طراحی سایت و گرافیکمطالب مرتبط:

خراسان شمالي همچنان محروم از پيست تارتان

 

کلاس های مربی گری دوومیدانی در بجنورد برای بانوان در حال برگزاری است و این نشان می دهد تعداد علاقه مندان به این رشته آن قدر زیاد بوده که برای برگزاری این کلاس ها احساس نیاز شده است و هم چنین متقاضیان برگزاری کلاس مربی گری نیز به حد نصاب رسیده اند.این حضور کم سابقه، به خودی خود جلب توجه می کند و این جلب توجه وقتی بیشتر می شود که وارد سالن استادیوم تختی بجنورد می شوید و جوانانی را می بینید که با اشتیاق برای کسب نمره مورد نیاز از مدرس باتجربه و قهرمان پیشکسوت و البته سخت گیر این رشته تلاش می کنند.سالن پر از شور و هیاهوست و به محض ورود به سالن در جای جای آن، این اشتیاق موج می زند.

اضطراب را می توان در چهره آن هایی که به انتظار رسیدن نوبت شان برای امتحان پرش ارتفاع هستند، دید.

یکی از دخترها چند بار می دود و با حرکت گام منظم و حرکت انفجاری خوب از زمین بلند می شود ولی قوس کمر نمی دهد و همین باعث کم شدن نمره اش می شود.

مدرس کلاس تعارف ندارد. نکات مثبت و منفی را می گوید و یک بار دیگر به او فرصت می دهد و بالاخره پرش آن چیزی می شود که مدرس انتظار دارد.

چند پرش دیگر چنگی به دل نمی زند و مدرس فدراسیون دوومیدانی با کلمه های «دوباره» و «دقت کن» به امتحان‌دهندگان هشدار می دهد.

با در زدن های پیاپی از سوی آقایان، کلاس تمام می شود و خانم ها باید به سرعت نور حاضر شوند تا آقایان که وقت تمرین دارند به کلاس شان برسند و من فکر می کنم برای این کلاس های خاص که مخصوص مربی گری است چرا وقت بیشتری نمی دهند تا امتحان دهندگان با آرامش بیشتر آزمون دهند و با همان آرامش کلاس را ترک کنند.

طی ۱۵ دقیقه ای که من در این سالن حضور داشتم مدام به بانوان برای ترک سالن تذکر داده می شد.

می خواستم با تعدادی از شرکت کنندگان در این کلاس صحبت کنم ولی در زدن های مداوم و اضطراب امتحان اجازه صحبت را گرفت و چند نفری را هم که برای مصاحبه دعوت کردم، گفتند «نمی دانم چه بگویم!» یا «بگذارید دوستم بیاید او بهتر حرف می زند!»

در این میان، یکی از ورزشکاران که نامش را نگفت از ضربه دیسکی که هنگام پرتاب به سرش خورده بود می گوید و می افزاید: بچه ها با این رشته آشنایی نداشتند و متأسفانه در تمرینات صبح، کارم به اورژانس کشید.

وی می افزاید: یکی از بچه ها موقع پرتاب دیسک با وجود هشدارهای مکرر مربی و آموزش هایی که دیدند، باز هم ناشیانه دیسک را پرتاب کرد و به جای این که مستقیم در امتداد خط برود، روی سر من فرود آمد و راهی بیمارستان شدم. الان هم از شدت سردرد بر تمرین هایم مسلط نیستم.وی عنوان می کند: شانس آوردم که دیسک را ناشیانه رها کرد وگرنه لبه دیسک با قدرت به سرم می خورد و آن موقع نمی دانم چه اتفاقی برایم می افتاد.

با تعجب از اتفاقی که افتاده از او جدا می شوم و با «زینب اربابی» صحبت می کنم.

وی که دانشجوی رشته تربیت بدنی دانشگاه دولتی گلستان هم هست، می گوید: ۳ ترم رشته دوومیدانی را در دانشگاه داشتم و با توجه به علاقه ای که ایجاد شد به این سو کشیده شدم و در این کلاس ها با آمادگی و شناخت شرکت کردم.

وی ادامه می دهد: مدرس این کلاس بر مسائل عملی و تئوری مسلط است و این برای من به عنوان یک تحصیل‌کرده تربیت بدنی بسیار عالی است.

وی درباره کیفیت این کلاس تصریح می کند: چند نفر از بچه ها خوب هستند ولی متأسفانه بقیه آمادگی لازم را ندارند.وی اظهار می دارد: امکانات و سطح کلاس خیلی خوب است و همکاری هیئت هم برای این کلاس ها بد نیست.سراغ مدرس کلاس هم می روم. با این که روز پر کاری را پشت سر گذاشته و خسته است، ولی صبور و با لبخند همیشگی اش پاسخ گوی سؤالاتم می شود.فکر نمی کنم در استان ما، ورزش دوستی نام «حبیبه بدخشان» را نشنیده باشد.او که خاک خورده و پیشکسوت این رشته پایه است و چند روزی می شود از سوی فدراسیون، مدرس کلاس های مربی گری درجه ۳ دوومیدانی شده است، می گوید: سطح این کلاس نسبت به همیشه و کلاس هایی که برگزار کردیم، بسیار ضعیف بود.

«بدخشان» می افزاید: استقبال شرکت کننده ها از این کلاس خوب است ولی سطح کلاس به طور کلی پایین است و بین شرکت کننده ها فقط حدود ۱۰ نفر خوب هستند.وی درباره پایین بودن سطح کلاس می گوید: یکی از مهم ترین دلایلش این است که دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته تربیت بدنی در این دوره حضور خیلی کمی دارند و از رشته های دیگر شرکت کرده اند.

وی یادآور می شود: بعضی از شرکت کننده ها با این رشته آشنا نیستند و مجبورم موارد مقدماتی را نیز آموزش دهم که هم کلاس آموزشی شده و هم مربی گری و این شرایط را سخت تر می کند زیرا افرادی که برای دوره مربی گری شرکت می کنند، باید تکنیک ها را تا حدی بدانند.

پیست خاکی بجنورد

وی بیان می کند: تعداد مربیان دوومیدانی در خراسان شمالی کم است و با هدف پرورش این رشته، دوره ها برگزار می شود و بچه هایی که در این کلاس ها شرکت می کنند به دلیل علاقه و اشتیاقی که دارند مهارت، یادگیری و فعالیت شان بهتر و بیشتر است.

«بدخشان» عنوان می کند: از وضعیت دوومیدانی استان راضی نیستم و دلیلش کمبود امکانات، فضای ورزشی و نبود پیست تارتان است.وی بیان می کند: در مرکز شهر استادیوم داریم ولی متأسفانه پیست تارتان نداریم و فقط ۲ لاین پودر آجر ریخته اند تا کار شود.وی می گوید: در تمام استان های کشور، حداقل ۲ پیست تارتان وجود دارد ولی خراسان شمالی از داشتن این زمین محروم است.«بدخشان» یادآور می شود: ترجیح می دهم کلاس‌های دوومیدانی در فضای باز برگزار شود چرا که این رشته فضای باز را می طلبد و برای روحیه ورزشکار هم بسیار خوب است.وی به مسئولان پیشنهاد می دهد: به جای این که سراغ پیست تارتان استادیوم ارکان بروند، این پیست را در استادیوم تختی ایجاد کنند چرا که در دسترس تر است و برای رفت و آمد خانم ها و والدین شان شرایط بسیار خوب می شود و امنیت هم دارد، ولی برای حضور در استادیوم ارکان شرایط سخت می شود.

وی در پاسخ به این سؤال که چرا در گذشته با وجود نبود امکانات، مقام های درخشانی کسب می شد ولی اکنون سال هاست که از این عناوین خبری نیست، می گوید: آن موقع برای ما انگیزه تمرین و مسابقه ایجاد می کردند و عشق به ورزش و تشویق کردن بسیار زیاد بود ولی الان این مهم، کم رنگ شده است.

وی ادامه می دهد: امیدوارم ورزشکارانی که در دوره‌های مربی گری این رشته شرکت می کنند در درجه اول علاقه‌مند یا ورزشکار این رشته و یا تحصیل کرده تربیت بدنی باشند، ولی متأسفانه برخی افرادی که شرکت کرده اند نه قهرمانند و نه ورزشکار و نه تحصیلات ورزشی دارند.

بعد از پایان صحبت ها با مدرس کلاس عملی، سراغ مدرس تئوری این رشته هم رفتم.

«مهدی اعظمی» که خود مدیر گروه رشته تربیت بدنی دانشگاه آزاد اسلامی است، می گوید: امیدوارم افراد شرکت کننده در این دوره بتوانند در عرصه مربی گری رشته دوومیدانی به خوبی عمل کنند و این رشته مهم و تأثیرگذار را بیش از پیش ارتقا دهند.

وی می افزاید: خروجی این کلاس ها و این که چه تعداد پذیرفته شده به کمک هیئت و این رشته بیایند هم بسیار مهم است و امیدوارم شرکت کنندگان از حضور در کلاس‌های عملی و تئوری بیشترین بهره برداری را بکنند.

دبیر هیئت دوومیدانی استان نیز در این باره می گوید: در این کلاس های ۴ روزه که به شکل تئوری و عملی و با حضور ۲ مدرس برگزار شد، ۲۱ نفر شرکت کردند که بعد از کسب نمرات لازم کارت مربی گری درجه ۳ به آن‌ها اهدا خواهد شد.

«علی اصغر صابری» افزود: این دوره و هر دوره آموزشی که در استان برای این رشته برگزار می شود صددرصد با هدف کمک به این رشته و ارتقای دوومیدانی، به خصوص در رده سنی پایه است.

برچسب ها

0 دیدگاه در “خراسان شمالی همچنان محروم از پیست تارتان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi