طراحی سایت و گرافیکمطالب مرتبط:

رکوردهایی بهتر از آسیایی اما…

اگر نگاهی به نتایج دوومیدانی‌کاران داشته باشیم به جز کاوه موسوی که می‌توان ضعیف‌ترین نتیجه کاروان دوومیدانی را برای او دانست، سایر ملی‌پوشان در حد رکوردهای همیشگی خود ظاهر شدند و یعنی به حد نصاب‌هایی بهتر از بیلان خود در بازی‌های آسیایی رسیدند و مدال‌هایی که به‌دست آوردند با امتیازاتی مقبول همراه بود. با این حال، همچنان این سوال بدون پاسخ مانده که چرا برنامه‌ریزی طوری بوده که رکوردهای مورد انتظار از ملی‌پوشان در مسابقات مهمتری همچون رقابت‌های قهرمانی آسیا یا مسابقات جهانی به‌دست نیامد؟
مریم طوسی
می‌توان گفت مریم طوسی یکی از بهترین‌های دوومیدانی ایران در این مسابقات بود و توانست عملکردی چشمگیر درماده‌های تخصصی‌اش داشته باشد تا علاوه بر کسب دو مدال طلا در «دو»های ۱۰۰ و ۲۰۰ متر، رکورد ایران را هم بهبود بخشد. او برخلاف رقابت‌های قهرمانی آسیا که چندی پیش در هند برگزار شد و در ماده ۱۰۰ متر به‌دلیل خطا حتی فرصت دویدن هم پیدا نکرد این بار نه‌تنها توانست با زمان ۱۱ ثانیه و ۶۷ صدم ثانیه طلا بگیرد بلکه رکورد ایران را هم که پیش از این دست خود او بود، دو صدم ثانیه بهبود بخشید. او در ۲۰۰ متر هم با زمان ۲۷/۷۲ ثانیه طلا گرفت.
کیوان قنبرزاده
کیوان قنبرزاده که مدال ارزشمندی را در مسابقات قهرمانی آسیا به دست آورده بود، این‌بار ثابت کرد در مسیری آرام، شرایط ایده‌آل خود را حفظ کرده است. هر چند این پرنده، فقط رکورد خود در لیگ را این‌بار در اندونزی تکرار کرد، اما توانست مدال طلای این رقابت‌ها را به خود اختصاص دهد. این ملی‌پوش پرش ارتفاع، تنها یک سانتیمتر از رکورد ۲ متر و ۲۱ سانتیمتری مسابقات قهرمانی آسیا فاصله داشت.
احسان حدادی
به‌دست آوردن مدال طلا برای نایب‌قهرمان پرتاب دیسک المپیک لندن در بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی با حدنصاب ۶۶/۰۳ متر کار سختی نبود، اما مهمتر از کسب مدال، اولین حضور قهرمان پرتاب دیسک کشورمان پس از المپیک برای تیم ایران در یک مسابقه بین‌المللی بود. او پس از بازی‌های لندن با گلایه از وضعیت تمرینی و امکاناتش همچنین بدقولی مسئولان گفته بود تا شرایط فراهم نشود برای ایران مسابقه نمی‌دهد و حتی غایب بزرگ مسابقات قهرمانی آسیا و جهانی روسیه بود. اما پس از جلساتی که با فدراسیون دوومیدانی و کمیته ملی المپیک داشت تصمیم گرفت که به اندونزی برود و برای ایران مسابقه دهد.
لیلا رجبی
روزهای پرتاب وزنه بانوان ایران با حضور لیلا رجبی آفتابی است. او که با عملکردی درخشان علیرغم مصدومیت آشیل پا، چندی پیش مدال با ارزش نقره را در مسابقات قهرمانی آسیا به‌دست آورد، این بار با رکورد ۱۷ متر و ۲ سانتیمتر مدال طلا را در بازی‌های کشورهای اسلامی گرفت. رجبی برای به دست آوردن طلا فشار زیادی بر خود وارد نکرد و تنها با سه پرتاب بر سکوی قهرمانی ایستاد.
محمد صمیمی
در روزهایی که پرتابی‌های ایران در مسابقات قهرمانی آسیا نتوانستند، انتظارها را برآورده کنند تنها مدال نقره صمیمی التیامی بر زخم دوومیدانی در این مسابقات محسوب می‌شد. صمیمی که با مصدومیت به هند رفته بود، با رکورد ۶۱ متر و ۹۳ سانتیمتر مدال نقره گرفت. آخرین رکورد او پیش از رقابت‌های اندونزی، مربوط به مرحله سوم لیگ بود که دیسک خود را ۶۲ متر و ۲ سانتیمتر پرتاب کرده بود. صمیمی در بازی‌های کشورهای اسلامی، رکورد ۶۲ متر و ۱۹ سانتی را ثبت کرد.
محمد ارزنده
پرش طول هم در بازی‌های اخیر، گردن آویز نقره را برای ایران به ارمغان آورد. محمد ارزنده با تکرار رکورد ۷ متر و ۷۶ سانتیمتری که در رقابت‌های قهرمانی آسیا به ثبت رسانده بود، در اندونزی این بار دوم شد. او که یکی از شانس‌های کسب مدال در مسابقات قهرمانی آسیا محسوب می‌شد، با این رکورد عنوانی بهتر از چهارمی را به‌دست نیاورد.
محسن ربانی
وی یکی از با تجربه‌ترین دوومیدانی‌کاران ایران است که با رکورد ۵ متر و ۳۶ سانتیمتری، بهترین ورزشکار ماده پرش با نیزه ایران محسوب می‌شود. او که در روزهای آخر به لیست اعزام به بازی‌های کشورهای اسلامی اضافه شد، عنوان کرده بود که می‌خواهد مدالی خوشرنگ‌تر از برنز را در این رقابت‌ها به دست آورد که البته به این قول خود نیز وفا کرد.او در اندونزی با پرش ۵ متری خود نقره گرفت که به نوعی تکرار رکورد لیگش در این رقابت‌ها محسوب می‌شد.
کاوه موسوی
یکی از ضعیف‌ترین نتایج کاروان دوومیدانی ایران به دست کاوه موسوی، پرتابگر المپیکی چکش ایران در بازی‌های کشورهای اسلامی رقم خورد به‌طوری‌که موسوی حتی رکوردی کمتر از رکورد لیگ را در این رقابت‌ها ثبت کرد و در نهایت پنجم شد. این پرتابگر چکش خود را در اندونزی ۶۸ متر و یک سانتیمتر پرتاب کرد در حالی که در مسابقات لیگ رکورد ۷۰ متر و ۵۳ سانتیمتر رکورد زده بود.
سجاد مرادی
این دونده با تجربه که پرافتخارترین ملی‌پوش دوومیدانی ایران هم هست در سال‌های حضورش در جریان رقابت‌های قهرمانی آسیا شش مدال طلا، نقره و برنز به‌دست آورده و با دو مدال طلا و نقره‌ای که در بازی‌های آسیایی گوانگجو کسب کرد، ستاره کاروان ایران لقب گرفته بود اما به نظر می‌رسد که حال و روز سجاد مرادی این روزها خوب نیست. مرادی در اندونزی بهتر از مسابقات قهرمانی آسیا دوید اما کسی هم از او انتظار مدال نداشت چون چهره‌های مدعی ماده ۸۰۰ و ۱۵۰۰ دنیا در این رقابت‌ها حضور داشتند. او در ماده ۸۰۰ متر رکورد یک دقیقه و ۵۰ ثانیه و ۸۷ صدم ثانیه را ثبت کرد و نتوانست به نیمه نهایی صعود کند. وی در ماده ۱۵۰۰متر نیز به رتبه هشتمی قناعت کرد.
قاسمی به قولش عمل کرد
رضا قاسمی یکی از سرعتی‌ترین دوندگان ایران که در قزاقستان تنها با یک صدم ثانیه رکورد ماده ۱۰۰ متر ایران را از دست داد، دومین ورزشکاری بود که در روزهای آخر به لیست دوومیدانی کاران اعزامی به اندونزی اضافه شد. نتیجه دور از انتظار قاسمی در رقابت‌های جهانی دلیلی بود که او ابتدا در بین ملی‌پوشان اعزامی به جاکارتا حضور نداشته باشد. اما او قول داده بود اگر به اندونزی برود با مدال طلا باز خواهد گشت که به قولش هم عمل کرد. قاسمی که رکورد شخصی‌اش در ماده ۱۰۰ متر، ۱۰ ثانیه
و ۱۶ صدم ثانیه است، در بازی‌های کشورهای اسلامی ۱۰ ثانیه و ۳۰ صدم ثانیه دوید و طلا گرفت. او در ۲۰۰ متر هم ۲۰ ثانیه و ۷۷ صدم ثانیه را در اندونزی ثبت کرد و برنز را به دست آورد.

برچسب ها

0 دیدگاه در “رکوردهایی بهتر از آسیایی اما…”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi