مطالب مرتبط:

مقصر دوپینگ دونده ایرانی کیست؟

خسرو شیری

 

ابراهیم رحیمیان، دونده تیم ملی دوومیدانی به دلیل استفاده از مواد ممنوعه در شرایطی با محرومیت دو ساله روبرو شده که گفته می‌شود مربی این دونده مقصر بوده است.

رحیمیان که یکی از چهار ملی‌پوش ایرانی در مسابقات دوومیدانی قهرمان جهان در روسیه بود، بعد از نزدیک به دو ماه از سپری شدن این رقابت‌ها نامش به عنوان یک ورزشکار دوپینگی محرز شده است. بدین ترتیب، او دو سالی نمی‌تواند در هیچ رقابت رسمی شرکت کند.اکنون این پرسش مطرح است که در دوپینگ رحیمیان چه کسی مقصر است. افشین داوری، رئیس فدراسیون دوومیدانی ادعا می‌کند که این ورزشکار مقصر اصلی است.

او در این رابطه  می‌گوید: «رحیمیان اشتباهی مرتکب شده که حالا باید دو سال بیرون از ورزش حرفه‌ای دوومیدانی باشد. ما که ورزشکار را برای استفاده از مواد نیروزا تشویق نمی‌کنیم و به نظر من، خودِ رحیمیان با سهل‌انگاری به اینجا رسیده است.»

جالب اینکه قبل از رقابت‌های جهانی از ملی‌پوشان آزمایش دوپینگ گرفته شده و نکته اینجاست رحیمیان که از مواد نیروزا استفاده کرده چطور توانسته از فیلتر فدراسیون پزشکی بگذرد؟

پورکاظمی، رئیس فدراسیون پزشکی درباره اینکه چطور نتوانسته‌اند از دوپینگ این ورزشکار جلوگیری کنند، می‌گوید: «از دست‌مان در رفته وگرنه ما برای جلوگیری از دوپینگ ورزشکاران و به خصوص ملی‌پوشانی که عازم رفابت‌های بین‌المللی می‌شوند کارهای زیادی انجام می‌دهیم. فدراسیون پزشکی علاوه بر کلاس‌های آموزشی زمینه را برای آزمایش دوپینگ برای ورزشکاران فراهم کرده است.»

دکتر پورکاظمی درباره اینکه در دوپینگی شدن رحیمیان چه کسی مقصر بوده عنوان می‌کند: «در مثبت شدن دوپینگ یک ورزشکار ۹۵ درصد خودِ ورزشکار مقصر است.»

این در حالی است که ابراهیم رحیمیان سکوت کرده و فعلا درباره مثبت بودن آزمایش دوپینگ‍ اش اظهارنظر نکرده است. با این حال، گفته می‌شود خسرو شیری، مربی این دونده ماده اِلیترو پولیتین را در اختیار رحیمیان قرار داده است. ماده‌ای که در زمره داروهای ممنوعه به حساب می‌آید که مصرف آن موجب دوپینگ می‌شود. زیرا با مصرف این ماده غلظت خون را بالا می‌رود وتعداد گلبول‌های قرمز را افزایش می‌یابد. طوری که سرعت انتقال اکسیژن به عضلات و ریه بیشتر می‌شود و در نتیجه کارایی ورزشکار بالا می‌رود.

ابراهیم رحیمیان که در ماده پیاده‌روی ۲۹ کیلومتر رقابت‌های جهانی شرکت کرده بود، جالب اینکه جدا از این که نتوانست با مصرف اِلیترو پولیتین رکورد قابل توجهی از خود به جای بگذارد، از رکورد شخصی‌اش نیز فاصله گرفت.

او با زمان یک ساعت و ۳۵ دقیقه و ۴۶ ثانیه در رتبه ۵۲ قرار گرفت که این زمان ۱۴ دقیقه با رکورد شخصی‌اش فاصله داشت.

برچسب ها

0 دیدگاه در “مقصر دوپینگ دونده ایرانی کیست؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi