رجبی تنها شانس المپیکی بانوان دوومیدانی‌كار

دو و میدانی بانوان ایران در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را از اواخر ماه دوم سال آغاز کرد، درست مثل سایر رشته‌های بانوان که کار رسمی هر سال خود را از اردیبهشت آغاز می‌کنند.
البته فدراسیون دو و میدانی از سال گذشته تقویم سال ۹۰ را تنظیم کرده بود اما اولین مسابقه سال جدید بانوان پس از گذشت ۲ ماه برگزار شد.
آخرین برنامه سال گذشته بانوان نیز مربوط به مسابقات گرامیداشت دهه فجر بود که اواخر بهمن برگزار شد تا درحالی که تیم باید خود را برای شرکت درمسابقات قهرمانی جهان آماده کند، حدودا وقفه‌ای سه ماهه در مسابقات ایجاد شود.

* فاصله قابل توجه رکورد قهرمانان با سایر دوومیدانی‌کاران
مسابقات قهرمانی کشور بانوان از ۲۶ اردیبهشت در مجموعه ورزشی آفتاب انقلاب آغاز شد و فدراسیون قول داد تا به کسانی که بتوانند رکورد ملی را جابجا کنند، جوایزی اهدا کند. در این میان مریم طوسی توانست رکورد ۲۰۰ متر را جابجا کند و محبوبه غیور نیز رکورد ۱۰ هزار متر بانوان ایران را ارتقا بخشید. لیلا رجبی قهرمان بلاروسی‌الاصل پرتاب وزنه ایران نیز به دلیل مصدومیت نتوانست در این مسابقات شرکت کند.
فاصله قابل توجه دیگر ورزشکاران با قهرمانان از نکات قابل بحث در این رقابت‌ها بود.
در این‌باره می‌توان به ماده پرتاب وزنه اشاره کرد که با غیبت لیلا رجبی که رکورد ۱۷ متر و ۹۰ سانتی‌متر را از خود به جا گذاشته است؛ ماهرخ مردای توانست با پرتاب تنها ۱۱ متر و ۸۹ سانتی‌متر عنوان قهرمانی این ماده را از آن خود کند. در ماده‌های دیگر چون ۴۰۰ متر، ۵ هزار متر، هفت‌گانه، ۲۰۰ متر و ۱۰ هزار متر نیز با چنین فاصله‌هایی میان رکورد ملی‌پوشان و سایر دو و میدانی‌کاران مواجه هستیم.

این اختلاف شاید این مطلب را در ذهن تداعی کند که رسیدگی‌ها در فدراسیون دو و میدانی تنها به قشر خاصی اختصاص داشته و به وضعیت دیگر ورزشکاران خصوصاً ورزشکاران شهرستانی توجهی نمی‌شود؛ همان طور که بسیاری از آنها در مسابقات قهرمانی کشور این مطلب را متذکر شدند.

* تک برنز رجبی حاصل کار ملی‌پوشان در قهرمانی آسیا
اما پس از مسابقات قهرمانی کشور در اواخر اردیبهشت، تیم ملی ایران متشکل از پنج ورزشکار (لیلا رجبی، مریم طوسی، لیلا ابراهیمی، سپیده توکلی و محبوبه غیور) به مسابقات قهرمانی آسیا در شهر کوبه ژاپن اعزام شد. در این مسابقات که سراجی، مربی بانوان ایرانی پیش‌بینی کسب حداقل ۲ مدال داشت، بانوان ایرانی توانستند با تک مدال برنز رجبی به ایران بازگردند.
طوسی توانست در ماده ۱۰۰ متر ۲ بار رکورد ایران را جابجا کند. وی در ماده دویست متر نیز رکورد قبلی ایران (۲۳ ثانیه و ۷۳ صدم ثانیه) را بهبود بخشید و آن را به زمان ۲۳ ثانیه و ۶۴ صدم ثانیه ارتقا داد. غیور در این مسابقات آسیب دید و نتوانست رقابت‌ها را ادامه دهد.
ابراهیمی نیز رکورد ۵ هزار متر را که پیش‌تر در اختیار خودش بود، بهبود بخشید.

* وعده طوسی در یونیورسیاد عملی نشد
بیست و ششمین دوره یونیورسیاد ورزشی نیز اواخر مرداد تنها با اعزام مریم طوسی از دو و میدانی بانوان همراه بود. دونده سرعتی بانوان ایران که پیش از مسابقات وعده رکوردشکنی و کسب سهمیه المپیک داده بود، نتوانست رکورد قبلی خود را تکرار کند و در نیمه‌نهایی مسابقات ۱۰۰ متر و ۲۰۰ متر حذف شد. وی در حال حاضر در مسابقات قهرمانی جهان در کره‌جنوبی حاضر شده است و نصرت کرد بچه، دبیر کمیته بانوان با بیان اینکه امیدی برای کسب ورودی المپیک توسط وی نداریم، ادامه داد: اما امیدواریم باز هم بتواند رکورد ایران را جابجا کند.

* تغییر نایب‌رئیس در نیمه مرداد ماه و جذب مربی خارجی
دو و میدانی بانوان مرداد ماه دچار تغییر و تحولاتی شد و آذردخت نیازاده در سمت نایب رئیسی فدراسیون در امور بانوان جای خود را به دولت خلیلوند داد. تغییری که واکنش شدید نیازاده نسبت به آشتیانی، رئیس فدراسیون را در پی داشت.
اما خلیلوند با شروع فعالیتش در فدراسیون، ابتدا نصرت کردبچه را به سمت دبیری کمیته بانوان منصوب کرد و سپس در حالی که از حضورش در فدراسیون یک ماه هم نمی‌گذشت، از به خدمت گرفتن مربیان خارجی برای پرتاب وزنه و دو های سرعت خبر داد.
مربی پرتاب وزنه خارجی برای تمرین دادن لیلا رجبی، قرار است مهر ماه به ایران بیاید و فدراسیون از حضور مربی دوی سرعت نیز در آینده‌ای‌ نزدیک خبر داده است.
لیلا رجبی که خود درخواست جذب این مربی را از فدراسیون داشت، حضور سوتلان کاراچی وسکیا در تمریناتش را بسیار مؤثر خوانده است.

* فقر ورزشکاران شهرستانی نیازمند چاره‌اندیشی مسئولان
ورزشکاران شهرستانی همچنان بدون امکانات و بدون مربی سر می‌کنند و متأسفانه شاهد به هدر رفتن بسیاری از استعدادها در این رشته مادر هستیم. امید است نایب رئیس جدید فدراسیون در خصوص استعدادیابی و رسیدگی به حال ورزشکاران شهرستانی تمهیدات ویژه‌ای بیندیشد و این سرمایه‌های ورزش بانوان را دریابد.
وضعیت تأسف بار بانوان دو و میدانی تا جایی بود که برخی از آنان در مسابقات قهرمانی کشوری بدون حتی یک جلسه تمرین حاضر شدند.

* ادامه تمرینات تهرانی‌ها در مجموعه ورزشی آفتاب انقلاب و آسیب دیدگی غیور
اما ورزشکاران تهرانی در مجموعه ورزشی آفتاب انقلاب تمرینات خود را دنبال می‌کنند.
لیلا ابراهیمی دونده نیمه استقامت ایران نیز برای حضور قدرتمندانه در مسابقات داخل سالن آسیا تمرینات خود را در همین مجموعه ورزشی برگزار می‌کند.
محبوبه غیور به دلیل آسیب دیدگی (پارگی تاندون پای چپ) در مسابقات قهرمانی آسیا و طی دوران آب درمانی مسابقات لیگ را از دست داده است. مریم طوسی نیز در حال حاضر برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان، در کره‌جنوبی به سر می‌برد. وی توانسته است با دریافت وایت کارت به این مسابقات راه یابد.

* لیلا رجبی تنها شانس کسب سهمیه المپیک بانوان دو و میدانی کار
وضعیت بانوان ایرانی برای کسب سهمیه المپیک در دو و میدانی نیز تعریف چندانی ندارد و تنها لیلا رجبی است که یکی از شانس‌های ایران برای کسب سهمیه به شمار می‌آید. فاصله رکوردهای بانوان ایران با ورودی المپیک نیز نشان از این دارد که با این شیوه به سال‌ها زمان برای حضور در المپیک نیاز داریم، مگر اینکه خلیلوند با برنامه‌های جدید دو و میدانی بانوان را دچار تحول کند.

برچسب ها

یک دیدگاه در “رجبی تنها شانس المپیکی بانوان دوومیدانی‌کار”

  1. س.ش گفت:

    سلام.اقای خادم پیر واقعا که حرف دل تموم شهرستانی هارو زدید ایشالا این مشکلات رفع بشه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *مطالب مرتبط: