مطالب مرتبط:

مقایسه علمی دو نابغه دوومیدانی/ شکست بولت از فرح در دوی 600 متر!

بولت وفرح

 

محمد فرح و یوسین بولت دو قهرمان دوومیدانی هستند که هر کدام در ماده‌های مختلف توانایی‌های منحصر به فردی از خود نشان داده‌اند. یک پایگاه اینترنتی مقایسه‌ای بین این دو دونده در دوی ۶۰۰ متر انجام داده است. مسابقه‌ای فرضی که برنده‌اش محمد فرح است!

در تجزیه و تحلیل جالبی که در پایگاه اینترنتی Sport Scientists انجام شده است، یوسین بولت و محمد فرح در کنار هم قرار گرفته و کارایی آن‌ها در دوی ۶۰۰ متر که رشته دوومیدانی آن‌ها نیست، مقایسه شده است. بولت دونده‌ای است که در رقابت‌های ۱۰۰ و ۲۰۰ متر بی‌نظیر است و سالهاست که رقیبی ندارد. در سوی مقابل محمد فرح دونده اهل سومالی اما تبعه انگلیس نیز در ماده‌های استقامت و نیمه استقامت چندین مدال طلای قهرمانی اروپا، جهان و المپیک را در اختیار دارد.

دوندگانی هستند که شاید بتوانند در دوی ۶۰۰ متر بولت و فرح را پشت سر بگذارند، برای مثال دیوید رادیشا دونده‌ای که رکورد ۶۰۰ متر او ۱ دقیقه و ۱۴ ثانیه و ۳ صدم ثانیه است و بعید است فرح و بولت بتوانند این رکورد را بشکنند. بنابراین مقایسه این دو نفر برای این نیست که بهترین ورزشکار را پیدا کنیم زیرا در دوی ۶۰۰ متر دوندگانی بهتری نیز وجود دارند بلکه تنها می‌خواهیم این دو ورزشکار و قهرمان را با هم در در این ماده مقایسه کنیم. البته ماده دوی ۶۰۰ متر جزو مواد استاندارد رشته‌ی دوومیدانی نیست.

از نظر فیزیولوژیک بحث‌هایی بر سر توانایی انتقال و مصرف انری و به تبع خستگی وجود دارد، باید دید آیا ورزشکاری مانند بولت می‌تواند فاصله‌ای ۳ برابر بیشتر از مسیری که همیشه می‌دود را بدود و او چقدر باید سرعت خود را کم کند تا از شکست و خستگی جلوگیری کند؟ در مورد فرح این سوال وجود دارد که آیا بالاترین سرعت او به حدی هست که بولت را تحت فشار بگذارد و خسته کند؟

وقتی می‌بینم که دونده‌ای سرعتش در انتهای مسابقه به تدریج کم می‌شود، یعنی تولید انرژی در بدن او با شکست مواجه شده است و تغییرات متابولیکی در ماهیچه‌های او به وجود آمده است که بدن به این تغییرات واکنش نشان می‌دهد. این قضیه بسیار پیچیده است اما در نتیجه آن انقباض ماهیچه‌ها و میزان استفاده از آن‌ها کاهش می‌یابد.

مطالعات نشان داده است که در پایان دوی ۴۰۰ متر کارایی تا ۳۹ درصد کاهش می‌یابد ماهیچه‌ها بدین ترتیب خسته می‌شوند. اما همچنان به کار گرفته می‌شوند. بنابراین مقداری خستگی در ماهیچه‌ها و مقداری خستگی در مغز ایجاد می‌شود.

منبع انرژی بر روند این خستگی‌ها تاثیرگذار است زیرا بر تغییرات بیوشیمیایی در ماهیچه‌ها تاثیر می‌گذارد. بولت و فرح تولید انرژی متفاوتی دارند. بولت می‌تواند انرژی مورد نیاز برای انقباض ماهیچه‌ها را سریع تامین کند اما نه برای مدت زمان طولانی. انرژی او از طریق غیر هوازی تامین می‌شود

در مقابل فرح می‌تواند برای ساعت‌ها انرژی تولید کند اما این کار را آهسته‌تر انجام می‌دهد زیرا تامین انرژی او از طریق هوازی شکل می‌گیرد. مشکل این روش تولید انرژی کم بودن ذخیره انرژی است. بنابراین اختلاف فاحشی بین استراتژی رسیدن به سرعت مطلوب در فواصل کوتاه و بلند وجود دارد. برای فعالیت‌های کوتاه و شدید مانند دوی سرعت روش غیر هوازی برای تولید انرژی مناسب‌تر است زیرا در این نوع فعالیت‌ها ۷۰ درصد انرژی بدین طریق تولید می‌شود.

بولت و فرح از نظر بافت ماهیچه‌های نیز با هم متفاوت هستند. ماهیچه‌های بولت سریع‌تر و با قدرت بیشتری منقبض می‌شود اما سریع‌تر نیز خسته می‌شوند. در دوی ۶۰۰ متر فرح نیاز دارد تا قدرت و سرعت لازم برای انقباض ماهیچه‌ها را پیدا کنند و سریع‌تر انرژی تولید کند که در دوی سرعت کمتر به آن نیازمند است.

بولت نیز نیاز دارد تا از تجمع متابولیست‌ها و ایجاد خستگی جلوگیری کند. این شرایط برای او نیز در دوی سرعت به وجود نمی‌آید. مشکلات بیوشیمیایی در دوی ۶۰۰ متر برای فرح به آرامی حل می‌شوند. بسیاری افراد سعی کرده‌ تا بفهمند بهترین فاصله برای او چقدر است. این فاصله حدودا ۵۰۰ تا ۵۵۰ متر است، در دوی ۶۰۰ متر، ۵۰ متر اضافی کمی برای او مشکل ایجاد می‌کند. رکورد ۱۵۰۰ متر فرح نشان داده است که او توانایی و سرعت کافی برای دوی استقامت را دارد بنابراین رسیدن او از ۵۵۰ متر به ۶۰۰ متر آسان‌تر از رسیدن بولت از ۲۰۰ متر به ۶۰۰ متر است.

به بیان دیگر کارایی خوب فرح در دوی ۶۰۰ متر راحت‌تر قابل تصور است. او در تمرین‌های خود دوی استقامت انجام می‌دهد اما بولت کمتر همچنین فاصله‌ای را می‌دود. رکورد ۱۵۰۰ متر فرح نشان می‌دهد که فرح در دوی ۸۰۰ متر می‌تواند رکورد یک دقیقه و ۴۵ ثانیه تا یک دقیقه و ۴۶ ثانیه را کسب کند. او در دوی ۴۰۰ متر می‌تواند رکورد ۴۹ ثانیه را کسب کند. بنابراین برای دوی ۶۰۰ متر می‌توانیم زمان حدود یک دقیقه و ۱۴ تا یک دقیقه و ۱۵ را برای او در نظر بگیریم. بولت دوی ۴۰۰ متر را در سال ۲۰۰۷ در زمان ۴۶ ثانیه دویده است و همین فاصله را در سن ۱۷ سالگی در زمان ۴۵ ثانیه و ۳۵ صدم ثانیه دویده است. با این وجود ۶ سال زمان زیادی است و وزن بدن او در این مدت زیاد شده است. اگر بولت بتواند ۴۰۰ متر را در ۴۸ ثانیه بدود باید در ۲۷ ثانیه ۲۰۰ متر را بدود تا در دوی ۶۰۰ متر به فرح برسد و این رکورد کمی غیر قابل تصور است. البته بولت این توانایی را دارد که با تغییر سیستم تمرین‌های خود بتواند زمان رکورد خود را کاهش دهد اما اگر این دو دونده بعد از فصل تمرین‌های خود و در زمان آمادگی با هم مسابقه بدهند احتمال برد فرح بیشتر است.

برچسب ها

0 دیدگاه در “مقایسه علمی دو نابغه دوومیدانی/ شکست بولت از فرح در دوی ۶۰۰ متر!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi