی به مشکلات دوومیدانی بانوان مشهد اشاره می کند و می افزاید: دوومیدانی  بانوان طی چند سال اخیر خیلی پیشرفت کرده است و البته بانوان با  محدودیت هایی نیز رو به رو هستند. به عنوان مثال در حال حاضر دانشجوی رشته  پزشکی هستم و به دلیل تداخل ساعت درس و تمرین با مشکل رو به رو هستم.

متأسفانه زمان تمرینی که برای ما در نظر گرفته اند خیلی کم است و اگر زمان اضافه تر بخواهیم، باید هزینه سالن را از جیبمان پرداخت کنیم.

وی تصریح کرد: بیشتر بانوان دونده که به صورت حرفه ای تمرین می کنند نسبت  به ساعات تمرینی کنونی اعتراض دارند و معمولا ساعتی به بانوان ورزشکار در  سالن «باغبان باشی» مشهد اختصاص یافته که خیلی محدود است و مجبوریم صبح ها  برای تمرین به ورزشگاه تختی مشهد برویم که آن جا نیز با مشکلاتی رو به رو  هستیم.

مرادی در پاسخ به این سوال که عملکرد هیئت دوومیدانی را چگونه ارزیابی  می کنید، اظهار کرد: تا الان که رئیس هیئت دوومیدانی نداریم. یادم هست سال  ۹۰ درخواست سالن کرده بودیم که در قبالش مسئولان وقت هیئت هزینه می خواستند اما پس از آن که عنوان و مقام هایی را که کسب کرده بودیم، نشان دادیم،  همکاری کردند. در مجموع اغلب مسئولان به ورزش بانوان توجهی ندارند.

وی به اهداف آینده ورزشی خود اشاره می کند و می گوید: در حال حاضر تمریناتم را برای حضور در مسابقات بین المللی که در تهران برگزار می شود، دنبال  می کنم.

بانوان دوومیدانی کار خراسان

 

 

تارتان سالن باغبان باشی را رنگ کرده اند

«فاطمه علیزاده» یکی دیگر از دونده های جوان مشهدی است که در مواد ۱۰۰ و ۲۰۰متر سرعت مسابقه می دهد و امسال نیز  در مسابقات دانشجویی کشور شرکت کرد و در ماده ۲۰۰متر مقام سوم را به دست  آورد.

وی در گفت وگو با خراسان، به علاقه خود به ورزش دوومیدانی اشاره می کند و  می افزاید: در گذشته من رزمی کار بودم و مدتی هم ورزش را کنار گذاشتم اما  یکی از مربیان به من گفت که در ورزش دوومیدانی استعداد دارم که بر این اساس از سال ۸۹ ورزش دوومیدانی را شروع کردم و امسال نیز در لیگ برتر کشور با  تیم «قارچ ملارد» حضور یافتم که جزو ۸نفر برتر شناخته شدم.

وی به مشکلات مهم بانوان دونده در مشهد اشاره می کند و می افزاید: مهم ترین مشکل بانوان دوومیدانی کار مکان تمرین است. در حال حاضر ما در سالن  «باغبان باشی» تمرین می کنیم که متأسفانه تارتان این سالن را اخیرا رنگ  کرده اند که حالت سفتی به خود گرفته است و باعث آسیب دیدگی ورزشکاران  می شود و خودم هم دچار آسیب دیدگی مچ پا شدم.

وی همچنین با انتقاد از برگزار نشدن مسابقات دوومیدانی بانوان در طول سال  افزود: متأسفانه از ابتدای سال جاری تاکنون هیچ مسابقه ای بین ورزشکاران  استان برگزار نشده است . ورزشکاران زحمت می کشند اما هیچ مسابقه ای برگزار  نمی شود که خود را محک بزنند.

وی تصریح کرد: اغلب مسئولان به ورزش بانوان توجهی نمی کنند؛ این در حالی  است که بانوان ورزشکار نیز همانند آقایان سختی های زیادی را در میدان ورزش  متحمل می شوند و حتی برای استان مدال هم کسب می کنند بنابراین نیاز است که  به این قشر به اندازه کافی توجه شود.

 

با هیئت بدون رئیس چه کنیم؟

«جمیله سیفی» یکی از مربیان دوومیدانی  است که از سال ۸۶ در این رشته ورزشی فعالیت می کند و تاکنون به عنوان  ورزشکار در ماده ۱۰۰متر بامانع مقام های خوبی را برای استان کسب کرده است.

وی که این روزها خود را برای شرکت در مسابقات آسیایی داخل سالن آماده  می کند، در گفت وگو با خراسان اظهار کرد: ۲ماه دیگر مسابقات انتخابی آسیایی در تهران برگزار می شود که این روزها تمرینات فشرده و سختی را پشت سر  می گذارم تا بتوانم به عنوان نماینده استان در این رقابت ها حضور یابم.

وی که مدت دو سال است کار مربیگری را آغاز کرده است، افزود: خراسان رضوی  دوندگان خوبی در بخش بانوان دارد، اما متأسفانه حداقل چند درصد هم به ورزش  بانوان توجه نمی شود. در حال حاضر بانوان دونده به دلیل نبود حمایت کافی،  انگیزه لازم را برای قهرمانی ندارند.

این ملی پوش خراسانی مشکل اصلی ورزش بانوان را نبود حامی مالی عنوان می کند و می افزاید: در استان استعدادهای خوبی داریم که اگر حامی مالی ورود کند  قطعا بانوان مشهدی برای استان مدال های زیادی کسب می کنند.

«سیفی» مشکل دیگر بانوان ورزشکار را محل تمرین عنوان می کند و می افزاید:  سالن «استاد باغبان باشی» تارتان خوبی ندارد و به خاطر این که تارتان را  رنگ  کرده اند ورزشکاران دچار آسیب دیدگی می شوند.

در ورزشگاه تختی هم زمان خوبی را برای بانوان در نظر نگرفته اند چرا که  ساعت ۷ و ۳۰دقیقه تا ۹صبح را در اختیار بانوان قرار داده اند که در این  ساعت بدن ورزشکار از نظر علمی و پزشکی در وضعیت مناسبی نیست.

وی به مشکل نداشتن رئیس برای هیئت دوومیدانی استان هم اشاره می کند و  می افزاید: در حال حاضر هیئت دوومیدانی رئیس ندارد و دوومیدانی استان  خراسان رضوی وضعیت خوبی ندارد.

وی در پایان صحبت های خود از مسئولان درخواست می کند به ورزش بانوان بیش از پیش توجه کنند و از رسانه ها هم گله مند است که نسبت به ورزش بانوان توجه  لازم را ندارند.

او می گوید: البته باید تشکر کنم از روزنامه  خراسان که هرازچندی به بررسی مشکلات ورزش بانوان می پردازد

 

برچسب ها

0 دیدگاه در “کمبود امکانات، زمان نامناسب و هیئت بدون رئیس”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi