طراحی سایت و گرافیکمطالب مرتبط:

توحه ویژه دولت به ورزش های پر مدال

افشین داوری که در نشست مسوولان وزارت ورزش با معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری به نمایندگی از رشته های پایه و پرمدال صحبت می کرد، افزود: ممکن است دیگر دولت ها توسعه ورزش را امری اقتصادی و مربوط به بخش خصوصی بدانند اما در این کشورها مرسوم است که دولت توجه ویژه ای به ورزش های پایه و پرمدال داشته باشد چرا که باعث ارتقاء جایگاه کشورها در رده بندی جهانی و بروز نشاط و شور ملی می شود.

وزارت ورزش
وی گفت: شنا، دوومیدانی و ژیمناستیک سه ورزش پایه و پرمدال در جهان هستند که درهر دو بعد همگانی وقهرمانی فعالیت می کنند که به واسطه تلاش های صورت گرفته در وزارت آموزش و پرورش درچند سال گذشته، اکثر دانش آموزان کشورمان در مدارس، این سه رشته ورزشی را فرا گرفته اند.
وی از تیراندازی، تیروکمان، دوچرخه سواری و قایقرانی به عنوان رشته های پرمدال یاد کرد و گفت: دوومیدانی با ۱۴۱ مدال، شنا با ۱۲۰ مدال، تیراندازی با ۱۲۵ مدال ، تیروکمان با ۳۰ مدال، دوچرخه سواری با ۷۶ مدال، ژیمناستیک با ۳۶ مدال و قایقرانی با ۹۰ مدال، همگی نقش اساسی در جایگاه کشورها در بازی های آسیایی و المپیک دارند.
وی گفت: متاسفانه نگاه دولت در حال حاضر به این رشته ها جالب نیست چرا که اگر به جایگاه کشورهای پیشرو همچون چین، ژاپن و کره جنوبی در آسیا نگاهی بیاندازیم و آمار مدال آوری آنها را مقایسه کنیم متوجه می شویم که آنها به واسطه توجه به این هفت رشته ورزشی توانسته اند در آسیا حرف اول را بزنند.
داوری اظهار داشت: اگر دولت ما هم به این ورزش های پرمدال که در احادیث دینی نیز به توجه به آنها تاکید شده است، جایگاه ایران به مراتب بهتر از گذشته خواهد شد.
وی درادامه به عملکرد مدال آوری کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی در بازی های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو که مقام های اول تا سوم آسیا را بدست آورند، اشاره کرد و گفت: ۵۵ رشته در بازی های آسیای حضور داشتند و در مجموع ۱۵۷۷ مدال توزیع شد.
به گفته رییس فدراسیون دوومیدانی، سهم این هفت رشته، ۶۳۸ مدال بود که بیش از یک سوم کل مدال های توزیع شده در بازی های آسیایی محسوب می شود.
داوری افزود: آمار مدال آوری چینی ها نشان می دهد که از مجموع ۴۱۶ مدال کسب شده توسط ورزشکاران این کشور، ۲۳۷مدال توسط این هفت رشته گرفته شده است، یعنی چینی ها ۵۷ درصد از مدال های خود را از این هفت رشته بدست آورده اند.
وی به عملکرد ژاپنی ها هم اشاره کردوگفت:این کشور در مجموع ۲۱۴ مدال در بازی های آسیایی گرفته است که سهم هفت رشته ذکر شده، ۹۶ مدال بوده که ۴۵ درصد کل مدال ژاپنی ها محسوب می شود.
داوری باارایه آماری ازعملکرد کره جنوبی که درجایگاه سوم بازی های آسیایی ایستاده است، گفت: ازمجموع ۲۳۲ مدال، ۸۰ مدال کره ای ها در این هفت رشته بدست آمده است که ۳۴ درصد کل مدال های آنان محسوب می شود.
رییس فدراسیون دوومیدانی اظهار داشت: نگاهی به عملکرد ایران در این بازی ها نشان می دهد که از ۵۹ مدال کسب شده، سهم این هفت رشته ۱۵ مدال است که ۲۷ درصد کل مدال های بدست آمده محسوب می شود.
وی گفت: آمار به خوبی نشان می دهد که اگر توجه به این رشته های پایه و پرمدال در هر کشوری بیشتر باشد جایگاه ورزشی آن کشور بالاتر از سایرین خواهد رفت.
رییس فدراسیون دوومیدانی در ادامه به سند راهبردی وزارت ورزش و جوانان اشاره کرد و گفت: براساس این سند، ماموریت کلان ورزش، ارتقا و پیشرفت جایگاه ایران در بازی های آسیای ۲۰۱۴ اینچئون کره جنوبی درمقایسه با ادوار گذشته و حضور پررنگ در المپیک ۲۰۱۶ به واسطه گرفتن سهمیه های بیشتر است.
داوری گفت:سومین ماموریت، توسعه ورزش بانوان است که خوشبختانه دراین هفت رشته،به استثناء شنا، بانوان به راحتی می توانند با رعایت موازین اسلامی در جوامع ورزشی حضور داشته باشند و افتخار آفرین شوند.
رییس فدراسیون دوومیدانی در ادامه گفت: بنابراین ما از دولت توقع داریم که مثل سایر کشورهای پیشرو در عرصه ورزش در جهان، به این هفت رشته ورزشی نگاه دولتی و حاکمیتی داشته باشد چرا که هزینه کردن در این هفت رشته ورزشی، سرمایه گذاری محسوب می شود.
وی در ادامه به مشکل اختصاص ارز مرجع به ورزش با توجه به افزایش هزینه ها و خارج شدن تجهیزات ورزشی از لیست کالاهای لوکس است که توان ساخت آنها در کشور وجود ندارد.

برچسب ها

0 دیدگاه در “توحه ویژه دولت به ورزش های پر مدال”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi