طراحی سایت و گرافیکمطالب مرتبط:

آیا دوی ماراتن برای قلب ضرر دارد؟

محققان کانادایی با بررسی دوندگان ماراتن دریافتند که اگر این افراد آمادگی جسمانی نداشته باشند و تمرین کافی نکنند دچار مشکلات قلبی می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تحقیقات جدید نشان داده است که دوی ماراتن باعث ایجاد تغییراتی در ماهیچه‌های قلب می‌شود که در نهایت به تورم قلب می‌انجامد. این اتفاق معمولا برای ورزشکاران و دوندگانی می‌افتد که آمادگی جسمانی پایین دارند. تحقیقات در این زمینه در مجله کانادایی تخصصی قلب منتشر شده است.

کیپ سانگ

تحقیقات گذشته نشان داده‌اند که بسیاری از ورزشکاران بعد از ورزش طولانی مدت دچار آسیب دیدگی‌ در ناحیه عضلات قلب می‌شوند.

در مطالعات جدید محققان میزان آسیبی که دوی ماراتن بر قلب می‌گذارد اندازه گیری و بررسی کرده‌اند که آیا ماراتن آسیب دائم بر قلب وارد می‌کند یا خیر. در این مطالعات محققان ۲۰ دونده ماراتن مبتدی را که بین ۱۸ تا ۶۰ سال سن داشتند بررسی کردند. این افراد بیماری قلبی – عروقی نداشتند و از هیچ دارویی استفاده نمی‌کردند.

نیمی از این دوندگان مبتدی بعد از شرکت در ماراتن دچار کم شدن کارایی در بطن چپ و راست قلب شدند. همچنین ماهیچه قلب آنها دچار تورم شده و از جریان خون آنها کاسته شد.

این افراد شش تا هشت هفته‌ قبل از ماراتن و در روز مسابقه و ۴۸ ساعت بعد از مسابقه مورد آزمایش قرار گرفتند. این آزمایش‌ها شامل MRI و تست خون بود. محققان معتقدند که بعد از ۴۸ ساعت قلب باید به حالت عادی باز گردد و فشار خون عادی شود.

دکتر اریک لاروس می‌گوید: تغییراتی که در عضلات قلب ایجاد می‌شوند معمولا در دوندگانی که آمادگی جسمانی کمتری دارند و کمتر تمرین کرده‌اند ایجاد می‌شود.

برچسب ها

0 دیدگاه در “آیا دوی ماراتن برای قلب ضرر دارد؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi