طراحی سایت و گرافیکمطالب مرتبط:

لباس‌های هوشمند در خدمت ورزشکاران

صنعت نساجی امروزه شاهد تحولات زیادی است. اگر در گذشته لباس‌های ضد سرما، باران و برف تولید شده‌اند، امروز تولید کنندگان به سمت لباس‌های هوشمند، محافظت کننده با تکنولوژی بالا رفته‌اند. مانند لباس‌هایی که مواد سمی را تشخیص می‌دهند و آنها را دفع می‌کنند یا لباس‌هایی که دستگاه‌های هدایت کننده دارند و زندگی را آسان‌تر می‌کنند.

تولید لباس‌های هوشمند در مرحله اول قرار دارد.

به زودی تی شرت‌های Fitness Shirt ساخته شده در موسسه فرانهوفر آلمان به تولید انبوه می‌رسند. این لباس‌ها می‌توانند شاخص‌های فیزیولوژیک از جمله نفس، ضربان قلب، تغییرات ضربان قلب، ناتوانی‌ها و استرس را نشان دهند. این لباس‌ هوشمند ورزشی قرار است که تا سال آینده در دسترس عموم باشد.

الکترودهای رسانایی که در پارچه لباس به کار رفته‌اند، می‌توانند فعالیت قلب ورزشکار را اندازه گیری کنند. باند «الاستیکی» که در قسمت بالایی لباس قرار دارد حرکت قفسه سینه را به هنگام تنفس حس می‌کند.

لباش هوشمند

دستگاه الکترونیکی که به لباس متصل می‌شود، این اطلاعات را پردازش می‌کند و پارامترهای دیگری از جمله ضربان قلب، میزان تنفس و غیره را مشخص می‌کند. این اطلاعات به کمک بی‌سیم به نرم‌افزارهای تلفن همراه یا کامپیوتر منتقل می‌شود و در این نرم‌افزار‌ها می‌توان این اطلاعات را بیشتر ارزیابی کرد. از این اطلاعات می‌توان برای اندازه گیری استرس، کارایی ، میزان فعالیت و آرامش فرد استفاده کرد.

کریستیان هافمن، مهندس این موسسه می‌گوید: Fitness Shirt را برای کارهای مختلفی از جمله فعالیت‌های تفریحی و کارهای پزشکی ورزشی می‌توان استفاده کرد. برای مثال کسانی که سن زیادی دارند یا بیمار هستند می‌توانند بدون کمک شخص دیگر ورزش کنند و از شرایط جسمانی خودآگاه باشند و مراقب باشند که بیش از حد فعالیت نکنند. برای ورزشکاران نیز استفاده از این لباس‌ها راحت‌تر از بندهایی است که بر روی سینه می‌بندند.

همچنین این لباس می‌تواند اطلاعات به دست آمده را پردازش کند و فرد را از مشکلات جسمی احتمالی آگاه سازد. برای مثال اگر میزان تنفس و فعالیت کم باشد و ضربان قلب بالا باشد، مشخص است که خود مشکل قلبی دارد.

دستگاه دیگری که اخیرا تولید شد MentorBike است که شامل هوشمندی می‌شود که بر روی دسته دوچرخه الکترونیکی (pedelec) نصب می‌شود و پارامترهای مختلف را مانند ضربان قلب، میزان تنفس و غیره اندازه گیری می‌کند، همچنین این مجموعه سرویس هوشمندی بر روی اینترنت دارد که داده‌ها را دریافت می‌کند. این دستگاه توسط BitifeyeDigital در حال آزمایش است و محققان در نظر دارند که این وسیله را همراه با FitnessShirt استفاده کنند و نتیجه‌ را ببینند.

مارکوس گراتزفلد، یکی از مهندسان Bitifeye می‌گوید: با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توان به ورزشکار کمک زیادی کرد. برای مثال اگر ضربان قلب فرد به ماکزیمم ضربه در دقیقه‌ یعنی ۱۵۰ رسید، موتور دوچرخه شروع به کار می‌کند و فشار بر روی ورزشکار را کم می‌کند. اگر ضربان قلب به کمتر از ۸۰ در دقیقه‌ رسید موتور از کار می‌افتد و ورزشکار خود شروع به پدال زدن می‌کند. در واقع عملکرد دوچرخه با توجه به شرایط جسمانی ورزشکار تغییر می‌کند. به این ترتیب ورزشکاران هیچ وقت کمتر یا بیشتر از حد نیاز تمرین نمی‌کنند.

این دستگاه‌ها برای بیمارانی که می‌خواهند بازتوانی انجام دهند و مشکلات قلبی دارند مناسب است و می‌تواند به آنها کمک کند تا توانایی خود را بازیابند

برچسب ها

0 دیدگاه در “لباس‌های هوشمند در خدمت ورزشکاران”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi