مطالب مرتبط:

مـرادي: به عشق ایران می دوم

مرادی

 

یک فوتبالیست معمولی از ستاره‌های دو و میدانی بیشتر می‌گیرد اما…

مـرادی: به عشق ایران می دوم

«من مطمئن هستم که مشکل دوومیدانی حل می‌شود. دولت دکتر روحانی با صحبت‌هایی که کرده‌اند به ما انگیزه داده‌اند.» این حرف‌های سجاد مرادی است. ستاره دوهای نیمه استقامت ایران. دوومیدانی‌کاری که بعد از احسان حدادی بی‌تردید ستاره این رشته در کشورمان است. وی که تمامی عناوین برتر را در قاره آسیا از آن خود کرده و در سطح بین‌المللی نیز نامی برای خود دست و پا کرده است، از بی‌مهری‌ها به دوومیدانی آزرده خاطر است. سجاد مرادی بعد از برگزاری مرحله سوم لیگ دوومیدانی در گفت‌و‌گو با ایران از مشکلات این رشته سخن به میان آورده است.

لیگ، مرحله سوم خود را هم پشت سر گذاشت. این مسابقات چقدر رضایت شما را برآورده می‌کند؟
چون خیلی از ورزشکاران بدون تیم مانده‌اند نگران هستم، ما با کمبود تیم مواجه هستیم. فقط یکسری ستاره هستند که با تیم‌های حاضر در مسابقات شرکت می‌کنند. برخی‌ها مدام می‌گویند که مشکلات حل می‌شود ولی من فکر می‌کنم که اگر این روند ادامه پیدا کند تا دو سه سال دیگر تیمی برای دوومیدانی باقی نمی‌ماند.

تا چند سال پیش مشکل امکانات مطرح بود ولی ظاهراً حال وارد فاز جدیدی شده است؟
ما مشکل امکانات نداریم. پیست‌های تارتان وجود دارند. فدراسیون هم تا حد ممکن پشتیبانی می‌کند. مشکل ما فقط کمبود باشگا‌ه است.
اما این مشکل دیگر باید خارج از محدوده فدراسیون حل شود؟
بله وزارت ورزش باید کمک کند. باشگاه‌های ما دولتی هستند بنابراین وزارت ورزش باید به آن‌ها تأکید کند که در رشته مادر سرمایه‌گذاری کنند. البته اگر می‌خواهیم دوومیدانی داشته باشیم باید این کار را انجام دهیم. دوومیدانی به روزهای بدی نزدیک می‌شود و کسی به فکر نیست.

با این حساب فکر می‌کنید لیگ کنونی و شکل برگزاری آن کمکی می‌کند؟
مشکل ما برگزاری لیگ نیست. لیگ را هر جوری برگزار کنند برایمان فرقی نمی‌کند.
به هرحال یک سری ورزشکار هستند که همین نتایج را می‌گیرند. الان هادی سپهرزاد تیم ندارد و این خیلی دردناک است. او قهرمان آسیا شده ولی بدون تیم مانده، ورزشکاران مشکلات مالی فراوانی دارند ولی همه امیدوار هستند با آمدن دولت جدید مشکلات حل شود. دولت آقای روحانی با آن صحبت‌هایی که کردند به ما انگیزه داده‌اند.

مدت‌هاست که خیلی‌ها از بی‌انگیزگی شما می‌گویند.
بله از شش ماه قبل به این طرف مدام این را می‌شنوم اما این را بگویم که من هم زندگی دارم. خانواده‌ام جزء اصلی زندگی‌ام هستند و ۲۰ درصد دیگر را دوومیدانی تشکیل می‌دهد.
اگر یک تیم باشگاهی باشد سجاد مرادی را می‌خواهد ولی بقیه چی؟ چرا باید امثال سپهرزاد بدون تیم باقی بمانند؟ می‌گویند چرا به فوتبال گیر می‌دهید. من می‌گویم نوش جان آن‌ها هر چقدر می‌گیرند حق شان است. ولی حرف من این است که حق ما را هم بدهند.

در این که قراردادهای دوومیدانی با رده‌های پایین فوتبال هم قابل قیاس نیست کسی تردیدی ندارد.
بهای قراردادها واقعاً کم است. میانگین قرارداد دوومیدانی شده ۱۵ تا ۲۰ میلیون تومان، یک مقدار هم فدراسیون پول می‌دهد که خرج لباس ورزش بچه‌ها هم نمی‌شود.
ورزش قهرمانی خرج دارد، امکانات می‌خواهد، کسی نمی‌گوید حق فوتبالیست‌ها را از آن‌ها بگیرند ولی این را بگویم که فوتبالیست معمولی هم از قهرمان درجه اول ملی ما بیشتر پول می‌گیرد. ما دونده‌ها آدم‌های کم توقعی هستیم و فقط به عشق ایران، ورزش می‌کنیم.
سجاد مرادی تنها به عشق ایران این کار را می‌کند. بالاخره ما هم خرج داریم ولی تا آخر عمرم، تا آخر دوره ورزش قهرمانی‌ام حتی یک ریال پول هم ندهند با تمام توان و وجودم برای ایران می‌دوم. سجاد مرادی شاید تا ۵ سال، اصلاً ۱۰ سال دیگر بتواند در اوج بماند، اما بعد از آن چه؟

با این روند سال آینده در بازی‌های آسیایی می‌توانیم به دوومیدانی امیدوار باشیم؟
من نمی‌خواهم عملکرد دونده‌ها را زیر سؤال ببرم ولی این را بگویم که دوومیدانی بیشترین مدال را با کمترین هزینه‌ها کسب کرده است. احسان حدادی گفت برای ادامه راه پول می‌خواهد ولی کسی کاری نکرد اما برای جابه‌جایی یک فوتبالیست سه میلیارد تومان به باشگاه اماراتی پرداخت می‌کنند. با این پول دست کم ۱۰ مدال آسیایی و بازی‌های آسیایی را می‌توان تضمین کرد.

برچسب ها

0 دیدگاه در “مـرادی: به عشق ایران می دوم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi