طراحی سایت و گرافیکمطالب مرتبط:

مادر ورزش‌ها همچنان سقوط می‌کند

این تیتر خبری بود که تابناک انتخاب کرده بود

دوومیدانی ایران که در دوره گذشته رقابت‌های قهرمانی آسیا، شش مدال طلا، نقره و برنز به دست آورده بود، این بار به سه مدال نقره بسنده کرد؛ نتیجه ای که کارشناسان این ورزش برای آن تعبیر سقوط آزاد را به کار برده و دلایل گوناگونی برای آن برمی‌شمارند. آنچه در هند اتفاق افتاد شکست، دوومیدانی ایران بود؛ شکستی که پس از هشت سال موفقیت این ورزش تأمل برانگیز بود، چرا که دوومیدانی ایران از سال ۲۰۰۵ تا این دوره همواره از این رویداد آسیایی مدال طلا به دست آورده بود.

 بیستمین دوره رقابت‌های دوومیدانی قهرمانی آسیا طی پنج روز با حضور ۵۷۰ ورزشکار از ۴۲ کشور آسیایی برگزار شد و تیم بیست نفره ایران با ‌سه مدال نقره و قرار گرفتن در جایگاه سیزدهمی، یکی از ضعیف‌‌ترین نتایج یک دهه اخیر خود را به دست آورد.

به گزارش سایت دوومیدانی ایران و به نقل از «تابناک»، پیشرفت نسبی دوومیدانی ایران در سال‌های اخیر که اوج آن با کسب مدال نقره احسان حدادی در المپیک لندن جلوه‌گر شد، انتظارها را برای ادامه روزهای خوش این ورزش در مسابقه‌های گوناگون بیش از پیش کرد. ‌

بنا بر این گزارش، پس از رقابت‌های سال ۲۰۰۳ در مانیل که تیم ایران تنها با مدال نقره عباس صمیمی در مکان شانزدهم جدول قرار گرفت، این نتیجه یکی از ضعیف‌ترین نتایج دوومیدانی ایران به شمار می‌رود.

با وجود تمرینات و اردوهایی که در کشورهای ‌اروپایی و آسیایی برگزار کرده بودند، انتظار می‌رفت دوومیدانی ایران، کارکرد بهتری داشته باشد که این اتفاق نیفتاد. در مجموع مواد برگزار شده نمایندگان ایران در فینال ۱۵ ماده حاضر بودند که کسب تنها سه مدال نقره نمی‌تواند برای ورزشی که نخستین مدال خود را در المپیک ۲۰۱۲ لندن کسب کرد و سیر صعودی پیدا کرده است، پذیرفته باشد و کارشناسان بر این باورند که باید برنامه‌ریزی بهتری برای اردوها، مسابقات و مربیان در نظر گرفته شده برای ورزشکاران صورت بگیرد تا این مسابقات و اردوها سفری توریستی برای ورزشکاران نباشد.

شاید مقصر اصلی این نتایج وزارت ورزش و جوانان است که با وجود این که دوومیدانی بارها توانمندی خود را نشان داده است، ‌متأسفانه هیچ برنامه ای برای این ورزش که مادر ورزش‌هاست، ندارد؛ وزارتی که در ماه‌های گذشته همه دغدغه خود را صرف مدیریت قرمز و آبی کرده است! با این اوصاف، این وزارتخانه چگونه می‌تواند به همه ورزش‌ها اشراف و توجه بایسته داشته باشد؟ مگر انگلستان، ایتالیا، اسپانیا، آلمان و امثالهم بهترین لیگ برتر فوتبال دنیا را ندارند، آیا دیگر ورزش‌های خود را تعطیل کرده اند؟

ورزش دوومیدانی مادر ورزش‌هاست، ولی به علت بها ندادن به این ورزش پایه موجب شد بیشتر جوانان با استعداد جذب ورزش‌های دیگر شوند، ایران مهد استعداد است، مدال نقره تاریخی احسان حدادی در المپیک لندن نمونه بارز این استعدادهاست. لازم است مسئولان امر نگاه ویژه‌ای به این ورزش پایه داشته باشند.

به هر حال با این که در رده بندی کلی سقوط آزاد داشته ایم، ‌همزمان باید رکوردهای خوب ‌چند تن از ملی پوشان از جمله مرادی را در ۱۵۰۰ متر در نظر داشت.

