مطالب مرتبط:

سال 91 ، پرافتخارترین سال دوومیدانی ایران

احسان حدادی

تاپیش ازشروع سال ۹۱، دوومیدانی ایران موفق به کسب شش سهمیه المپیک شده بود.

در اوایل سال لیلا رجبی که تازه توانسته بود به سهمیه المپیک دست پیدا کند، برای کسب آمادگی بیشتر راهی بلاروس شد.

در فروردین ماه بود که بهرام افشارزاده از احتمال پرچمدار شدن احسان حدادی در المپیک ۲۰۱۲ لندن خبر داد، موضوعی که به دلیل شرایط تمرینی حدادی و عدم حضور وی در لندن در روزهای اول بازی های المپیک خیلی زود تغییر کرد.

** شکسته شدن رکورد پرش ارتفاع ایران درقهرمانی کشور

اولین مسابقه داخلی سال ۹۱، مسابقات قهرمانی کشوربود که مانند سال گذشته با میزبانی شیرازی ها با شرکت ۲۴۴ ورزشکار به مدت دو روز در ورزشگاه حافظیه برگزار شد.

کیوان قنبرزاده ملی پوش ماده پرش ارتفاع ایران در این رقابت ها توانست با کسب رکورد دو متر و ۲۶ سانتیمتر رکورد ایران را ارتقاء دهد تا تنها ۲سانتیمتر با ورودی المپیک ۲۰۱۲ لندن فاصله داشته باشد هر چند که وی هیچگاه نتوانست مجوز حضور در لندن را کسب کند.

رکوردشکنی قنبرزاده دراوایل سال باعث شد تا او در چند ماه نخست سال ۲۰۱۲حتی در جمع شش پرش کننده برتراتحادیه بین المللی فدراسیون های دوومیدانی قرار گیرد، پس از برگزاری مسابقات در شهرهای مختلف دنیا، وی به سرعت از صدر رنکینگ جهانی فاصله گرفت.

حضوراحسان حدادی در رقابت های آغاز فصل باعث شد تا سایر ورزشکاران، این رقابت ها را جدی تر بگیرند.

** اعزام ربانی به بلاروس

پس ازمدتی محمد محسن ربانی رکورددار پرتاب نیزه ایران ازسوی فدراسیون وبه امیدکسب سهمیه المپیک و رسیدن به شرایط ایده آل راهی اردوی بلاروس شد وی اگر چه تمام توان خود را به کار گرفت اما او نیز در کسب جواز المپیک ناکام ماند.

** برادران صمیمی از میزبانی خود بهره نبردند

به مانند سال های گذشته مسابقات جایزه بزرگ پرتاب ها درشهرکرد واوایل اردیبهشت ماه برگزار شد، اگر چه به نظر می رسید برادران صمیمی بتوانند در این مسابقات که در خانه برگزار می شد ورودی بازی های المپیک را بدست آورند اما هر چه زدند به در بسته خورد.

برعکس سال گذشته که در این رقابت ها کاوه موسوی توانسته بود در ماده پرتاب چکش ورودی بازی های المپیک را به دست آورد، هیچ ورزشکاری موفق به کسب سهمیه نشد.

حتی امین نیک فر دیگر المپیکی ایران که برای شرکت در این مسابقات از آمریکا به ایران آمده بود، عملکرد خوبی نداشت.

** نایب قهرمانی حدادی در لیگ الماس

احسان حدادی که موفق به کسب ورودی A المپیک ۲۰۱۲ لندن درسال ۹۰ شده بود، پس از مسابقات قهرمانی کشور، درنخستین مرحله لیگ الماس در قطر شرکت کرد و به مقام نایب قهرمانی رسید تا سال را به بهترین شکل ممکن آغاز کند.

سجادمرادی یکی ازپرمدال ترین ورزشکاران کشورمان نیز به همراه حدادی در لیگ الماس شرکت کرد.

** حضور پر رنگ در تایلند

تیم ملی دوومیدانی ایران اواسط اردیبهشت ماه سال جاری با ۹ورزشکار راهی تایلندشدتا حضوری پر رنگ در مسابقات جایزه بزرگ آسیا داشته باشد.

ملی پوشان دوومیدانی ایران با ۶ طلا، ۸ نقره و ۲ برنز به کار خود در جایزه بزرگ آسیا پایان دادند.

** آغاز مسابقات قهرمانی باشگاه های کشور دراوایل خرداد

ازاوایل خرداد ماه مسابقات قهرمانی باشگاه های کشور آغاز شد و در مرحله اول هادی سپهرزاد با شکستن رکورد دهگانه ایران امیدها برای کسب سهمیه توسط خود را افزایش داد.

در این مرحله هرچند که محمد ارزنده نیز خوب کار کرد و توانست بیش از هشت متر بپرد اما به دلیل وزش شدید باد هیچ گاه رکورد وی محاسبه نشد.

ابراهیم رحیمیان در این رقابت ها رکورد باشگاهی ایران را بهبود بخشید.

** قهرمانی حدادی در لیگ الماس در ایتالیا

احسان حدادی به روند صعودی خود درسال ۹۱ ادامه داد تا اینکه ۱۲ خرداد ماه سال جاری در رم ایتالیا چشم همه جهانیان را بار دیگر به دوومیدانی ایران معطوف کرد و موفق شد به مقام قهرمانی مسابقات الماس دست پیدا کند.

درداخل کشور نیز مقامات سیاسی و ورزشی ایران از جمله معاون اول رییس جمهوری به تحسین از او بپردازند.

حدادی باتداوم روندصعودی خود درخرداد ماه به رده دوم رده بندی جهانی پرتاب دیسک صعود کرد.

** مسابقات قهرمانی باشگاه های کشور با رکورد شکنی آغاز شد

نخستین مرحله مسابقات قهرمانی باشگاه های کشور دربخش زنان نیزاواسط خرداد ماه در ورزشگاه افتاب انقلاب تهران برگزار شد.

در مرحله اول امینه ایری موفق شد رکورد ۳۷ ساله ایران در پرتاب نیزه را بهبود بخشد.

همچنین پریناز ابراهیمی در پرتاب چکش و جواهر زمانی در پرش سه گام رکورد های ملی ایران را جابجا کردند و سپیده توکلی رکورد پرش ارتفاع ایران را بهبود بخشید.

** تفتیان سریعترین دونده جوان آسیا در سریلانکا شد

تیم جوانان ایران دهه سوم خردادماه راهی مسابقات قهرمانی آسیا در سریلانکا شد و حسن تفتیان که تا پیش از آن فردی ناشناخته در دوومیدانی ایران بود با پشت سرگذاشتن حریفان، عنوان سریعترین جوان آسیا را از آن خود کرد.

تیم جوانان درمجموع باکسب ۲ طلا، یک نقره و۴ برنز وعنوان چهارم آسیا به کار خود پایان داد.

**مسابقات بین المللی پرش های کالپاکوو / ناکامی در کسب سهمیه

محمد ارزنده رکورددار پرش طول کشورمان و کیوان قنبرزاده رکورددار پرش ارتفاع ایران که برای کسب سهمیه المپیک به کالپاکوو قرقیزستان اعزام شده بودند به ترتیب عنوان های اول و سوم این مسابقات را کسب کردند اما نتوانستند به سهمیه المپیک دست پیدا کنند.

** مسابقات ستارگان آسیا و کسب دو سهمیه المپیک در آخرین روزها

حدود یک هفته مانده تا پایان زمان اتحادیه جهانی دوومیدانی مبنی برکسب سهمیه المپیک ۲۰۱۲ لندن، ملی پوشان امیدوار به کسب سهمیه راهی مسابقات ستارگان آسیا در قزاقستان شدند.

رضا قاسمی نخستین ملی پوش ایران بود که در دو ۱۰۰متر با طی این مسافت درزمان ۱۰ ثانیه و ۲۴ صدم ثانیه موفق شد علاوه بر رکورد شکنی پس از ۹ سال در این ماده، ورودی بازی های المپیک را کسب کند.

یک روز پس از او روح اله عسگری ملی پوش با سابقه ایران در دو ۱۱۰ مانع به سهمیه المپیک دست یافت تا تعداد المپیکی های ایران به ۹ نفر برسد.

مریم طوسی و محمد ارزنده هر چه تلاش کردند نتوانستند جواز حضور در المپیک را در این مسابقات بدست آورند.

** کسب دهمین سهمیه المپیک در تهران توسط ارزنده

محمد ارزنده که تلاش های زیادی برای کسب سهمیه المپیک می کرد،تنها یک فرصت دیگر داشت تا در مسابقات پرش ها در آخرین روزهای کسب سهمیه در جهان، خود را المپیکی کند.

وی درتهران و در مقابل چشم دوربین های تلویزیونی و خبرنگاران هشت متر و ۱۷ سانتیمتر پرید تا ۷ سانتیمتر بیشتر از ورودی المپیک را بدست آورد و راهی لندن شود.

** طوسی، سپهرزاد، برادران صمیمی و قنبرزاده ناکامان ایران در سال ۹۱

دراین سال اگر چه کارشناسان شانس مریم طوسی، هادی سپهرزاد، برادران صمیمی وکیوان قنبرزاده را با توجه به فاصله های اندک آنان تا ورودی های المپیک بسیار بالا می دانستند اما این ورزشکاران گاهی بافاصله های میلیمتری ازحضوردرلندن بازماندند تابزرگترین ناکامان دوومیدانی ایران در سال ۹۱ نام بگیرند.

** حضور ۱۰ دوومیدانی کار در لندن

بازی های المپیک ۲۰۱۲ در حالی آغاز شد که ۱۰ دوومیدانی کار ایران در هفته دوم بازی ها در ورزشگاه المپیک لندن محل برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه به میدان رفتند.

امین نیکفراولین ملی پوش ایران بود که به میدان رفت.وی به مانند پکن عملکرد درخشانی نداشت و تنها تفاوت او نسبت به چهار سال قبل انجام تک پرتاب درست و بدون خطا بود.

نیکفر با شانزدهمی در گروه دوم به کار خود پایان داد.

کاوه موسوی دومین نماینده ایران بود که بااعتماد به نفس فراوان در دایره پرتاب چکش قرار گرفت و در هر پرتاب عملکرد بهتری از خود نشان داد.

وی سرانجام با قرارگرفتن در رتبه بیست و دوم به کار خود پایان داد و از رسیدن به فینال مسابقات در این ماده بازماند.

محمدارزنده درلندن خوب ظاهر شد واگرچه نتوانست به فینال راه یابد اما درنهایت در جایگاه هفدهم قرار گرفت.

سجادهاشمی ازجمله دوندگان المپیکی ایران بود که درلندن باافت شدیدروحی مواجه شد وعملکردی خارج از تصور از خود به نمایش گذاشت و در دور مقدماتی از گردونه رقابت ها خارج شد.

رضا قاسمی اگرچه فرصت دویدن در کنار بزرگان ۱۰۰ متر جهان از جمله بلیک جامائیکایی را بدست آورد اما او نیز دررقابتی سنگین از رسیدن به نیمه نهایی بازماند و کنار رفت.۱

ابراهیم رحیمیان نیز با فراموش کردن ریتم پیاده روی خود در بازی های المپیک عملکردی غیر قابل تصور از خود بر جای گذاشت و در دورهای پایانی از ادامه مسابقات انصراف داد.

سجاد مرادی اگرچه موفق شد به نیمه نهایی راه یابد اما در نیمه نهایی پنجم شد وبه دلیل خطا در طول مسابقه، از گردونه رقابت ها خارج شد.

لیلا رجبی تنها بانوی المپیکی ایران نیز از صعود به مرحله فینال پرتاب وزنه بازماند.

روح اله عسگری در دور مقدماتی با هفتم شدن در گروه خود به کار خود در لندن پایان داد.

** حدادی با نایب قهرمانی المپیک در تاریخ دوومیدانی جاودانه شد

احسان حدادی رکورددار پرتاب دیسک آسیا با کسب مدال خوش رنگ نقره در بازی های المپیک ۲۰۱۲ لندن در تاریخ دوومیدانی ایران جاودانه شد.

وی در نخستین پرتاب خود با ثبت ۶۸.۱۸ متر در جایگاه نخست ایستاد.

در مرحله فینال تا آخرین پرتاب ها نیز مدال طلا در دستان او بود، اما رابرت هارتینگ آلمانی در میان ناباوری تماشاگران، در پنجمین پرتاب خود حدادی را گرفت تا احسان در آخرین لحظات مدال طلا را با نقره عوض کند.

** مرحله سوم لیگ با حضور باشگاه پرسپولیس

باتوجه به پایان یافتن بازی های المپیک، اگرچه انتظار می رفت مسابقات دوومیدانی درداخل کشور از رونق بیافتد اما اعلام باشگاه پرسپولیس مبنی بر حضور در مسابقات قهرمانی باشگاه های کشور تنور لیگ را گرم کرد.

این مرحله اگرچه رکوردشکنی نداشت اما به دلیل حضوراحسان حدادی نایب قهرمان المپیک با استقبال تماشاگران روبرو شد.

** قانونمند شدن حق الزحمه تمرین دوومیدانی کاران

اواخرشهریورماه با ارتقاء رتبه دوومیدانی کاران ایران در رده بندی جهانی، مسوولان فدراسیون دوومیدانی تصمیم گرفتند حق الزحمه یا حقوق ملی پوشان دوومیدانی ایران رابراساس مدال آوری، رکورد شکنی و رتبه بندی های داخلی، آسیایی و جهانی قانونمند کنند تا هر ورزشکار در صورت رسیدن به جایگاهی خاص، حقوق مشخصی دریافت کند.

** قهرمانی در غرب آسیا با ۴۲ مدال

درشرایطی که در نقاط مختلف کشور مسابقات صحرانوردی و ماراتن برگزار می شد، فدراسیون دوومیدانی کاروانی متشکل از۴۰ ورزشکار را راهی دومین دوره بازی های غرب آسیا در امارات کرد.

تیم دوومیدانی ایران که با چهره های جدید و نسبتا بدون عنوان در این مسابقات شرکت کرده بود درمیان ۱۲ کشور عرب زبان همسایه با کسب ۱۶ طلا، ۱۶ نقره و ۱۰برنزبه عنوان قدرت بلامنازع غرب آسیا خود را نشان داد.

** برگزاری مسابقات بین المللی دهه فجر

فدراسیون دوومیدانی امسال نیز همچون سال های گذشته و برای تداوم مسابقات بین المللی دهه فجر این رقابت ها را در بهمن ماه برگزار کرد.

فدراسیون دوومیدانی نتوانست با در نظر گرفتن جوایز دلاری پای قهرمانان آسیا و جهان را به این رقابت ها باز کند.

در این مسابقات ورزشکارانی از کشورهای افغانستان، پاکستان، قزاقستان، ارمنستان، عراق و لبنان در کنار باشگاه های برتر ایران حضور داشتند.

** پیاده روها درمسابقات قهرمانی آسیا

ابراهیم رحیمیان وامیر خیرگو بهترین ورزشکاران پیاده روی ایران در آخرین روزهای سال جاری راهی مسابقات قهرمانی آسیا در ژاپن شدند.

رحیمیان که تنها ورزشکار ایرانی بود که پیش از این رقابت ها جواز حضور در مسابقات قهرمانی جهان در روسیه را بدست آورده بود، در ژاپن ضمن تکرار سهمیه خود، به مقام چهارم رسید.

خیرگو نیزاگر چه موفق به کسب سهمیه مسابقات جهانی نشدامارکورد شخصی خود را بهبود بخشید.

**  آغاز به کار مدارس دوومیدانی و تشکیل کمیته نونهالان

فدراسیون دوومیدانی در سال جاری تشکیل مدارس دوومیدانی در تهران و چند شهر کشور را در دستور کار خود قرار داد تا قدمی در جهت استعدادیابی و کشف استعدادهای بالقوه این ورزش برداشته باشد.

در کنار این مدارس، برای نخستین بار کمیته نونهالان در دل فدراسیون تشکیل شد و برای نخستین بار مسابقات نونهالان قهرمانی کشور در مشهد مقدس برگزار شد.

یکی از دغدغه های مسوولان فدراسیون دوومیدانی فاصله بوجود آمده میان ورزشکاران مطرح ایران و افراد پشت سر آنان است که به دلیل بی توجه ای در دوران گذشته به بحث استعدادیابی ایجاد شده است.

** زینی وند با دهمی در آسیا بهترین مقام تاریخ ماراتن ایران را رقم زد  

در اسفندماه سال جاری پس از دو سال، تیم ماراتن ایران به مسابقات قهرمانی آسیا در هنگ کنگ اعزام شد و احسان زینی وند و ابراهیم آقاجانی دو نماینده کشورمان در این رقابت ها به ترتیب عنوان های دهم و هجدهم را از آن خود کردند تا بهترین مقام ایران در مسابقات ماراتن معتبر آسیایی به دست آید.

زینی وند با کسب رتبه دهم ماراتن هنگ کنگ، جایزه ۴۰۰ دلاری این مسابقات را از آن خود کرد.

وی مسافت ۴۲۱۹۵ متری مسابقه را در مدت زمان دو ساعت ، ۳۵ دقیقه و ۳۶ ثانیه طی کرد.

برچسب ها

0 دیدگاه در “سال ۹۱ ، پرافتخارترین سال دوومیدانی ایران”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi