طراحی سایت و گرافیکمطالب مرتبط:

10 دوومیدانی کار برتر ایران در سال (2012)

برترین دوندگان ایران

عملکرد بین المللی دوومیدانی کاران ایرانی در سال ۲۰۱۲، حضور پرتعداد آنها در رده های با ارزش جهانی را در پی داشته است.
به گزارش سایت دوومیدانی ایران و به نقل از خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سال ۲۰۱۲ میلادی سال خوبی برای دوومیدانی ایران بود. در این سال بسیاری از ورزشکاران کشورمان به نتایج بسیار خوبی رسیدند که نتیجه آن حضور ده دوومیدانی کار در بازیهای المپیک لندن بود. نکته ارزشمند دیگری هم که در پایان سال ۲۰۱۲ جایگاه رو به رشد دوومیدانی کاران ایرانی را نشان داد، رده بندی بین المللی آنها در معتبرترین موسسه رده بندی بین المللی این رشته ورزشی است.
بر اساس رده بندی صورت گرفته توسط موسسه بین المللی رده بندی دوومیدانی کاران، هم اکنون ده دوومیدانی کار ایرانی در بین یکصد ورزشکار برتر رشته خود قرار دارند. این نکته ای است که تاکنون کمتر دوومیدانی ایران توانسته بود بدان دست پیدا کند. با توجه به پیشینه این رده بندی ها بیشتر پرتابگران دیسک ایران به همراه دوندگان ۸۰۰ متر و در این اواخر در پرتاب وزنه وارد لیست یکصد نفر برتر هر رشته شده بودند.
در ادامه به این رده‌بندی‌ها اشاره خواهیم کرد.
۱-احسان حدادی
احسان حدادی، گل سر سبد دوومیدانی ایران است و سالها است که او با فاصله زیادی نسبت به همه دوومیدانی کاران ایرانی در صدر قرار دارد. حدادی هم اکنون با ۱۳۲۷ امتیاز نه تنها در مکان سوم پرتاب دیسک دنیا قرار گرفته، بلکه در میان همه دوومیدانی کاران دنیا و در تمام مواد، جایگاه هشتاد و یکم را به خود اختصاص داده است. این نتیجه عملکرد درخشان او در سال ۲۰۱۲ تا بازیهای المپیک بوده و اگر در یکی، دو مسابقه پس از المپیک نیز نتایج بهتری بدست می آورد، بی شک او اکنون جایگاه بهتری را داشت.
اما نکته حایز اهمیت این است که احسان حدادی نخستین دوومیدانی کار ایران است که به جمع یکصد دوومیدانی کار برتر دنیا در بین تمام مواد رسیده و این نشان از جایگاه بالای او دارد.
۲-رضا قاسمی
دومین ورزشکار برتر دوومیدانی ایران در سال ۲۰۱۲ کسی نیست جز رضا قاسمی. او در سال جاری به رکوردهای با ارزشی رسید و توانست پس از سالها رکورد دوی ۱۰۰ متر ایران را از ۱۰ ثانیه و ۲۹ صدم ثانیه به ۱۰ ثانیه و ۲۴ صدم ثانیه کاهش دهد. قاسمی چه پیش از بازیهای المپیک و چه پس از آن بسیار خوب دوید تا در مجموع هم اکنون ۱۱۴۹ امتیاز را به خود اختصاص دهد و در بین دوومیدانی کاران ایرانی پس از حدادی در جایگاه دوم بایستد.
او در بین دوندگان ۱۰۰ متر دنیا و در جایی که “بولت” و “بلیک” از جامائیکا مکانهای اول و دوم را به خود اختصاص داده اند، در جایگاه هفتادم جهان قرار دارد.
۳-مریم طوسی
مریم طوسی سومین دوومیدانی کار برتر ایران در سال ۲۰۱۲ محسوب می شود. او هم در دوی ۲۰۰ متر و هم در دوی ۴۰۰ متر به رکوردهای خوبی رسیده، اما عمده رکوردهای با ارزش او در دوی ۴۰۰ متر بوده است.
براساس رده بندی این موسسه بین المللی، هم اکنون مریم طوسی با ۱۱۴۴ امتیاز در مکان ۶۶ دوندگان ۴۰۰ متر دنیا در بخش زنان قرار دارد. او بارها و بارها رکورد ایران را شکسته و شاید برای حضور در بازیهای المپیک لندن تنها یک قدم کم داشت. البته طوسی در دوی ۲۰۰ متر هم با ۱۰۸۹ امتیاز در مکان ۱۸۵ قرار دارد.
۴-محمد ارزنده
با توجه با امتیازهای اعلام شده، محمد ارزنده چهارمین دوومیدانی کار ایرانی در سال ۲۰۱۲ محسوب می شود. او نیز در سال جاری رکورد ملی ایران را در پرش طول شکست و نخستین پرنده هشت متری ایران لقب گرفت. ارزنده در بازیهای المپیک نیز عملکرد چندان بدی نداشت و حداقل مسئولان و کارشناسان از او راضی بودند. بدین ترتیب و به علت رکورد بسیار خوبی که در سال ۲۰۱۲ ثبت کرد، ارزنده هم اکنون با ۱۱۳۹ در مکان ۴۴ پرش طول دنیا قرار دارد.
۵-کیوان قنبرزاده
کیوان قنبرزاده، جوان بااستعداد پرش ارتفاع ایران است که شایستگی حضور در بازیهای المپیک را داشت، اما با وجود رکوردهای خوب، باز هم نتوانست جواز حضور در بازیهای لندن را بدست آورد. با این وجود عملکرد شایسته اش در سال ۲۰۱۲ برای او ۱۱۳۶ امتیاز به همراه داشته است و هم اکنون کیوان قنبرزاده در مکان ۴۴ پرش ارتفاع دنیا قرار دارد.
۶-روح الله عسگری
روح الله عسگری از با سابقه های دوومیدانی ایران است و تنها دوومیدانی کار ایران در ماده ۱۱۰ متر با مانع بوده که توانسته در رده های بین المللی به مدالهای با ارزشی دست پیدا کند. او نیز در فاصله می تا بازیهای المپیک لندن رکورد ملی را شکست و جواز حضور در بازیها را بدست آورد. او در سال ۲۰۱۲ با ۱۱۳۳ در مکان ۹۳ دوی ۱۱۰ متر دنیا قرار دارد. البته لازم به ذکر است که در دوهای سرعت ازدحام شرکت کنندگان بسیار بیشتر از سایر مواد است.
۷-محمود صمیمی
محمود صمیمی اگرچه در سال ۲۰۱۲ در رقابتهای زیادی شرکت نکرد و نتوانست وارد بازیهای المپیک شود، اما با این حال به دلیل داشتن رکوردهای خوب هم اکنون به ۱۱۲۲ امتیاز در مکان ۴۳ پرتاب دیسک دنیا قرار دارد. البته تا چندی پیش محمد صمیمی نیز در بین یکصد نفر برتر بود، اما او اینک از بین یکصد نفر خارج شده است. به هر حال محمود صمیمی اکنون پس از احسان حدادی در مکان دوم پرتاب دیسک ایران قرار دارد.
۸-امین نیکفر
امین نیک فر رکورددار پرتاب وزنه ایران است، یکی از نمایندگان ایران در بازیهای المپیک بود. او اگرچه در لندن نتوانست عملکرد چندان درخشانی داشته باشد، اما با توجه به رکورد خوبی که در سال ۲۰۱۲ ثبت کرده هم اکنون با ۱۰۹۱ در مکان ۸۳ پرتابگران وزنه دنیا قرار دارد. او همچنین همراه چندی است که همراه احسان حدادی در آمریکا تمرین می کند. البته امین نیکفر در آمریکا به دنیا آمده و به عنوان یک ایرانی، مقیم این کشور است.
۹-کاوه موسوی
کاوه موسوی، رکورددار پرتاب چکش ایران و نخستین دوومیدانی کار کشورمان بود که توانست جواز حضور در بازیهای المپیک لندن را بدست آورد. او در سال جاری عملکرد خوبی را داشته و با کسب ۱۰۷۷ امتیاز، اکنون در مکان ۶۵ پرتاب چکش دنیا قرار دارد.
۱۰-لیلا رجبی
لیلا رجبی در پرتاب وزنه تنها زن با ملیت ایرانی بود که در بازیهای المپیک لندن حضور داشت. او هم اکنون رکورددار ایران است و یکی از سه پرتابگر وزنه برتر آسیا در بخش بانوان محسوب می شود. بدین ترتیب رجبی ۱۰۴۵ را به خود اختصاص داده و در مکان ۴۰ پرتابگران وزنه دنیا قرار دارد.

برچسب ها

0 دیدگاه در “۱۰ دوومیدانی کار برتر ایران در سال (۲۰۱۲)”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مشترک ما شوید!

logo-samandehi