بهترین نتیجه دوومیدانی ایران پس از انقلاب در گوانجو رقم خورد

تا پیش از این رقابت‌ها در آذر ۸۹ دوومیدانی ایران در هشت دوره اخیر بازی‌های آسیایی در مجموع یک مدال طلا، دو مدال نقره و سه مدال برنز به دست آورده بود اما در شانزدهمین دوره این مسابقات با درخششی خیره کننده، یک رکود تاریخی را به نام خود ثبت کرد.

دوومیدانی ایران با هجده ورزشکار در ۱۸ ماده در این دوره از رقابت‌ها شرکت کرد. ایران با دو طلا، دو نقره و یک برنز در رده دهم رده‌بندی مدالی رشته دوومیدانی قرار گرفت.

چین، هند و بحرین رده‌های اول تا سوم این رده بندی را از آن خود کردند. برای دوومیدانی کشورمان در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگجو، احسان حدادی در پرتاب دیسک و سجاد مرادی در دوی ۸۰۰ متر، دو مدال طلا، کاوه موسوی در ماده پرتاب چکش و سجاد مرادی در دوی ۱۵۰۰ متر دو مدال نقره و محمد صمیمی در پرتاب دیسک یک برنز به دست آوردند.

همچنین سجاد مرادی در ۱۵۰۰ متر، محمد محسن ربانی در پرش با نیزه، مریم طوسی در دوی ۱۰۰ متر، لیلا ابراهیمی در دوی ۱۵۰۰ متر و سپیده توکلی در هفتگانه رکورد‌های ایران در این مواد را ارتقا دادند. احسان حدادی نیز در پرتاب دیسک رکورد بازی‌های آسیایی را پس از دوازده سال شکست. در پرتاب دیسک، احسان حدادی با پرتاب ۶۷ متر و ۹۹ سانتی متری خود علاوه بر کسب مدال طلا، رکورد بازی‌های آسیایی را نیز ارتقا داد. در این ماده محمد صمیمی دیگر شرکت کننده کشورمان بود که با پرتاب ۶۳ متر و ۴۶ سانتی متر صاحب گردن آویز برنز شد.

سجاد مردای در دوی ۸۰۰ متر با زمان یک دقیقه و ۴۵ ثانیه و ۴۵ صدم ثانیه، مدال طلا را کسب کرد و در ‌دوی ۱۵۰۰ متر با زمان سه دقیقه و ۳۷ ثانیه و ۹ صدم ثانیه ضمن ارتقای یک ثانیه و ۷۹ صدم ثانیه‌ای رکورد ایران، مدال نقره را نیز از آن خود کرد. امیر مرادی، برادر وی نیز در ماده ۸۰۰ متر حضور داشت که موفق شد، به فینال این ماده راه پیدا کند، ولی در فینال، برای کمک به مدال آوری سجاد، تمام توان خود را در ۵۰۰ متر ابتدایی این مسابقه گذاشت و نتوانست به خط پایان برسد.

در پرتاب چکش، کاوه موسوی که پیش از اعزام به مسابقات کمتر کسی به مدال آوری اش امید داشت، با پرتاب ۶۸ متر و ۹۰ سانتی متری خود به مدال نقره رسید. مریم طوسی در نیمه نهایی دوی ۱۰۰ متر با زمان ۱۱ ثانیه و ۹۲ صدم ثانیه، هرچند نتوانست به فینال این مسابقات راه پیدا کند، هشت صدم ثانیه رکورد کشور را که پیش از این نیز در اختیار خودش بود، ارتقا داد. وی در دوی ۲۰۰ متر نیز برای نخستین بار در تاریخ دوی سرعت ایران توانست به فینال بازی‌های آسیایی را پیدا کند. محمد محسن ربانی در پرش با نیزه با پرش پنج متر و چهل سانتی متر، توانست رکورد ایران را پنج سانتی متر جابجا کند، ولی در رده چهارم این مسابقات قرار گرفت.

لیلا ابراهیمی در دوی ۱۵۰۰ متر با زمان چهار دقیقه و ۲۷ ثانیه و ۷۳ صدم ثانیه، هرچند در رده دهم قرار گرفت، رکورد ایران را که پیش از این نیز در اختیار خودش بود، هفت ثانیه جابجا کرد. وی در دوی ۸۰۰ متر نیز حضور داشت که با ثبت زمان دو دقیقه و سیزده ثانیه و ۳۴ صدم ثانیه، نتوانست به فینال این ماده صعود کند. در ماده هفتگانه سپیده توکلی با ۴۸۴۵ امتیاز در بین شش شرکت کننده این ماده در رده ششم قرار گرفت اما موفق شد رکورد ایران را ۶۵ امتیاز افزایش دهد.

در دوی ۱۰۰ متر با مانع روح الله عسکری با زمان ۱۴ ثانیه و۳۰ صدم ثانیه به فینال راه یافت اما در این فینال نتوانست به خط پایان برسد. هادی سپهرزاد در ماده دهگانه در حالی که در دوی ۱۰۰ متر نتیجه خوبی به دست آورده بود، به دلیل مصدومیت در مسابقه پرش طول از ادامه رقابت در این ماده بازماند. کیوان قنبرزاده در پرش ارتفاع با پرش دو متر و پانزده سانتی متر به فینال راه یافت و در فینال نیز با پرش دو متر و نوزده سانتی متر در رده هشتم قرار گرفت. در پرتاب نیزه مهدی روایی با رکورد ۷۴ متر و ۳۱ سانتی متر در رده هفتم ایستاد. لیلا رجبی که در پرتاب وزنه، یکی از امیدهای کسب مدال ایران بود، با ۱۶ متر و ۵۱ سانتی متر در رده ششم قرار گرفت.

در مرحله مقدماتی دوی ۴۰۰ متر نیز رضا بوعذار با ۴۶ ثانیه و ۸۰ صدم ثانیه در گروه خود سوم شد و نتوانست به فینال راه پیدا کند. در همین ماده و در گروهی دیگر، سجاد‌ هاشمی دونده جوان کشورمان حضور داشت که او نیز با زمان ۴۷ ثانیه و ۷۷ صدم ثانیه چهارم شد و از راهیابی به فینال بازماند. در دوی ۴ در ۴۰۰ متر امدادی نیز تیم کشورمان با ترکیب رضا بوعذار، سجاد‌ هاشمی، ادوارد مانگاسار و امیر مرادی در مرحله مقدماتی به دلیل خطا از دور رقابت‌ها کنار رفت. در پرتاب وزنه نیز امین نیکفر با رکورد نوزده متر و هشت سانتی متر در ده پنجم قرار گرفت

برچسب ها

3 دیدگاه در “مادر ورزش‌ها همچنان سقوط می‌کند”

 1. havadar haddadi گفت:

  مادر ورزش ها این روزها توی ایران بچه مادر مرده ای است که زن بابا دوستش نداره.

 2. دوست دومیدانی گفت:

  بیایید کمی دقیق تر به واقعیت بنگریم . عملکرد بچه ها طی این دو سال اخیر خیلی بد شده و همه سیر نزولی به خود گرفته اند چرا که فدراسیون هیچ برنامه خاصی برای این بچه ها که آینده دار ورزش ما هستن طراحی نکرده و فقط در حد آمار و ظاهر فریبی ست . مرداد ماه امسال مسابقات بازیهای آسیایی نوجوانان آسیا را داریم خودتان خواهید دید که چه کسانی خواهند رفت قول بهتون میدم اعزای فدراسیون بیشتر از بچه ها خواهند بود چرا که مسابقات در کشور چینه در ضمن تا اونجایی که من میدونم هنوز هیچ اردویی برای اونا تدارک دیده نشده ، اعزای محترم کمیته استعداد یابی پس کجا هستین شما !

 3. رضا گفت:

  در تعجبیم با آسیب عضله همسترینگ آقای حسن تفتیان .
  من و دو نفر از دوستانم نیز این مشکل را داشتیم و البته خیلی خفیف تر – ولی تا ۲ ماه پزشک متخصص به ما اجازه دویدن نداد و خداوکیلی هم که به علت آن و درد نمیتوانستیم تمرین کنیم چه برسه به دویدن .
  جالب آن است که دوستان از تهران تماس گرفتند و میگفتند امروز نمرین تفتیان در مجموعه آفتاب انقلاب را باید مشاهده میکردید تا متوجه میشدید علم طب و پزشکی و آسیب ورزشی باید یک بازنگری شود.
  خداوکیلی خالی بندی تا کی و تا کجا.؟
  بار کج به منزل نمیرسه.
  بهترین راه و روش راستگویی و صداقت است.
  هنوز در کف رکورد صد متر هستیم.رکورد ۱۱۰ متر مانع و پرش طول که برای داستان گفتن مادر و پدر بزرگها به نوه هایشان نیز بی تاثیر نیست.
  جل الخالق.!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi