کفاشيان: فکر نمي​کنم پدرم به دو و ميداني برگردد

کمتر از ۹ روز دیگر تا برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون دوومیدانی باقی‌ مانده. فدراسیونی که در زمان سرپرستی محمدرضا کاظمی‌آشتیانی حاشیه‌های زیادی را تجربه کرده حالا منتظر است تا با برگزاری انتخابات در تاریخ ۱۹ بهمن و مشخص شدن تکلیف صندلی خالی ریاست، دوران آرامش را تجربه کند. هرچند که این تنش‌ها بیشتر بین احسان حدادی و آشتیانی مشهود بود و همین مسئله سرپرستی آشتیانی را تا حدودی زیر سوال برده بود اما احسان کفاشیان عضو سابق تیم ملی دوومیدانی و سرمربی تیم نفت تهران معتقد است آشتیانی توانایی‌های بالایی در دوومیدانی دارد و تیم نفت هم موفقیت‌های کنونی‌اش را مدیون اوست. از طرفی او شانس داوری و جلالی را برای تصاحب صندلی ریاست از بقیه کاندیداها بیشتر می‌بیند. او که خود دوومیدانی‌کار است و پدرش علی کفاشیان هم دو دوره ریاست فدراسیون دوومیدانی را برعهده داشته دغدغه‌های پدر را بیش از آن می‌بیند که بخواهد دوباره به دوومیدانی فکر کند.

شما سرمربی‌گری تیم دوومیدانی نفت تهران را برعهده دارید. وضعیت تیم‌تان چطور است؟

تیم نفت هر سال در لیگ ایران اول می‌شود. چون هم امکاناتش خوب است و هم خوب برای تیم خرج می‌کنند و همین هم باعث می‌شود که تیم هر سال اول شود.

همان‌طور که می‌دانید ‌آشتیانی از سرپرستی فدراسیون دوومیدانی کنار گذاشته شد و افشین داوری به عنوان سرپرست موقت جای او را گرفت. این در حالی است که ۹ روز دیگر تا برگزاری انتخابات بیشتر نمانده. فکر می‌کنید داوری چقدر شانس دارد تا صاحب صندلی ریاست فدراسیون شود؟

داوری یکی از بهترین گزینه‌های تصدی پست ریاست فدراسیون است. او در مشهد هم که بود خیلی خوب کار کرد و همه دوومیدانی‌کاران از داوری راضی هستند. از طرفی حسین جلالی رئیس سابق فدراسیون یکی از رقبای سرسخت داوری در انتخابات است. بنابراین هر دو شانس زیادی برای رسیدن به صندلی ریاست فدراسیون دارند. از همه مهم‌تر این‌که این دو هم از خانواده دوومیدانی هستند و هم در دوومیدانی بوده‌اند.

شما شانس کدام‌ را بیشتر می‌دانید؟

من نمی‌توانم در این باره اظهارنظر کنم چون به نظر من هر دو گزینه برابر هستند. البته فراموش نکنیم که تیشه‌گران هم از جمله گزینه‌هایی است که سجادی از او حمایت کرده. اما به نظر من شانس داوری و جلالی بیشتر است.

به هر حال تکلیف رئیس فدراسیون به زودی مشخص می‌شود. این در حالی است که در زمان آشتیانی دوومیدانی درگیر حاشیه‌های زیادی بود. فکر می‌کنید با تغییر ریاست فدراسیون قائله این حاشیه‌ها ختم به خیر می‌شود؟

آشتیانی به عنوان سرپرست موقت به فدراسیون آمده بود و وقتی سرپرست موقت برای فدراسیون تعیین می‌شود این فرد عملا نمی‌تواند کارایی زیادی در کوتاه‌مدت داشته باشد چراکه یک فدراسیون در بلندمدت جواب می‌گیرد. اما نباید فراموش کنیم که آشتیانی توانایی بالایی داشت. او قبل از این‌که به عنوان سرپرست به فدراسیون بیاید، سرپرستی تیم نفت تهران را برعهده داشت ما هم از او خیلی راضی بودیم. او برای تیم نفت خیلی خوب کار کرد و اصلا آشتیانی بود که تیم نفت را بست. امروز که تیم نفت صاحب مقام اول لیگ است آن ‌را مدیون آشتیانی است. اما همان‌طور که گفتم دوومیدانی چون رشته مادر است در درازمدت نتیجه می‌گیرد و هر کسی هم که بیاید نمی‌تواند در یکی، دو سال اول نتیجه بگیرد.

اما آشتیانی با احسان حدادی خیلی مشکل داشت و خیلی در این زمینه وارد حاشیه شد.

خوب حاشیه‌ها که بالاخره به وجود می‌آید ولی آشتیانی فرصت نداشت که در فدراسیون بماند. در مدت کوتاهی که او در فدراسیون بود هم روی او فشار بود هم روی احسان. مثلا وقتی احسان مدال برنز جهانی گرفت آشتیانی بودجه نداشت او را تامین کند. همین باعث شد هم احسان و هم آشتیانی تحت فشار یکسری چیزها بگویند. البته این شرایط، شرایط خاصی بود. به نظر من اگر آشتیانی مدت بیشتری در فدراسیون می‌ماند فدراسیون خیلی‌ بهتر از این‌ها اداره می‌شد.

باتوجه به حرف‌هایی که از آشتیانی می‌زنید این‌طور باید نتیجه گرفت که شما حدادی را علیه سرپرست سابق شارژ نمی‌کردید. چون مدتی شایعه شده بود شما در تحریک حدادی علیه سرپرست سابق فدراسیون نقش‌ داشتید.

‌خیر. من نه سر پیاز هستم نه ته پیاز. وقتی پدرم دو دوره رئیس فدراسیون دوومیدانی بود من دوومیدانی‌کار بودم. من همیشه اول بودم. آن موقع هم همیشه حرف و حدیث پشت سر من بود و عده‌ای می‌گفتند که چون پدرش رئیس فدراسیون است احسان کفاشیان زیاد می‌پرد. ما هم در جواب می‌گفتیم چه ربطی دارد، مگر فوتبال است که مرا با پارتی‌بازی به تیمی ببرند. اگر کسی زیاد بپرد مقدار پرش او را با متر اندازه‌گیری می‌کنند. تمام این حرف و حدیث‌ها بود. من دکتر آشتیانی را خیلی دوست دارم. او خیلی در دوومیدانی به من کمک کرد چه آن زمان که کم سن و سال بودم و چه در زمان بزرگسالی. احسان حدادی هم دوست صمیمی من است. شانزده ساله بودم که به دوومیدانی رفتم و احسان هم تازه وارد دوومیدانی شده بود یعنی زمانی که هنوز نه به تیم ملی رفته بود و نه پیشرفتی کرده بود ما با هم دوست بودیم تا الان. اما وقتی احسان قهرمان جهان شد و مدال آورد یکی از دوستان ما که شرکت ساعت دارد آمد و اسپانسر احسان شد برای برگزاری نشست خبری‌اش. یعنی چیز حاشیه‌ای برای آشتیانی نبود.

فکر می‌کنید در حال حاضر شرایط برای مدال‌آوری احسان در المپیک فراهم است؟

بله. چون هم کمیته ملی المپیک و هم فدراسیون دوومیدانی بودجه لازم را به احسان داده‌اند. حدادی در حال حاضر در اردوی کیش است و چند روز دیگر هم به آفریقای‌جنوبی می‌رود. در تماسی که با او داشتم خیلی از شرایط راضی بود و تمرینات خوبی را پشت سرگذاشته بود.

شانس حدادی را برای مدال‌آوری در المپیک چقدر می‌بینید؟

اگر احسان مثل سال گذشته در اوج باشد رکوردش بین اول تا سوم است. اگر رکورد خودش را بزند اول یا دوم می‌شود اما اگر یکی، دو متر پایین‌تر بزند سوم می‌شود.

نظرتان درباره برگشت دوباره علی کفاشیان به دوومیدانی چیست؟ اصلا با این قضیه موافق هستید؟

نه، بابا که دیگر فکر نکنم برگردد. او آن‌قدر در ورزش خسته شده که فعلا باید مدتی استراحت کند.

یعنی فعالیت در حوزه ورزش را کنار بگذارد؟

نه این‌که ورزش را کنار بگذارد. باید دید وضعیت فوتبال چطور می‌شود. فعلا او درگیر فوتبال است و نمی‌تواند به دوومیدانی فکر کند. ولی او همیشه در کنار دوومیدانی هست.

از پدرتان در دوومیدانی مشاوره می‌گیرد؟

بله. صددرصد. من در هر کاری که بخواهم انجام بدهم از او مشورت می‌گیرم.

اخیرا علی کفاشیان در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که شما دوست داشتید فوتبالیست شوید اما او شما را گول زد و به دوومیدانی فرستاد که شما هم در این رشته ماندگار شدید…

(می‌خندد). من فوتبالم خیلی خوب بود و در رده‌های کوچک همیشه در تیم مدرسه و دانشگاه بودم ولی وقتی به دوومیدانی آمدم آلوده این رشته شدم.

برچسب ها

یک دیدگاه در “کفاشیان: فکر نمی​کنم پدرم به دو و میدانی برگردد”

  1. دونده کمنام گفت:

    اتفاقا اکثر دوندگان خراسان رضوی از عملکرد داوری راضی نیستند و پدر شما هم نمیتواند در انتخابات فدراسیون دو ومیدانی شرکت کند چون ثبت نام نکردند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط: