طراحی سایت و گرافیکمطالب مرتبط:

داوری:لیگ امسال سنت شکنی در دوومیدانی بود

لیگ دوومیدانی ایران شکل جدید خود را سپری کرد؛ لیگی که در ابتدای کار مسئولان فدراسیون بشدت از آن دفاع کرده و مدعی شدند با برگزاری آن سطح رقابت‌ها را ارتقا خواهند داد و بخش خصوصی را مجاب خواهند کرد در این لیگ هم سرمایه‌گذاری کند. افشین داوری، رئیس فدراسیون دو و میدانی در مورد جزئیات این لیگ با «جام‌جم» گفت و گو کرده است.

یک اتفاق بی‌سابقه

افشین داوری در پاسخ به این پرسش ج که اتفاق‌های اخیر در لیگ دوومیدانی سابقه نداشته و حرف و حدیث‌های زیادی را به دنبال داشته است، می‌گوید: «من نمی‌دانم چرا برخی دوستان تلاش کردند بحث‌های حاشیه‌ای را به لیگ ربط دهند. آنچه مسلم است اتفاقات رخ داده باعث شد انتخاب قهرمان لیگ به فدراسیون و بررسی‌های بیشتر کشیده شود. هر دو باشگاه نفت و پیکان تهران دلایلی را مطرح کردند و نسبت به بازحضور برخی از دوندگان در ترکیب ادعاهایی را وارد دانستند و جالب این‌که از ما خواستند بر اساس آیین‌نامه تصمیم‌گیری کنیم. ما هم این کار را در دستورکار قرار دادیم تا حقی ضایع نشود. ما حتی رای صادره را قبل از علنی‌شدن در اختیار دو باشگاه قرار دادیم تا در صورتی که حرف و نظر دیگری دارند به فدراسیون ارائه کنند و پس از آن قهرمان لیگ را رسانه‌ای کنیم. این دو تیم در ابتدای فصل با یکدیگر توافقاتی داشته و همان جا هم مشخص کرده بودند که کدام تیم برای قهرمانی بسته شود و کدام تیم هم به دنبال نایب‌قهرمانی باشد، ولی در اواسط مسابقه‌ها نتایج به گونه‌ای دیگر رقم خورد و اختلاف امتیازهای این دو تیم با یکدیگر بسیار کم شد. این مساله در هفته پایانی باعث حساسیت‌های کاذب زیادی شد، با این حال ما با در نظر گرفتن همه جوانب رای را صادر کردیم.» وی در این باره به حضور نمایندگان دو باشگاه مدعی قهرمانی در فدراسیون دوومیدانی هنگام صدور رای اشاره کرده و اضافه می‌کند: «زمانی که خواستیم رای را صادر کنیم از مسئولان دو باشگاه درخواست کردیم در فدراسیون حضور پیدا کنند. ما برابر آیین‌نامه و انجام محاسبات لازم رای به قهرمانی تیم پیکان در لیگ امسال دادیم. این تصمیم کاملا بر اساس مقررات لیگ و آیین‌نامه بوده و خدشه‌ای در آن نیست.»

سنت‌شکنی با تغییر قوانین

رئیس فدراسیون دوومیدانی بر این باور است که در لیگ امسال در کسب عنوان قهرمانی سنت‌شکنی صورت گرفته و روال همیشگی تغییر یافته است. داوری توضیح می‌دهد: «اتفاق بی‌سابقه‌ای که در لیگ امسال رخ داد این است که دیگر یک باشگاه با اختلاف ۳۰۰ یا ۴۰۰ امتیاز براحتی صاحب عنوان قهرمانی نشد. در سال‌های گذشته شاهد بوده‌ایم که یک تیم براحتی عنوان نخست را بدون این‌که تیمی یارای رقابت با آن را داشته باشد، به خود اختصاص داده است، ولی با انجام تغییراتی، این روند را عوض کردیم و این موضوع که کار قهرمانی تا آخرین لحظه مشخص نبوده، خود اتقاق مهمی است. ما در لیگ امسال برای کسب امتیاز در هر ماده حد نصاب‌هایی را در نظر گرفتیم. برای مثال گفتیم در ماده ۱۰۰ متر اگر ورزشکاری به حدنصاب ۱۰:۸۰ نرسد امتیازی به وی تعلق نخواهد گرفت و با این کار تلاش کردیم انگیزه ورزشکاران را افزایش دهیم. وقتی ورزشکاری امتیازی کسب نکند به طور حتم از باشگاه خود نیز پولی دریافت نخواهد کرد. این اتفاق تازه‌ای بود که در لیگ امسال شاهد آن بودیم و تلاش بر این بود تا کیفیت کار بالا برود.»

لیگ دومیدانی امسال

اعتراف به وجود مشکلات

داوری در پاسخ با این پرسش که آیا لیگ امسال را بی‌نقص برگزار کرده‌اید، اعتراف به وجود مشکلات دارد و می‌گوید: «ما برای نخستین بار بود که این شکل برگزاری مسابقات را تجربه می‌کردیم و طبیعی است که با مشکلاتی مواجه شویم. در شروع کار با مشکلاتی دست و پنجه نرم کردیم و تیم‌ها استقبال نمی‌کردند، همین تیم نفت تهران هم به دلیل تامین‌نشدن اعتبار قصد حضور در رقابت‌ها را نداشت. این‌که رقابت تنگاتنگی وجود داشته باشد برای ما خیلی امیدوارکننده است. اگر ورزشکاران بخوبی در سطح تیم‌ها پخش شوند و شرایط برگزاری هم به گونه‌ای باشد که آنها به حدنصاب‌های اولیه دست پیدا کنند پیشرفت‌های دیگری را در آینده به دنبال خواهد داشت. البته خیلی از نگاه‌ها به اتفاق‌های روزهای پایانی است، ولی باید به مسائل فنی لیگ هم بنگریم. به طور حتم در سال‌های آینده شاهد برگزاری بهتر رقابت‌ها خواهیم بود. هم ما و هم ورزشکاران به این شکل برگزاری مسابقات آشنا شده‌اند و طبیعی است که اگر یک راهی را تست کنیم و متوجه شویم کارایی لازم را ندارد، به دنبال راه‌حل بهتری خواهیم بود.»

اهمیت لیگ آینده

مسئول اول دوومیدانی ایران به برطرف شدن موانع و مشکلات این فصل در رقابت‌های فصل آینده اشاره می‌کند و درخصوص برگزاری رقابت‌ها در سال آینده عنوان می‌کند: «وقتی پول نیست کار برای تیم‌ها سخت می‌شود. ما برای سال آینده برنامه‌ریزی را از حالا انجام می‌دهیم. قصد داریم برای فصل آینده رقابت‌ها از اواخر آبان مذاکرات خودمان را با باشگاه‌ها برای حضور در لیگ دوومیدانی آینده شروع کنیم تا این بار پنج شش تیم قوی در مسابقات حضور یافته و رقابت‌ها باکیفیت‌تر برگزار شود. لیگ سال آینده برای ما خیلی مهم است، چرا که از اواخر شهریور سال آینده بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون شروع می‌شود و لیگ ما باید طوری برگزار شود که تا شروع بازی‌های آسیایی تعداد زیادی از دوره‌های آن برگزار شده باشد. از آنجا که ورزشکاران برای بازی‌های آسیایی آماده می‌شوند این انتظار می‌رود که در لیگ سال آینده سطح کیفی مسابقات خیلی بالا برود.»

آخرین وضع ملی‌پوشان

داوری در کنار دفاع از لیگ و برنامه‌های آینده آن درخصوص آخرین وضع ملی‌پوشان این رشته نیز این‌گونه توضیح می‌دهد: «برنامه ما برای تیم ملی این بوده که از نیمه آبان ماه اردوهای ملی را شروع کنیم و براساس اولویت‌بندی‌ گرفتن مربی خارجی برای دوومیدانی‌کاران داشته‌ایم در نظر داریم برای سجاد مرادی، لیلا رجبی، مریم طوسی، کیوان قنبرزاده و محمد ارزنده این کار را انجام دهیم. کمیته ملی المپیک در شرایط کنونی تصویب کرده که سجاد مرادی و کیوان قنبرزاده مربی خارجی استخدام کنند. با سجاد مرادی در این باره صحبت کردیم و خودش مصر است تا از سمیر خدار الجزایری استفاده کند. ایگور پالکلین قرقیزستانی نیز مربی مورد نظر ما برای قنبرزاده است و مذاکرات اولیه را با این دو مربی انجام داده‌ایم.» وی همچنین از رایزنی‌ها برای به‌کارگیری مربی خارجی برای لیلا رجبی و مریم طوسی خبر داده و بیان می‌کند: «به دنبال مربی برای بانوان ملی‌پوش هم هستیم و با چند مربی نیز مذاکراتی داشته‌ایم. ممکن است با یک مربی اهل بلاروس برای خانم طوسی به توافق نهایی برسیم و در تلاشیم برای لیلا رجبی هم این اتفاق رخ بدهد.»

داوری در پاسخ به این پرسش که آیا احسان حدادی بار دیگر با کیم بوخنسوف تمرین خواهد کرد، می‌گوید: «بعد از ایام عاشورا وی به کیش می‌رود و دو ماه در این جزیره تمرین خواهد کرد. پس از آن هم برای تمرین به روسیه می‌رود که برای حضور وی با کیم بوخنسوف مذاکره خواهیم کرد تا تمریناتش را زیر نظر داشته باشد.»

برچسب ها

0 دیدگاه در “داوری:لیگ امسال سنت شکنی در دوومیدانی بود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi